ماهنامه «باغ» نشریه‌‌ای است مخصوص کودکان افغانستانی که از سال ۹۱ به همت فعالان فرهنگی زبان و ادبیات فارسی افغانستانی در ایران منتشر و علاوه بر ایران در کشور افغانستان نیز توزیع می‌‏شود. همچنین فایل (پی.دی.اف) آن برای مهاجران افغانستانی در بیش از ۵۰ کشور دنیا فرستاده می‌شود.

 

محمد سرور رجایی، مدیرمسئول نشریه کودکان «باغ» هدف از انتشار ماهنامه باغ را هویت‌بخشی به کودکان افغانستانی مقیم ایران عنوان کرد و افزود: هدف اصلی این است که کودکان افغانستانی که در مهاجرت زندگی کرده و یا به دنیا آمده‌اند و تنها اسمی از افغانستان شنیده‌اند، با فرهنگ ملی و بومی خودشان آشنایی پیدا کنند. همچنین در تلاش هستیم که ارزش‌های دفاعی و جهادی مردم افغانستان در برابر متجاوزان شوروی سابق و کشورهای غربی مهاجم دیگر را به کودکان‌مان یادآوری کنیم و نگذاریم که کودکان ما جهاد و شهدای عزیز ما را فراموش کنند.

۱۴۲۰۶۲۷۳۹۷

وی افزود: هدف بعدی ما رساندن نمونۀ مکتوب این نشریه به دست کودکان افغانستانی در سایر کشورها بوده چرا که در افغانستان و هیچ کشور دیگری نشریه‌ای برای کودکان افغانستانی به صورت مداوم منتشر نمی‏‌شود.گاهی اگر نشریه‏‌ای به نام کودک منتشر می‏‌شود، از کیفیت و کمیت مطلوبی برای کودکان برخوردار نیستند. چرا؟ چون طعم ذائقه کودکان را خوب نمی‏‌شناسند و در نظر نمی‏‌گیرند.

مدیر مسئول نشریه کودکان «باغ» اضافه کرد: اولین شماره «باغ» را در خرداد ماه ۱۳۹۱ در  ۸صفحه سیاه و سفید و با تیراژ ۱۵۰ عدد منتشر کردیم و هرچه جلوتر رفتیم با همکاری دوستان افغانستانی خود موفق شدیم هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ  کیفی این نشریه را ارتقاء دهیم. در حال حاضر «باغ» به صورت ماهانه در ۱۶ صفحه تمام رنگی با کاغذ گلاسه و تیراژ ۳۴۰۰ نسخه منتشر می‌شود.

رجایی تولیدی بودن همه مطالب مجله «باغ» را از دیگر ویژگی‏‌های این نشریه برشمرد و گفت: تمام دست‌اندرکاران نشریه باغ از نویسنده گرفته تا نقاش و گرافیست از بچه‌های افغانستانی هستند که صمیمانه در کنار هم بدون هیچ چشمداشت مالی کار می‌‏کنند، تا مجله باغ سر وقت به دست مخاطبان خود برسد.

وی در خصوص حامیان مالی این نشریه هم توضیح داد: این نشریه با حمایت مالی و معنوی بنیاد فرهنگی ملت و موسسه فرهنگی «شهرستان ادب» منتشر می‏‌شود. به پاس امتنان از حامیان، همکاران ما نیز بیش از دو هزار نسخۀ آن را برای کودکان افغانستانی در ایران و افغانستان به طور رایگان هدیه می‌‏دهند.

۱۳۰۶۳۴

این فعال فرهنگی ادب و زبان فارسی با بیان این اینکه میزان استقبال از نشریه در بین کودکان افغانستانی دور از انتظار بود، تصریح کرد: ما در ابتدا تنها کودکان افغانستانی ساکن تهران را به عنوان مخاطب مد نظر داشتیم اما در حال حاضر این نشریه در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، اصفهان، قم، یزد، شیراز، کاشان و سایر شهرهای بزرگ توزیع می‌شود. در گنبد کاووس هم که مهاجران اهل سنت افغانستانی زیادی در آنجا ساکن هستند، از این نشریه بسیار استقبال شده است.

رجایی ادامه داد: تعداد انبوهی از این نشریه هم به افغانستان ارسال می‌شود تا در استان‌های کابل، مزار شریف، بامیان، هرات، قندهار و … توزیع شود. غیر از آن فایل (پی.دی.اف) این نشریه برای افغانستانی‌های مهاجر در بیش از ۵۰ کشور دنیا ارسال می‏‌شود.

حتی چندین بار موفق شدیم که صدها نسخه کاغذی نشریه را برای دکتر محمدرضا وصفی رایزن فرهنگی ایران در کشور اتریش ارسال کنیم و ایشان هم به دلیل همدلی بسیاری که با مهاجران افغان دارند تک تک نشریه‌‏ها را حتی با هزینه شخصی به خانواده‌های مهاجر رسانده‌‌اند، که جا دارد از برادری ایشان صمیمانه تشکر نمایم.

وی تاکید کرد: استقبال بسیاری از این نشریه صورت گرفته و ما از این ناراحتیم که به دلیل هزینه سنگین پست امکان ارسال بیشتر این نشریه را به کودکان افغانستانی مهاجر در کشورهای اروپایی و غربی را نداریم.

مدیر مسئول نشریه «باغ» خاطر نشان کرد: این نشریه با کار دلی و جهادی بچه‌ها منتشر می‌شود و هیچ‌کدام از همکاران این نشریه دستمزدی بابت نقاشی‌ها، مطالب و صفحه‌آرایی دریافت نمی‌کنند که همتشان قابل احترام است.