مهدی حقی پس از تأکیدات رهبر انقلاب مبنی بر فرهنگ جهادی، حرکت‌هایی برای رفع محرومیت در مناطق روستایی آغاز شد و بر همین راستا ستاد جهادی شهید سیرت نیا در ایام تعطیلات عید به روستای کوهستان حویق محروم ترین روستای گیلان اعزام شد.

وی گفت: روستای کوهستان بالا و کوهستان پایین با ۴۰۰ خانوار و ۱۸۵۰ نفر جمعیت همه شیعه هستند و ۶ شهید و یک مفقودالاثر نیز در راه انقلاب داده اند.

مهم ترین مشکل روستا عدم اهتمام مسئولان در خدمت رسانی است

مسئول ستاد جهادی شهید سیرت نیا با اشاره به نبودن هیچ امکاناتی مانند آب، برق، گاز، تلفن و راه ارتباطی در این روستا، اظهار کرد: مشکل اصلی این روستا و روستاهای محروم دیگر عدم اهتمام مسئولین مربوطه شهرستان و استان به مناطق و عرصه های تولیدی است.

حقی ادامه داد: خدمت رسانی به عرصه های تولیدی بهترین فضا برای رشد تولید ناخالص ملی است اما مسئولین اهتمامی در این موضوع ندارند.

وی  با بیان اینکه اولین قدم برای اینکه بتوان شرایط بهتری برای این روستا فراهم کرد این است که به فضای تعلیم، تعلم و آموزشی آنها رسیدگی شود، بیان کرد: مدرسه این روستا مخروبه ایست که  ۴۰ دانش آموز دارد محلی بدون نور و روشنایی که یک کلاس آن سوخته و ۴۰دانش آموز آن در یک کلاس در حال تحصیل هستند.

احداث ۷ کیلومتر راه آرزو اهالی روستا است

مسئول ستاد جهادی شهید سیرت نیا با اشاره به عدم وجود راه ارتباطی مناسب در این روستا، گفت: کشیدن یک راه ۷کیلومتری برای استان نسبت به هزینه هایی که برای خدمات شهری و پیاده راه سازی … می شود کاری ندارد اما شاهدیم که یک عده در روستا که تولید کننده هم هستند از این خدمت کوچک بی بهره اند.

حقی دومین مشکل روستای کوهستان را عدم وجود مدیریت متمرکز دانست و افزود: مثلا اداره راه اگر بخواهد یک کاری انجام بدهد به منابع طبیعی بر می خورد، منابع طبیعی به جهاد کشاورزی و  جهاد به بنیاد تعاون وابسته می شود.

وی با بیان اینکه تا مدت ها محیط زیست اجازه کشیدن راه را  نمی داد، ادامه داد: به همین دلیل این روستا هنوز راه ندارد و پروژه خانه بهداشت نیز بخاطر عدم وجود راه بر روی زمین مانده است.

حقی گفت:  از طرفی نداشتن راه مناسب، ساخت مدرسه به تاخیر افتاده است و همه اینها به هم ربط پیدا می کند چون مدیریت متمرکز وجود ندارد.

وی افزود:سطح تعلیم در مدرسه روستا بسیار پایین است طوری که حتی دانش آموزان کلاس چهارم و پنجم آنجا قادر به فارسی صحبت کردن نیستند و متوجه زبان فارسی هم نمی شوند.

حقی ادامه داد: خیلی از دانش آموزان هستند که برای رفتن به پایه پنجم قادر به رفتن به مدرسه شبانه روزی نیستند چون باید کمک حال پدر و خانواده باشند و چون مسیر دسترسی ندارند نمی توانند این مسیر را هر روز رفت و آمد کنند بنابراین ترک تحصیل می کنند.

روستا از داشتن غسالخانه هم بی بهره است

مسئول ستاد جهادی شهید سیرت نیا با بیان اینکه این روستا از داشتن غسالخانه هم بی بهره است، اظهار کرد:  تاقبل از اعزام گروه جهادی اهالی روستا امواتشان را روی دو تکه چوب جلوی خانه هایشان غسل می دادند و ساخت غسالخانه از پروژه های گروه جهادی ما است.

وی ادامه داد: روستا خانه عالم هم ندارد و باتوجه به اینکه همه اهالی این روستا اهل تشیع هستند خیلی از اوقات روحانیونی که برای تبلیغ به این روستا اعزام می شوند جایی برای اسکان ندارند و نمی توانند به کارشان ادامه بدهند.

