کتاب «ره، رهرو، رهبر» شامل بیانات رهبر معظم انقلاب درباره شخصیت و مکتب امام(ره) عصر امروز، ۱۳ مهر ماه، در کتابخانه مرکزی شهر تهران در پارک شهر رونمایی شد.

«امام خمینى، یک حقیقت همیشه زنده است. نام او پرچم این انقلاب، و راه او راه این انقلاب، و اهداف او اهداف این انقلاب است.» «راه او راه ما، هدف او هدف ما، و رهنمود او مشعل فروزنده‏ ماست».

«اگر ملّت ایران بخواهد به آن هدف‌ها برسد، بخواهد این راه را ادامه بدهد، باید راه امام بزرگوار را درست بشناسد، اصول او را درست بشناسد، نگذارد شخصیّت امام را تحریف کنند، که تحریف شخصیّت امام، تحریف راه امام و منحرف کردن مسیر صراط مستقیم ملّت ایران است. اگر راه امام را گم کنیم یا فراموش کنیم یا خدای نکرده عمداً به کنار بگذاریم، ملّت ایران سیلی خواهد خورد».

«آن راهی که می‌تواند مانع از این تحریف بشود، بازخوانی اصول امام است».

اینها همه قطراتی از دریای فضائل امام خمینی (قدّس سرّه) است که بر زبان رهبر معظم انقلاب جاری شده است. اهمیت شناخت امام، راه و مکتب سیاسی ایشان، شخصیت و خط آن بزرگوار، آشنایی با وصیت‌نامه‌ امام(ره)، جلوگیری از تحریف شخصیت، راه، اصول سیاسی ــ فکری ایشان و … همه برای پیمودن صحیح مسیر و راه انقلاب لازم و ضروری است و باید ترسید از زمانی که امّت امام، با معارف فکری ایشان بیگانه شوند.

بیانات و پیام‌های رهبر معظم انقلاب درباره امام خمینی (قدّس سرّه) یکی از بهترین منابع برای شناخت این شخصیت عظیم و راه و مسلک ایشان است. حجم وسیع فرمایش‌های معظم‌له و گوناگونی آن، ضرورت تألیف اثری موضوعی در این زمینه را پررنگ‌تر می‌کرد؛ از این رو انتشارات مؤسسه‌ پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی، تصمیم به انتشار کتاب «ره، رهرو، رهبر»  گرفت. این اثر به‌نحو بسیار جامعی به شخصیت و مکتب امام خمینی پرداخته است.

روش تنظیم محتوای آن براساس تاریخی است، اما برای آنکه نقشه‌ موضوعی از مطالب کتاب در ذهن خواننده شکل گیرد، از یک فهرست جامع موضوعی در پایان اثر بهره برده شده است. فهرست موضوعی اثر شامل فصول اصلی ذیل است:

۱٫ شخصیت امام(ره)

۲٫ خط امام(ره)

۳٫ امام و انقلاب اسلامی

۴٫ انحرافات و دشمنی‌های با امام(ره)، انقلاب و خط امام(ره)

۵٫ خدمات امام(ره)، آثار و برکات وجودی ایشان

۶٫ وصیت‌ها و درس‌هایی که امام آموخت

۷٫ علل و تفاسیرِ صحیحِ برخی مواضع و بیانات امام(ره)

۸٫ روابط متقابل، بین امام و دیگران

۹٫ امام(ره) و حوزه

۱۰٫ خاطرات و نکات تاریخی مربوط به اثر حضور امام(ره)

۱۱٫ بررسی ابعاد مختلف رحلت امام(ره) و مراسم سالگرد.

در هر یک از فصول بالا بخش‌های متعدّدی وجود دارد که با استفاده از آن، راه رسیدن به محتوای مورد نیاز آسان خواهد شد. در پایان اثر فهرست‌های تخصصی دیگر همچون فهرست آیات، روایات، اشعار، اشخاص و مکان‌ها وجود دارد.

این کتاب با حجم ۱۱۱۰صفحه‌ای خود، توانسته است تمام مطالب مورد نیاز درباره امام خمینی(ره) و مکتب و خط او را در خود جای دهد. مطالعه‌ دقیق این اثر به تمامی شیفتگان آن امام نورانی توصیه می‌شود. این کتاب با دو تصویر جلد متفاوت چاپ و منتشر شده است.