روحانی هنرمند و پدر شهید مدافع حرم، حجت الاسلام علیزاده در گفتگو با سراج:

انجام تردستی توسط حجت الاسلام والمسلمین علیزاده

لطفا توضیحی در رابطه با طرح دریا و نحوه عملکرد خودتان جهت ارتباط با مردم و بچه ها بیان کنید؟

تشکر می کنیم از عزیزانی که در این برنامه ها حضور داشتن از گروه ها و شهرهای مختلف. امسال وقتی مردم در طرح های مختلف برنامه را مشاهده می کردند با روحانیونی مواجه شدند که هر کدام از ایشان در زمینه های مختلف مهارت داشته و با  مردم، ساعت ها در شرایط مختلف ارتباط برقرار می کردند.

مردم تصورشان از روحانی این بود که روحانی منتظر است تا کسی مرده و برای او روضه بخواند. اما این بار در طرح های دریا در استان گیلان تصویر جدیدی از روحانیت در ذهن اقشار مردم شکل گرفت. روحانیونی که با مخاطبان تعامل داشته و پاسخ گو بودند، در دل مردم برنامه اجرا کرده و مردم به آنها پاسخ مثبت می دادند. مثلاً در ارتباط با کودکان بادکنک هایی که به اشکال مختلف ساخته می شد و برای هم صحبت شدن با انها به ایشان هدیه داده می شد و از آنها درخواست خواندن شعر و قرآن می کردیم و اینگونه با آنها ارتباط داشتیم.

این مسئله حتی باعث شد که شایعه سازی رسانه ها در باب عدم ارتباط روحانی با آحاد مردم هم تحت شعاع قرار گرفته و دیده شود که اینگونه نیست و روحانیت وقتی به شکل درست با مردم ارتباط برقرار کند مردم نیز با ایشان ارتباط برقرار می کنند.

چراکه بچه ها عموما شادی جو هستند و دوست دارند کسی به آنها توجه داشته و به شخصیت آنها احترام بگذارند به طور مثال برنامه هایی که بر روی جایگاه به شکل بازی های مختلف داشتیم، بچه ها با ارتباط برقرار کردن با روحانیت بسیار خوشحال بودند. بنابراین ما می تواندیم منویات قلبی خود را در قالب بازی، طنز و یا مسابقه به بچه ها انتقال دهیم. بدین جهت انها نیز سعی می کردند استعدادهای خود را بروز دهند. از این جهت تصور می کنم روحانیونی که روانشناسی کودک را درک می کنند و ابزارهای مناسب را هم دارند در زمینه انتقال معارف دینی و فرهنگ انقلابی دچار مشکل نخواهند شد و با زبان آنها با خودشان صحبت می کنند و به سوالات آنها هم پاسخ مناسب داده خواهد شد.

امام رضا علیه السلام می فرمایند: کافر خوش رو نزد خدا از مؤمن ترش رو عزیزتر است.

روحانی هنرمند و پدر شهید مدافع حرم، حجت الاسلام علیزاده در گفتگو با سراج:

انجام تردستی توسط حجت الاسلام والمسلمین علیزاده

تصور بنده این است که در سال های آتی هم اگر اینگونه عمل کنیم و مشکلات خود را رفع و نقاط قوت خود را تقویت کنیم این مکان های(ساحل و طرح های دریا) از مکان های نامناسبی که سابقا وجود داشت تبدیل به مکانی برای عبادت و تفریح سالم، و سال به سال نیز بهتر خواهد شد ان شا الله.

در زمان انقلاب فضای مناسبی جهت انتقال مفاهیم انقلابی وجود داشت به عنوان یک پدر شهید و مبلغ به نظر شما با توجه به نزدیک بودن هفته دفاع مقدس چگونه می توانیم مفاهیم مربوط به دفاع مقدس را به فرزندان خود انتقال دهیم؟

اولا اینکه خود فرد باید تصور درستی از دفاع مقدس داشته باشد. اگر خود شخص در جنگ بوده باشد قطعاً بهتر می تواند فرهنگ دفاع مقدس را بیان کند. اما برخی نکات که برای بچه ها قابل درک نیست نباید گفته شود. و اینکه با زبان کودک و توسط ابزارهایی مثل عکس، نوشته، فیلم، اسلاید، نقاشی، انیمیشین و … مفاهیم را انتقال دهیم. بچه ها با دیدن اینها برایشان سوال ایجاد می شود و سپس می توان با زبان خودشان با آنها سخن گفت و آموزش داد. هر کسی نمی تواند برای بچه های مهد کودک و ابتدایی برنامه اجرا کند؛ چه بسا که فرزندان خسته و متنفر شوند؛ فقط و فقط با زبان کودک باید با آنها سخن گفت در غیر این صورت نمی توانیم مفاهیم خودمان را انتقال دهیم.

مثلا در شبکه پویا خیلی زیبا دفاع مقدس را برای فرزند به نمایش می گذارند.حتی بازیهایی را برای فرزندان ساخته و مفاهیم بر روی زمین مانده را به آنها آموزش دهیم. به نظرم هر شهری باید یک شهرک سینمایی داشته باشد و از افراد هنرمند دعوت شود که در بخش کودکان فعالیت کرده و محیط جغرافیایی خودشان را سیراب کنند.

همانطور که دشمن با ۱۵۹ مدار ماهواره ای در حال القای تفکرات خودشان هستند و ۸۰ عدد از این مدارات اختصاص به ایران دارد و ۲۵۰ شبکه مختص کودکان و نوجوانان هست. خب معلوم می شود که ما باید خیلی کار کنیم. آنها هالیوود دارند ما خالیوود! باید ما نیز تلاش کنیم و توانایی های خود را افزایش داده و به صورت آنلاین برنامه داشته باشیم.

روحانی هنرمند و پدر شهید مدافع حرم، حجت الاسلام علیزاده در گفتگو با سراج:

نگاه ما باید کلان باشد و این برنامه های نه فقط برای ایرانی ها بلکه برای جوانان جهان ساخته شود. مثلا انقلاب هایی که در منظقه رخ داده اینها یک الگویی را از ایران گرفته و پیاده کرده اند. خب در بخش کودک هم همینطور هست و اگر الگوی مناسبی ارائه دهیم در سطح جهان قابل پذیرش است. برای تحقق این مسئله باید تمام نیروها و استعدادها بسیج شوند تا به اهداف خودمان برسیم.

در انتها هم تشکر می کنم از زحمات شبانه روز عزیزان ما که زحمت کشیدند در طرح سالمسازی سواحل و دریاها و به نظر بنده پنجاه درصد مشکلاتی که وجود داشت توسط این برنامه ها حل شد.

موفق و پیروز باشید

پ.ن: این مصاحبه در شهریور ماه سال گذشته انجام شده است.

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

انتظار