حجت الاسلام مهدی نیلی پور، مدیر بنیاد مهدویت و آینده پژوهی اصفهان ونویسنده و محقق مهدوی که تا به حال کتاب های بسیاری در زمینه مهدویت و شناخت امام زمان (عج) تالیف کرده است، در گفتگو با خبرنگار فرهنگیخبرگزاری تسنیم از لزوم معرفی شخصیت امام زمان (عج) دربرابر شخصیت های کاذب در رسانه های غربی می گوید.

تسنیم:فکر می‌کنید مسئولان فرهنگی در جامعه اسلامی برای معرفی شخصیت امام زمان (عج) به عنوان منجی چه وظیفه ای را بر عهده دارند؟

مسئولیت نهادهای فرهنگی و به خصوص خانواده ها د ر این شرایط آن است که شخصیت کامل امام زمان (عج) را به گونه ای به قشر کودک و نوجوان خود معرفی کنند که آن ها به قدری با آن حضرت انس و الفت داشته و نسبت به ایشان شناخت پیدا کنند که در تمام موقعیت های زندگی خود آن حضرت را به عنوان سرمشق خود قرار دهند و بدانند که ایشان در تمام موارد و مراحل زندگی به مردم توجه دارند و ما در هر شرایط و موقعیتی که باشیم نسبت به شادی یا اندوه قلب مبارک ایشان مسئول هستیم.

تسنیم: یکی از ابزارها در رسانه های غربی برای نهادینه کردن شخصیت کاراکتر فیلم ها و کارتون های خود، آن است که مدام از مزیت ها و خوبی های او می گویند. چنین شیوه ای را چگونه می توان در جامعه منتظر به کار برد تا تربیت فرزندان مهدوی محقق شود؟

پرداختن به مزیت ها و برتری ها یکی از روش های موثر برای الگو قرار دادن امام زمان (عج) در برابر کودکان و نوجوانان محسوب می شود. در استفاده از چنین روشی مشخص است که راه برای مربیان و مسئولان فرهنگی باز است. در عین حال بهره بردن از چنین شیوه ای موجب می شود که کانال تبلیغ و ترویج سبک زندگی امام زمان (عج) به روی نسل جوان و نوجوان ما باز شود. به این ترتیب آنها آموزه های دینی را یاد می گیرند و می توانند در برابر انواع تهاجمات فرهنگی و تبلیغ فرهنگ های غلط مقاومت کنند.

تسنیم: به این ترتیب می توان گفت معرفی صحیح آن حضرت می تواند زمینه ای برای تبعیت از ایشان شود.

درست است. نکته مهمی است که باید دقت شود که وقتی انسان، چه بزرگسال و چه کودک، نسبت به شخصیتی شناخت پیدا می کند و او را به خوبی و نیکی می شناسد، محبت او چنان در قلبش جای می گیرد که هیچ چیزی نمی تواند آن علاقه را از بین ببرد. حال اگر این شخصیت ، انسان ویژه ای مانند امام زمان (عج ) باشد الگو گرفتن در سبک زندگی هم مورد توجه قرار می گیرد و انسان می تواند آن حضرت را نمونه رفتارهای انسانی قرار داده و از ایشان تبعیت کند.

تسنیم: در این مورد خانواده ها از چه منابعی می توانند استفاده کنند تا درمعرفی شخصیت آن حضرت به کودک و نوجوان خود موفق باشند؟

در این مورد خوب است که والدین و بزرگ ترهای خانواده به منابع و کتاب های مرتبط با سبک زندگی و سیره مراجعه کرده و با مطالعه این آثار، فرزند خود را با شخصیت و منش امام زمان (عج ) آشنا کنند. منابع متعددی در این مورد می تواند راهگشا باشد از کتاب الغیبه تالیف شیخ طوسی گرفته تا کتاب بحارالانوار و همچنین آثار مستندی که توسط نویسنده های عصر خودمان تالیف شده اند.

این آشنایی راه محبت را به روی قلب کودک و نوجوان باز می کند. به عبارت دیگر، مطالعه کتاب های تاریخی درباره امام زمان (عج ) و بازگو کردن این وقایع موجب می شود که فرزندان درک بهتر و عمیق تری نسبت به آن حضرت داشته باشند و بدانند که به جای الگو گرفتن از شخصیت های کذایی کارتون ها، فیلم ها و بازی های ساخته دشمنان اسلام، می توانند از از شخصیت مقدس و والای امام خود الگو بگیرند.

تسنیم: با توجه به این منابع، چه نکاتی می توانند در گفتگو با قشر کودک و نوجوان مطرح شوند تا ذهن آن ها در شناخت صحیح امام زمان (عج) آماده کند؟

در این مورد بهتر آن است که خانواده ها و مربیان کودک و نوجوان مطالبی را برای فرزندان خود مطرح کنند مانند این نکته که خصلت ها و خصوصیات امام زمان (عج ) چیست، رابطه قلبی آن حضرت با مردم امتش به چه صورت است ، ارتباط میان امام با خداوند متعال چیست، چه چیزهای قلب امام را از ما خشنود می کند، خوبی ها و بدی ها از منظر آن حضرت چه چیزهایی هستند و مواردی از این قسم. دانستن پاسخ این پرسش ها موجب می شود که کودک و نوجوان درک بهتر و کامل تری از شخصیت مقدس امام زمان (عج) داشته باشد.

تسنیم: غیر از مطالعه و بازگویی مطالب از منابع مستند، چه شیوه های دیگری برای آشنا کردن نسل کودک و نوجوان با سبک زندگی مهدوی وجود دارد؟

شرکت دادن فرزندان در مراسم مربوط به امام زمان (عج ) هم روش بسیار خوبی برای تحقق این منظور است. به این مفهوم که همراه بردن فرزندان در مراسمی مانند خواندن دعای ندبه ، مراسم جشن نیمه شعبان و سایر برنامه های مهدویت می تواند تا اندازه زیادی کودک و نوجوان را با شخصیت امام زمان (عج) آشنا کند.

تسنیم: آسیب های چنین روشی چیست؟

این کار با نهایت دقت انجام شود، یعنی پدر و مادر مراقب باشند تا مبادا فرزند آنها در این گونه مراسم اذیت و یا خسته شود. چون خسته کردن کودک یا نوجوان در خواندن دعا ها و سایر مراسم مذهبی می تواند نتیجه ای برخلاف خواسته والدین به همراه داشته باشد.

درواقع دشمنان اسلام و امام زمان (عج) قصد دارند تا با ساختن برنامه های مهیج و شخصیت های جالب و مورد پسند کودکان و نوجوانان، الگهای غلط فرهنگی خود را به فرزندان ما بقبولانند . در چنین شرایطی پدرها و مادرها مراقب باشند تا برای مقابله با این دسته از تهاجمات فرهنگی ، فرزندان خود را تشویق به شرکت در مراسم مهدوی کنند ، نه اینکه به ابزار زور و اجبار متوسل شوند.

تسنیم: جایگاه توسل به امام زمان (عج) در جهت شناخت بیشتر آن حضرت چیست؟ به بیان دیگر چگونه می توانیم نسل کودک و نوجوان را از طریق دعا و توسل با آن حضرت آشنا کنیم؟

در این مورد باید به کودک و نوجوان آموزش داده شود که امام در هر دوره ای از تاریخ ، منشاء رحمت و واسطه فیض خداوند متعال بر مردم محسوب می شود. به عبارت دیگر همه نعمت ها و رحمت های الهی به برکت وجود امام زمان (عج) به ما می رسد و هر نوع بلایی هم به یمن وجود مبارک ایشان از ما دور می شود. به این ترتیب بسیاری از بلاها که در نتیجه ارتکاب گناه باید بر انسان ها نازل شود، به دلیل وجود پر خیر و برکت امام (ع) از آن ها دور می شود.

