پرسش و پاسخی پیرامون رقص و فساد در روز رشت با حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا عباسی:

همانطور که مستحضر می باشید مراسم روز رشت دارای حواشی بسیاری بوده که موجب رنجش عده کثیری از مردم شهر رشت گردیده است. نظر شما در مورد حوادث و اتفاقات برنامه های این روز چیست؟

بنده هم به عنوان فردی از آحاد مردم شریف، بصیر و انقلابی شهر رشت از شنیدن اتفاقات صورت گرفته در روز رشت بسیار دلخور و اندوهگین شدم. متاسفانه بروز چنین صحنه هایی نه تنها شایسته نام و آوازه شهر رشت نیست بلکه از شهری مانند رشت که مدال افتخار پیش قراولان بصیرت را از مقام معظم رهبری دریافت نموده بعید است که با برگزاری چنین برنامه هایی که مخالف شرع و عرف می باشد زبانزد کشور شود. متاسفانه استانی که ۸۰۰۰ هزار شهید فدای انقلاب اسلامی کرده و این روز ها نیز شاهد تشییع پیکر پاک شهدای مدافع حرم بوده است که خود گواهی بر بصیرت و وفاداری مردم این سامان به آرمان های امام و رهبری و انقلاب اسلامی است نباید شاهد چنین صحنه های زشت و بیگانه با فرهنگ ایرانی و اسلامی مان باشد. البته این نکته باید لحاظ شود که ما به هیچ وجه با اصل مقوله هنر مخالف نیستیم  و به فرموده امام راحل هنر دمیدن روح تعهد در کالبد اجتماع است ولی هنری که بخواهد با سرلوحه قرار دادن تحریک عواطف بشری و تقلید از آداب و رسوم و سنن ممالک غربی بر این مردم تحمیل شود (که متاسفانه گوشه ای از آن را در این مراسم شاهدش بودیم مثل بالماسکه که یک رسم ماسونی است و یا حرکاتی شبیه به رقص باله) آن چیزی نیست که اولا در قامت عزت بشری بگنجد و ثانیا مایه رشد و کمال و ترقی مملکت ما را فراهم آورد.

به نظر شما عامل اصلی بروز چنین صحنه هایی در سپهر فرهنگی استان گیلان چیست؟

اصلی ترین عامل در این قضیه را می توان برخورد سیاسی با پدیده هنر و هنرمند دانست. متاسفانه اکثر مدیران با برخورد سیاسی و  معمولا یا به صورت افراط گونه و سد راه شدن و یا تفریط گرایانه و با گشودن دروازه باز و با این پدیده برخورد می کنند و هیچ گاه سعی در رشد و ارتقا هنر متعهد نمی نمایند. ضمنا حضور و نفوذ جریان های سیاسی فرصت طلب که اهدافی جز انتخابات و کسب مناصب قدرت ندارند در کنار چنین فضای مدیریتی باعث بروز سیاست های منقبضانه و یا منبسطانه ای در این حوزه می شود که آثار این سو مدیریت در این دست حوادث خود را به این صورت ظاهر می کند.

مقوله دیگر را می توان ضعف در عدم وجود یک سیستم تصمیم گیر و تصمیم ساز متعهد فرهنگی در استان و به ویژه شهر رشت برشمرد که در سالیان اخیر شهر رشت از این ناحیه بسیار متضرر شده است. از طرف دیگر عدم رجوع و استمداد مدیران و صاحبان تصمیم عرصه فرهنگی به علما و صاحب نظران متخصص فرهنگی استان،که بحمدالله استان از پتانسیل خوبی در این زمینه برخوردار است، در مجموعه های مختلف شهری را میتوان دلیل دیگر بروز چنین صحنه هایی برشمرد.

وقتی همه فکر و همّت این بود که صرفا یک برنامه ای اجرا شود و از این فضا بهره برداری سیاسی گردد آن وقت فرهنگ و هنر فدای بلند پروازی های افراد منفعت طلب و سودجو می گردد و دیگر توجهی به آمیختگی هنر و ابتذال ندارد و بوی خیانت به هنر و هنرمند به مشامش نمی رسد و عجبا که متولیان فرهنگ و صاحبان هنر اصیل خود را به خواب غفلت زده اند و هیچ خروش و فریادی ندارند.

یاران میرزا