برنامه «دریچه» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی زهرا کشاورزی این هفته مستند «فرزندان شیطان» را برای پخش در نظر گرفته است.

طبق کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل، تمام کودکان سراسر دنیا حق دارند که در محیطی سالم و آرام و به صورت آزاد و با عزت نفس رشد کنند و از نظر روحی و جسمی تکامل یابند.

همه کودکان باید به مدرسه بروند و بازی کنند و به آنها محبت شود تا موفق شوند در آینده به افرادی مفید برای جامعه تبدیل شوند. طبق کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل صرفه نظر از نژاد و جنسیت و زبان و دین و ملیت همه کودکان این حقوق را دارند. اما در آفریقا بعضی کودکان هیچ حقی ندارند! این کودکان را فرزندان شیطان می نامند.

قرنهاست که طبق باورهای جوامع آفریقایی کودکانی که زودرس، یا با نقص عضو و یا حتی دو قلو به دنیا می آیند به عنوان کودکانی شیطانی و پلید در نظر گرفته می شوند.

این کودکان بی دفاع گاهی در بدو تولد کشته یا قطع عضو می شوند. اما اگر شانس داشته باشند که به زندگی خود ادامه بدهند در سنین پایین از سوی خانواده شان طرد می شوند و از خانه شان بیرون رانده می‌شوند.

آنها مجبورند به خیابانها پناه ببرند و برای بقا به سخترین و خطرناکترین کارها تن دهند و «فرزندان شیطان» به زندگی همین کودکان می پردازد.

برنامه «دریچه» با اجرای آسا اسفندریاری پنجشنبه ششم اسفند ساعت ۲۳ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود. تکرار «دریچه» جمعه هفتم اسفند ساعت ۸ صبح و یکشنبه نهم اسفند ساعت ۱۵ خواهد بود.