این گونه مفاهیم باید به کودک و نوجوان در یک خانواده مهدوی آموزش داده شود و آن ها بدانند که امام عصر (عج) مظهر هر نوع خیر و برکتی از سوی خداوند متعال است و به ازای این خیر رسانی هیچ سود و منفعتی را از مردم انتظار ندارد، هرچند که هر لحظه در مسیر خیر مردم تلاش می کند. به این صورت است که امام زمان (ع) حتی دست انسان های گناهکار و خطاکار را می گیرد و آن ها را به راه راست هدایت می کند. در چنین شرایطی، توسل به امامان معصوم علیهم السلام و به خصوص امام زمان (ع) می تواند راهکار خوبی برای افزایش شوق و مهر آن حضرت در فرزندان ما شود و درنتیجه آینده سالم و دینی آن ها را تضمین کند.

تسنیم: دشمنان اسلام زمانی که یک برنامه تلوزیونی و یا بازی برای کودکان و نوجوانان تهیه می کنند، تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا خوبی هایی را به شخصیت برنامه خود نسبت بدهند و بدی هایی را از او دور کنند. به این ترتیب قصد رسیده به این هدف را دارند که آن شخصیت را الگوی خوبی معرفی کنند و با جذاب کردن او در نظر کودکان و نوجوانان، آن ها را تشویق کنند تا از هر کار بدی که مورد آزار اوست دوری کنند و خوبی ها را در او ببینند. آیا چنین شیوه ای در آموزش زندگی موردرضای امام زمان (عج) به فرزندان ما کاربرد دارد؟

بله. چنین رویکردی در حقیقت همان دستور العملی است که یک خانواده مهدوی در تربیت فرزندان خود باید مورد نظر داشته باشد، البته شیوه صحیح این تربیت آن است که پدر و مادر و سایر بزرگترها در خانواده مهدوی تلاش کنند تا ضمن معرفی امام زمان (عج ) به فرندان خود، تمام آن مواردی را که موجب رنجش خاطر آن حضرت می شود به کودک و نوجوان خود بیاموزند و از آن ها بخواهند تا از آن ها دوری کند.

در این مورد خوب است که خانواده ها به مطلبی به نقل از امام زمان (عج ) که در توقیعی به شیخ مفید (ره) نوشته شده، توجه داشته باشند . آن حضرت نوشته است: «شما مکلف هستید که اوامر و دستورات ما را به دوستانمان برسانید ، با اینکه ما بر اساس فرمان خداوند بزرگ و صلاح واقعی خود و شیعیانمان – تا زمانی که حکومت بر دنیا در اختیار ستمگران است – در نقطه ای دور و پنهان از دیده ها به سر می بریم . ولی از تمام حوادث و ماجراهایی که بر شما می گذرد، کاملاً مطّلع هستیم و هیچ چیز از اخبار شما بر ما پوشیده نیست. از خطاها و گناهانی که بندگان صالح خداوند، از آنها دوری می کنند ؛ اما شما آنها را مرتکب می شوید نیز با خبریم. از عهدشکنی ها و پشت سر گذاشتن عهد و پیمان ها با اطلاعیم… پس از خداوند بترسید و تقوا پیشه کنید و ما خاندان رسالت را مدد رسانید . سعی کنید اعمال تان به گونه ای باشد که شما را به ما نزدیک سازد و از گناهانی که موجبات نارضایتی ما را فراهم می نماید ، بترسید و دوری کنید.»

بر اساس این فرموده، معرفی امام زمان (عج) به فرزندان در یک خانواده مهدوی و مقابله کردن با حیله های دشمنان اسلام برای معرفی الگوهای غلط ، یکی از وظایف پدرها و مادرها محسوب می شود. به این ترتیب والدین مسئول هستند تا امام عصر (عج) را به گونه ای به کودک و نوجوان خود معرفی کنند تا آن ها از راه انجام واجبات و ترک کردن گناهان، زمینه رضایت آن حضرت را فراهم کنند و از طرف دیگر، خود را در برابر انواع تهاجمات فرهنگی و باور شخصیت های دروغین و ساختگی بازی ها و برنامه های غربی واکسینه کرده باشند.

تسنیم/