حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمد ساجدی در حاشیه اجرای نمایش عقیله العرب بابیان اینکه نمایش عقیله العرب از چند جهت قابل‌ستایش است اظهار داشت: انتخاب زمان که در ایام عاشورای امام حسین (ع)، روایتی پیام‌رسانی حضرت زینب (س) تا تداوم جریان عاشورایی برای دفاع از حریم حضرت زینب کبری (س) نشان دهد و همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی در کنار مزار شهدا بسیار قابل‌تقدیر است.

وی اجرای نمایش با استفاده از عوامل بومی را یکی از مزیت‌های نمایش عقیله العرب برشمرد و افزود: برگزاری این نمایش فرصتی بود که نیروهای متدین انقلابی و بسیجی ما که از رهگذر ایفای نقش در این نمایش، چه در مراحل تمرین، چه در مراحل اجرا درواقع بخواهند بخشی از تاریخ درخشان و حماسی اسلام را مرور کنند و آن را درجانشان بنشانند و برای مردم نمایش دهند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با تمجید از مشارکت نوجوانان و جوانان در اجرای نمایش عقیله العرب بیان کرد: من مطمئنم که مشارکت این عزیزان نوجوان، جوان، دختران و پسران، خواهران و برادران حتماً در ساخت شخصیت اخلاقی و اعتقادی و معنوی آن‌ها یک اثر پایدار خواهد داشت و به زندگی آن‌ها برکت خواهد داد.

وی درباره سناریوی اجرای برنامه گفت: با استناد به منابع معتبر، سیر کوتاهی از تاریخ اسلام، از صدر اسلام و منشأ انحرافاتی که بعد از پیامبر اسلام جهتی را طی کرد که منجر به عاشورا شد کاری پسندیده است.

ساجدی افزود: عاشورایی که در آن بهترین بندگان و اولیای خدا و فرزندان پیامبر، حسین و یاران و اصحاب وی، بهترین عزیزانش به شهادت رسیدند، خاندان و عترت پیامبر به اسارت رفتند، نقش شهادت اباعبدالله، نقش پیام‌رسانی زینب کبری (س) در این نمایش به‌خوبی به نسل امروز در قالب یک برنامه‌ی نمایشی ارائه شد.

وی بابیان اینکه «کل یوم عاشورا و کل أرض کربلا» در قالب این نمایش متجلی شد اظهار داشت: این پیام به مخاطب و بیننده رسانده شد که امروز هم جریان عاشورا ادامه دارد، امروز هم یزیدیان زمان با آرمان حسین (ع) و آرمان جهاد و شهادت که میراث اباعبدالله برای نسل انقلابی و بسیجی امروز ما است به برکت قیام اباعبدالله در کربلا برای ما به ارث آورده است.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه فرزندان بسیجی خمینی و خامنه‌ای در ادامه‌ی نهضت راه حسینی درصحنه حضور دارند افزود: با استفاده از سرمایه و میراث قیام اباعبدالله، از حریم امام حسین از حرم، اباعبدالله و عتبات عالیات، از حرم خاندان پیامبر و زینب کبری، فرزندان بسیجی خمینی و خامنه‌ای در ادامه‌ی نهضت راه حسینی درصحنه حضور دارند و مجال ظهور و بروز و بالندگی به یزیدیان زمان نمی‌دهند و این نشانه‌ی زنده‌بودن عاشورا، نشانه‌ی زنده‌بودن نهضت حسینی است و برافراشته بودن پرچم خونین حسین در کربلای حسینی است.

وی به تأثیر مسائل مذهبی در قالب هنر اشاره کرد و گفت: اصل موضوع این‌که ما بخواهیم از همه‌ی ابزارها ازجمله از ابزار هنر، از وسیله‌ی نمایش و سایر هنرهای مرتبط برای روایت حقایق تاریخ اسلام استفاده کنیم، بهتر می‌توان این مفاهیم را به نسل جدید منتقل کرد تا ذهن آن‌ها رسوخ کند و اثر ماندگارتر و بیشتری دارد.

همچنین سردار محمد عبدالله پور در حاشیه اجرای نمایش عقیله العرب در جمع خبرنگاران با تسلیت ایام عزاداری امام حسین (ع) و بابیان اینکه هر کار ماندگار، از راه هنر بهترین اثر را دارد اظهار داشت: هر اثر ماندگار در قالب هنر در ذهن جوانان بهتر می‌نشیند.

وی اشاره به اینکه کاری که دوستان بسیجی آستانه آغاز کردند مقدمه‌ای برای انجام کارهای بزرگ آینده است افزود: استفاده از صنعت هنر، توصیه مقام معظم رهبری است که حتی در دیدار اخیر خواستار ایجاد قرارگاه هنری شدند.

