یکی از وظایفی که سرپرست خانواده در کنار تأمین معیشت حلال, باید برای اهالی منزل مدنظر داشته باشد، انس دادن آنها با ارزشهای الهی است، زیرا این عمل در تقویت بنیۀ ایمانی آنها اثرگذار خواهد بود. بنابراین به مناسبتهای مختلف می‎توان بهانه‎ای برای تسریع دادن به انتقال این ارزشهای الهی پیدا کرد.

به عنوان مثال از جمله ایام مبارکی که در تمام طول هفته و سال جریان دارد و می‎تواند بهانه‎ای برای انتقال ارزشهای الهی باشد، روز جمعه است. در عظمت این روز همین بس که پیامبر(ص) فرمودند: «إِنَّ یَوْمَ‏ الْجُمُعَهِ سَیِّدُ الْأَیَّامِ وَ أَعْظَمُ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ یَوْمِ الْأَضْحَى وَ یَوْمِ الْفِطْر؛ روز جمعه سید روزها است و  نزد خداى عز و جل از روز عید قربان و عید فطر بزرگ‌تر است‏»؛ در این روایت عظمت و شأن روز جمعه از روز عید قربان و عید فطری که فضایل زیادی در روایات عترت(ع) نسبت به آن بیان شده, فراتر است. در ادامه همین روایت می‎فرمایند «وَ فِیهِ سَاعَهٌ لَا یَسْأَلُ اللَّهَ الْعَبْدُ فِیهَا شَیْئاً إِلَّا آتَاهُ مَا لَمْ یَسْأَلْ حَرَاماً وَ مَا مِنْ مَلَکٍ مُقَرَّبٍ وَ لَا سَمَاءٍ وَ لَا أَرْضٍ وَ لَا رِیَاحٍ وَ لَا جِبَالٍ وَ لَا بَرٍّ وَ لَا بَحْرٍ إِلَّا وَ هُنَّ یَشْفَقْنَ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَهِ أَنْ تَقُومَ فِیهِ السَّاعَهُ؛ در آن ساعتی است که بنده چیزى از خدا در خواست نمی‌کند جز آنکه به او می‌دهد به شرط آنکه درخواست حرامى نکند، همه فرشتگان مقرب و آسمانها و زمینها و باد و کوه‌ها و بیابانها و دریاها در روز جمعه نگرانند از اینکه قیامت برپا شود». بنابراین روز جمعه در نگاه اهل عترت(ع) روزی بسیار عظیم و ارزشی است و خود نیز در عمل به اعمال آن بسیار مقید بودند و دیگران را نیز سفارش به حفظ شأن روز جمعه می‎کردند.

امام رضا(ع) این روز را به عنوان فرصتی خدایی تلقی می‌کردند، به این صورت که ضمن انتقال ارزشهای الهی و تربیت معنوی خانواده، آنها را با عظمت و شأن روز جمعه آشنا می‌کردند. حضرت در این باره می‌فرمایند: «أَطْرِفُوا أَهَالِیَکُمْ‏ فِی کُلِّ جُمُعَهٍ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الْفَاکِهَهِ وَ اللَّحْمِ حَتَّى یَفْرَحُوا بِالْجُمُعَه؛ در هر جمعه براى خانواده خود از میوه و گوشت چیزى تحفه ببرید تا به آمدن روز جمعه شادمان شوند»؛ بنابراین شاد کردن خانواده در روز جمعه حتی با اندکی میوه یا گوشت ضمن اینکه قلقی برای ارزش‎گذاری این روز در بین سایر ایام است، مأنوس کردن اهالی منزل با ارزشهای الهی را هم در پی خواهد داشت و این قلقی که امام(ع) نسبت به آن تأکید داشتند در این دوره کنونی ما که رشد معنوی جامعه مورد آسیب دشمن قرار گرفته است، می‎تواند بسیار پرکاربرد باشد.

تسنیم/