مظفر نامدار مدیر عامل مؤسسه ی فرهنگی پژوهشی برهان عقل و اشراق صبح امروز در نشست رسانه ای « طرح رشد» این طرح را زمینه ای برای تربیت نیروهای فرهنگی استان معرفی کرد و اظهار داشت: این طرح موقعیتی استراتژیک برای ارتقای سطح فرهنگی نیروهای استان است.

نامدار با اشاره به اینکه این طرح می توانست به صورت عام و گسترده برگزار شود گفت: از آنجایی که جبهه ی فرهنگی انقلاب اسلامی در صدد یافتن نیروهای مستعد و محقق است، سعی کردیم در ارزیابی افراد نهایت دقت را به خرج داده و آنهایی که توانایی کار پژوهشی و تشکیلاتی را دارند از میان علاقه مندان انتخاب کنیم تا بتوانیم فعالان دارای توانایی های خاص را با آموزش دادن کیفی سازی کنیم و درک بیشتری از فضای فرهنگی به این عزیزان بدهیم.

مدیر مؤسسه ی برهان عقل و اشراق مرحله نخست انتخاب افراد شایسته در طرح رشد را «نیاز سنجی » معرفی کرد که در این مرحله افراد از طریق پاسخ به پرسش نامه های تدوین شده مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی افزود : این پرسشنامه ها به صورت حضوری از مؤسسه ی برهان عقل و اشراق و نیز از طریق فضای مجازی سایت سراج ۸ در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد، مهلت پاسخگویی به پرسشنامه های ارزیابی تا ۶ آبان ماه است و پس از آن حدود ۳۰ الی ۴۰ نفر از افراد برای شرکت در دوره ها انتخاب خواهند شد.

مجری «طرح رشد» شرایط پذیرش در دوره های آموزشی را داشتن مدرک تحصیلی بالاتر از کارشناسی، داشتن روحیه کار تشکیلاتی، سابقه و علاقه به کار پژوهشی و تحقیقی خواند و خاطر نشان کرد : افرادی که از طریق ارزیابی و آمایشی که مجریان این طرح انتخاب می شوند عام نبوده و به دلیل فضا و شرایط محدود استان حدود ۴۰ نفر از برترین ها برای شرکت در دوره ی آموزشی انتخاب می شوند.

وی افزود: دوره ی آموزشی طرح رشد ۵ روزه بوده که در پایان با اردوییی سیاحتی زیارتی ۴ روزه برای جمع بندی و گرفتن آزمون پایان دوره خاتمه پیدا میکند. در آخر نیز گواهی پایان دوره به این عزیزان اهدا خواهد شد که پس از آن به صورت مستقل یا در موسسات تحقیقاتی جبهه ی انقلاب و موسسه ی برهان قادر به همکاری خواهند بود.

نامدار انتخاب سر فصل های دروسی که در دوره ی آموزشی ارائه می شود را استخراج شده از دل  پرسشنامه ها خواند و تصریح کرد : پس از ارزیابی پرسشنامه های نخست فهمیدیم که بیشترین تمایل متقاضیان کارهای فرهنگی_پژوهشی ضرورت کارهای تشکیلاتی است و عزیزان از نبود کار تشکیلاتی در استان رنج می برند، موضوع دیگر مسائل مربوط به جریان شناسی است، البته هدف ما این نیست که بگوییم اکنون در کشور چه جریان هایی وجود دارد بلکه می خواهیم بفهمیم که یک عمل،  حرف و دیدگاه چه جریانی را به دنبال خواهد داشت.

مدیر عامل مؤسسه ی فرهنگی پژوهشی برهان عقل و اشراق گفت: ما باید بدانیم آنکه ما ضد انقلاب و خارجی می پنداریم در بیشتر مواقع از دل خودمان بیرون می آید و ضربه ی محکم و آسیب های بیشتراز ناحیه ی خود ماست، بنابراین مسائل قابل بحث در دوره از مباحث مورد علاقه و دغدغه ی متقاضیان خواهد بود.

مجری طرح آموزشی رشد آغاز کلاسها را از ۱۳ آبان مصادف با روز جهانی مبارزه با استکبار اعلام کرد و ادامه داد : شیوه ی برگزاری دوره ها متمرکز و غیرمتمرکز خواهد بود به این معنی که یک روز در هفته عزیزان در کلاس درس و بحث شرکت خواهند کرد اما موقعیت آموزش مجازی نیز برای افراد در سایت قرار خواهد گرفت و دروس توسط اساتید مجربی ارائه خواهد شد اما از آنجایی که گذراندن یک درس توسط یک استاد در طول دوره ممکن است کسل کننده باشد سعی می کنیم برای هر سر فصل از اساتید متفاوت استفاده کنیم.

از آنجا که نخستین دوره ی طرح رشد در استان گیلان مختص آقایان می باشد، نامدار به خواهران علاقه مند به فعالیت در جبهه ی فرهنگی نوید داد که در آینده ای نزدیک دوره ی آموزشی مختص خواهران نیز برگزار خواهد شد، البته خواهران می توانند در صورت برگزاری و قطعی شدن دوره های مجازی در کلاسها شرکت کنند.