فرمانده سپاه قدس گیلان افزود: از همه دوستانی که توان دارند باید به این عرصه بیایند و کمک کنند، ارزش‌های اسلامی، دفاع مقدس، فرهنگ عاشورا و حسینی را انشا الله در قالب هنر به شکل‌های مختلف به تصویر بکشند.

وی به استقبال مردم از نمایش عقیل العرب اشاره کرد و گفت: این جمعیت خوبی هم که امشب به تماشای عقیل العرب نشستند نشانه علاقه مردم به چنین کارهایی را نشان می‌دهد و انشا الله همه مسئولین و متصدیان کمک کنند تا این کار رونق بیشتری پیدا کند.

سردار عبدالله پور بابیان اینکه تاریخ تکرارمی شود تصریح کرد: حوادث عاشورا به ما نشان داد که دشمنان ما همان‌ها هستند، تنها قالب و شکل‌هایشان تغییر پیدا می‌کند و امروز دشمنان ما در قالب گروه‌های تکفیری بنا دارند که اسلام اصیل را از بین ببرند اما جوانان مسلمان و شیعیان کشورهای مسلمان به‌ویژه بسیجیان عزیز این طرح خیلی سرمایه‌گذاری شده امریکا را که در قالب گروه‌های تکفیری ظهور و بروز پیدا کرد توسط همین شهدای مدافع حرم ما و جوانان کشورهای دیگر مانند یمن، عراق، سوریه و لبنان نقش بر آب کردند.

وی بابیان اینکه پیروزی کامل درراه است اظهار داشت: جوانان ایرانی، جوانانی پاک هستند که ما نتوانستیم مفاهیم درست اسلامی را به این جوانان انتقال دهیم واقعاً جوانان ما تشنه هستند و درحالی‌که اگر از صنعت هنر درست استفاده کنیم جوانان ما یقیناً به سمت اسلام گرایش دارند.

فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به اینکه ما با تبلیغ درست در قالب کارهای فرهنگی و هنری می‌توانیم جوانان ما را در مقابل همه توطئه‌های دشمن واکسینه کنیم بیان کرد: با توجه به جنگ نرم که دشمن علیه جوانان ما راه انداخته باید دست‌به‌دست هم بدهیم تا جوانان ما اسلام عزیز را بشناسند و پاسدار آن باشند.

وی به سکانس مربوط به داعش در نمایش عقیله العرب و استقبال مخاطبان اشاره کرد و گفت: گروه‌های تکفیری به‌ویژه داعش برای جوانان ما ملموس است؛ داعشی که آمده بود به قول خود ایران را بگیرد امروز دو هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر از تهران هستند و انشا الله این روزها خبر پیروزی کامل بر این گروه تکفیری نیز به گوش خواهد رسید.

سردار عبدالله پور با اشاره به دلاورمردی‌های شهدای مدافع حرم بیان کرد: شهدای مدافع حرم ازجمله شهید رضی، شهید پورابراهیمی و شهدای بزرگوار دیگر کسانی بودند که در کنار همین مردم شهر زندگی کردند و واقعاً در مقام عمل، آن اخلاص و پاسداری خود را از اسلام به شکلی نشان دادند که مردم این‌ دلاوری‌ها را حس می‌کنند.

فرمانده سپاه قدس گیلان افزود: همه این‌ها زن، بچه و خانه داشتند ولی به خاطر اسلام از همه‌چیز گذشتند؛ امیدواریم ما نیز ادامه‌دهنده راه آن‌ها بوده تا شرمنده شهدا نشویم.

وی درباره بومی بودن کلیه هنرمندان نمایش عقیله العرب گفت: حضور ما برای خسته نباشید به این بسیجیان هنرمند است و ما میدانیم که این بچه‌ها بدون پول و از هزینه شخصی برای اجرای این مایش خرج کرده‌اند و ما کمک اندکی به این هنرمندان کردیم ولی نمی‌گذاریم که این‌ها بدهکار بمانند؛ چنین استقبال باشکوهی ناشی برکت خدا به اخلاص، دلسوزی و عشق به کار این بچه‌هاست.

گفتنی است فرمانده سپاه قدس گیلان در پایان اجرای نمایش عقیله العرب با عوامل و دست‌اندرکاران این نمایش دیدار و گفتگو کرد.

فردا چهارشنبه پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا، برای چهارمین و آخرین شب نمایش عقیله العرب در صحن حرم مطهر شهدای آستانه‌اشرفیه به اجرا در می‌آید.


گزارش تصویری از شب دوم اجرا: