مسابقه‌ طراحی موکب با هدف طراحی یک موکب بزرگ برای خدمت‌‌رسانی به زائران حسینی در ورودی شهر کربلا برگزار می‌شود. مسابقه در سطح ایده‌‌یابی خواهد بود و «بنیاد فرهنگی تَوّلی» به عنوان برگزارکننده و «نشریه‌ آنلاین معماری ما» به عنوان دبیر اجرایی، مسئولیت برگزاری مسابقه را برعهده دارند.

هدف از برگزاری این مسابقه، جمع‌‌آوری طرحهای متفاوت، ایده‌‌های منحصر به فرد و نتایج نیازسنجی شرکت‌‌کنندگان است.

بنابراین از شرکت‌‌کنندگان درخواست می‌‌شود در زمینه‌ طراحی یک موکب زیارتی، شامل کلیه‌  فضاهای مورد نیاز پیشنهادی و همچنین ایده‌‌هایی که می‌‌توانند باعث متفاوت شدن موکب شوند ایده‌‌پردازی کنند و به الزامات فضایی تحقق ایده‌‌های مطرح شده بیاندیشند.  شرکت‌‌کنندگان باید در راستای نیازسنجی برای دستیابی به فضاهای مورد نیاز یک موکب در سایت مورد بررسی، طراحی کلی فضاهای لازم و همچنین ایده‌‌های منحصر به فرد برای شاخص ساختن موکب و القای کیفیات مثبتی که در نظر طراحان شرکت‌کننده نقش خواهد بست گام بردارند.

از سوی دیگر برای استفاده‌ سالانه از موکب با توجه به موقوفه بودن زمین باید طراحی به گونه‌‌ای انجام گیرد که بهره‌‌وری انرژی در فضاها به صورت حداکثری باشد. در این مسیر استفاده از ظرفیتهای انرژیهای نو و نیز توجه به ملاحظات بومی و بستر ساختمان موکب پیشنهاد می‌‌شود. سناریویی که برای خدمت به زائران در طول سال تعریف شده‌است، چهار شب میزبانی رایگان از هر زائر در طول یک سال است. همچنین از آنجا که این زائرسرا توسط ایرانیان در مسیر زیارت امام حسین(ع) و در بین صدها موکب بومی دیگر احداث می‌شود، توجه به هویت معماری اسلامی ایرانی از مطالبات طراحی است.

این زائرسرا باید به گونه‌‌ا‌ی طراحی شود که کاربری مناسب را جهت استفاده‌ مطلوب و کارآمد زائران مسیر پیاده‌‌روی در ایام اربعین و همچنین زائران مهمان در طول ایام سال، دارا باشد.

توضیح برنامه‌ حداقلی (کف نیازها) طرح موکب به شرح زیر خواهد بود:

فضاهای مورد نیاز:

خوابگاه‌ها و سالنهای استراحت با حداقل ظرفیت ۲ هزار نفر با تیپ‌بندی متنوع، مسجد با ظرفیت یک هزار نمازگزار، سالن همایش با ظرفیت ۵۰۰ نفر، آشپزخانه با ظرفیت پخت برای  ۵ هزار نفر، سرویسهای بهداشتی با ظرفیت ۱۲۰ چشمه،  پارکینگ با ظرفیت ۱۰۰ واحد اتوموبیل، فضاهای خدماتی به تعداد کافی.

در بخش جوایز، به صاحب ایده نخست، ۳ میلیون تومان، صاحب ایده دوم، ۲ میلیون تومان، صاحب ایده سوم، یک میلیون تومان و صاحبان ایده‌های چهارم تا دهم، ۲۰۰ هزار تومان تعلق می‌گیرد.

به تمامی برگزیدگان علاوه بر جوایز، لوح یادبود اهدا خواهد شد.

برگزارکننده خود را ملزم به کاربست طرح برتر در طراحی و اجرای موکب نمی‌‌داند، هرچند بسیار امیدوار است که از میان طرحهای برتر و نیز سایر ایده‌‌های طراحان، بتوان به شایسته‌‌ترین طرح برای ساخت موکب زوار حسینی دست پیدا کرد.

شرایط شرکت در مسابقه براساس موضوع و شیوه‌ ارائه‌ آثار، تمرکز این مسابقه بیش از همه بر گروه معماران (دانشجویان، اساتید، حرفه‌مندان و…) است که انتظار می‌‌رود ذهنی خلاق و ایده‌‌پرداز داشته باشند، اما شرکت در مسابقه منحصر به این اشخاص نیست و هیأت برگزاری مسابقه پذیرای آثار فارغ‌التحصیلان، شاغلان، دانشجویان و حرفه‌‌مندان سایر رشته‌‌ها و نیز کلیه‌ی افرادی که علاقه به ایده‌‌پردازی دارند، خواهد بود.

علاقه‌مندان به ثبت‌نام در بازه‌ زمانی مشخص شده در جدول زمان‌‌بندی، از طریق همین سایت (نشریه‌ی الکترونیکی معماری ما) اقدام به تکمیل فرم و طی مراحل ثبت‌نام می‌‌کنند. پس از ارسال فرم، یک ایمیل حاوی کد شرکت‌کننده و تاییدیه‌ ثبت‌نام برای داوطلب ارسال خواهد شد.  درصورت نیاز به طرح پرسش، داوطلبان می‌‌توانند از طریق همان ایمیل نسبت به طرح موضوع و دریافت پاسخ اقدام فرمایند. در نهایت تحویل آثار شرکت‌کنندگان نیز به صورت دیجیتالی و از طریق ایمیل مذکور صورت خواهد گرفت.

شرکت در مسابقه به‌ صورت گروهی یا انفرادی بلامانع است. در صورت تصمیم بر شرکت گروهی، یک نفر از اعضا در مقام نماینده‌ گروه اقدام به تکمیل فرم و برقراری ارتباط کند. از آنجا که هر یک از آثار تنها با کد شرکت‌کننده شناخته خواهند شد، لازم است در زمان تکمیل فرم پس از مشخص کردن نحوه‌ مشارکت، نام سایر اعضای گروه نیز ذکر شود.

آغاز مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار ۱۵ تیرماه از طریق وبلاگ معماری ما، پایان مهلت ثبت نام ۱۵ مردادماه، پایان مهلت ارسال آثار ۳۱ مردادماه از طریق ارسال به آدرس ایمیل معماری ما و اعلام نتایج و اهدای جوایز ۱۵ شهریورماه از طریق وبلاگ معماری ما خواهد بود.

شیت‌ها در مسابقه به صورت دیجیتالی و با بیانی گرافیکی به معرفی “نیازسنجی انجام گرفته، کاربریهای درنظر گرفته شده، طراحی کلی موکب و تشریح ایده‌ مورد نظر، تعیین جوانب آن ایده و احیانا بیان الزامات فضایی مورد نیاز “بپردازد.
نحوه‌ شیت‌‌بندی و عناصر مورد استفاده در این شیتها  آزاد و منوط به بیان شایسته‌ هر ایده خواهد بود. پیشنهاد می‌شود به دلیل دیجیتالی بودن داوری آثار، با توجه به عدم محدودیت تعداد شیت، از به کارگیری محتوای ریز و ناخوانا خودداری شود.

حداقل مدارک درنظر گرفته شده بر قرار زیر است:

  • پنج پرسپکتیو (دید پرنده و دید انسانی از فضاهایی که طرح شما را بهتر معرفی کند)
  • سایت پلان (نمایش فضاها، جانمایی فضاها در سایت)
  • دیاگرامهای لازم جهت تشریح ایده‌‌ها و فضاها
  • در نهایت یک متن مختصر با ۴۰۰ تا ۵۰۰ کلمه که به تشریح ایده و نیازسنجی صورت گرفته می‌‌پردازد. این متن باید سیر دست‌‌یابی به ایده‌‌ها و وجه مشخصه‌ هریک را برای داوران بسط دهد. ( متن به صورت فایل word به شیت ها ضمیمه می‌شود.)

ارائه‌ آثار به صورت شیت‌‌بندی در سند دیجیتال ضمیمه شده خواهد بود و برای شرکت در مسابقه نیازی به پرینت و شاسی کردن آثار نیست. دبیرخانه مسابقه به صورت آنلاین سندهای شما را دریافت خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی http://memarima.ir مراجعه فرمایید.

تسنیم/