عدم وجود خانه بهداشت نیز از مشکلات روستا است

مسئول ستاد جهادی شهید سیرت نیا با بیان اینکه عدم وجود خانه بهداشت نیز از مشکلات روستا است، گفت:  برخی از اهالی روستا مریض و زمین گیرند که نه پای آمدن به شهر را دارند و نه کسی برای مداوا به آنجا می رود.

وی گفت: یک بهورز هر سه ماه یکبار یا با پای پیاده یا با موتور خودش را به روستا می رساند و فقط تنها کاری که می تواند انجام دهد این است که واکسن بزند و بسیاری از بیماران روستا به دلیل بضاعت کم مالی قابلیت مراجعه به پزشک ندارند.

روستای کوهستان برق ندارد

حقی ادامه داد: این روستا برق ندارد و این درحالی است که چندسال پیش جشن خودکفایی رساندن برق به روستاهای بالای ۲۰خانوار گرفته شده در صورتی که در گیلان ما روستایی در ۳۰ کیلومتر شهر با ۴۰۰  از نعمت برق بی بهره است.

اجرای ۴ پروژه عمرانی در روستای کوهستان

وی با اشاره به فعالیت های گروه جهادی شهید سیرت نیا در روستای کوهستان حویق، گفت: حجم مالی پروژه هایی مانند احداث راه بالاست و در بضاعت گروه نیست اما بارایزنی هایی که شده اولویت ما در روستا ۴پروژه است.

مسئول ستاد جهادی شهید سیرت نیا، پروژه ساخت مدرسه دو کلاسه برای ۴۰دانش آموز، ساخت خانه عالم برای کسانی که می خواهند در روستا کار تبلیغی انجام دهند و احداث غسالخانه و سرویس بهداشتی را از برنامه های این گروه ذکر کرد.

وی با بیان اینکه در این راستا نیازمند کمک خیّرین در این حوزه هستیم که بتوانیم ان شاءالله کار را سریعتر به اتمام برسانیم، بیان کرد: ان شالله تا پایان شهریور مدرسه، خانه عالم و سرویس بهداشتی احداث می شوند.

در  هفت کیلومتر باقیمانده به روستا مصالح با قاطر و اسب جابه جا می شد

حقی با بیان اینکه تا الان هیچ مسئول دولتی کمکی نکرده است، بیان کرد: حتی در ایام عید برای انتقال وسایل به روستا مشکل داشتیم و به جهت نبود راه، مصالح در  هفت کیلومتر باقیمانده به روستا با قاطر و اسب جابه جا شد.

وی ادامه داد: از مسئولین خواستیم حداقل یک بیل مکانیکی در اختیار ما بگذارند تا بتوانیم جاده را تیغه  بیندازیم تا بتوانیم با تراکتور مصالح را بالا ببریم حتی از این هم دریغ کردند و ما با بودجه خودمان یک بیل بکو خصوصی قرارداد بستیم و تا حدی مسیر برایمان باز شد اما امکان باز شدن مسیر تا روستا نبود و خیلی از مصالح را مثل شن،ماسه و بلوک را  بچه ها با کمک اهالی با فرغون و قاطر و … بالا بردند.

مسئول ستاد جهادی شهید سیرت نیا بیان کرد: پروژه خانه بهداشت روستا مصوب شده است اما تا راه درست نشود برای ساخت خانه بهداشت نمی آیند.

مسئولان از دادن یک بیل مکانیکی هم دریغ کردند

وی گفت: حتی پیشنهاد داده ایم که برای راه سازی کمک کنیم اما هیچ واکنش مثبتی از طرف مسئول مربوطه نرسیده و حتی از دادن یک بیل مکانیکی هم دریغ کردند.

حقی با بیان اینکه وزارت مسکن و شهرسازی گیلان با مدیرکلی آقای خاوری متولی راه روستا است، گفت: ۳۷سال از انقلاب شده اما هنوز راه روستا انجام نشده و با تمام این مشکلات مثل راه، بارندگی، همکاری نکردن فرمانداری، فرایند تأمین و انتقال مصالح در ایام عید حفاری پی مدرسه، خانه عالم، غسالخانه و سرویس بهداشتی و آرماتوربندی و بتن ریزی آن انجام شده است.

مسئول ستاد جهادی شهید سیرت نیا با بیان اینکه بعد از ماه مبارک رمضان هشت اردوی سه روزه انجام می شود، خاطرنشان کرد: کار را به نازک کاری رسانده و در نهایت در دو اردوی ۱۰ روزه می توانیم کار را به پایان برسانیم.

دیارباران/