اقتدار ملی در هر کشوری چه در حوزه مسایل داخلی و چه در حوزه مسایل بین المللی از اهمیت به سزایی برخوردار است. اقتدار ملی بیشترین نقش را در پیشبرد اهداف یک ملت، توسعه و رشد شاخص های مختلف و نیز در شیوه ارتباط با دیگر ملت ها دارد. اگر سطح اقتدار در هر ملتی بیشتر و بالاتر و محکم تر باشد، آن ملت در مسایل مختلف، به ویژه در گفتگوها و مباحث چالشی و مورد اختلاف از قدرت بیشتری در مقایسه با بقیه برخوردار خواهد بود.

موضوع اقتدار ملی و راه های رسیدن به آن نیز، یکی از کلیدواژه های مهم و راهبردی در منظر رهبر معظم انقلاب است. تأکید ویژه ایشان بر موضوع اقتدار ملی و زیرشاخه های وابسته به آن و حتی تشریح روشن و شفاف راه های تقویت آن از موضوعاتی است که به شکل مکرر در سخنان ایشان دیده می شود. «این دشمنی‌ها ادامه پیدا میکند؛ تا کی ادامه پیدا میکند؟ تا وقتی شما قوی بشوید، تا وقتی ملّت ایران آن‌چنان قوی بشود که دشمن مأیوس بشود از تهاجم سیاسی یا امنیّتی یا نظامی یا اقتصادی یا تحریم و غیرذلک. باید ما قوی بشویم؛ باید در داخل، خودمان را قوی کنیم. ۱۸/۶/۹۴ باید دیواره‌ی مستحکمی از عزم و توکّل و اقتدار ملّی در مقابل آنها به‌وجود آورد. ۳۰/۲/۹۴ اعتقادمان این است كه باید به تقویت ساخت درونی نظام اهمّیّت بدهیم؛ این اساس كار است. از درون، خودمان را باید تقویت كنیم. ۱۴/۶/۹۲ از درون باید اقتدار بجوشد. ۲۷/۴/۹۴ باید خودمان را تقویت کنیم و خودمان را به اقتدار لازم برسانیم. ۱۱/۱۱/۹۳»

eghtedar-melli

ایشان در در ۱۸ شهریور امسال در آخرین دیدارشان با جمع کثیری از اقشار مختلف مردم با اشاره به راه های تقویت اقتدار ملی فرمودند: «سه عامل اساسی اقتدار ملّی اینها است: اقتصاد قوی و مقاوم، علم پیشرفته و روزافزون، و حفظ روحیّه‌ی انقلابیگری در همه بخصوص در جوانها؛ اینها است که میتواند کشور را حفظ کند؛ آن‌وقت دشمن مأیوس خواهد شد. ۱۸/۶/۹۴»

بی شک رشد و پیشرفت علمی در سطح کشور مهمترین نقش را در  تقویت اقتدار ملی دارد: «یک راه دیگر، توسعه‌ی علم است؛ کاروان علم شتاب خود را از دست ندهد، در علم پیشروی کنیم، همه چیز به علم وابسته است؛ این هم یکی از راه‌های تقویت است. ۱۸/۶/۹۴ پیشرفت واقعی كشور جز با پیشرفت علم امكان‌پذیر نیست. ۱۷/۷/۹۲»

همچنین تاکیدات مکرر رهبر انقلاب بر افزایش شتاب و رشد علمی در کشور به عنوان یکی از مولفه های تقویت اقتدار ملی اثر مستقیمی نیز بر روی رشد اقتصادی کشور دارد: « یكی از كلیدهای حلّ مشكلات اقتصادی و معضلات اقتصادی ما، تكیه‌ی روی علم است. ۶/۶/۹۲ اینکه ما روی علم و فنّاوری تکیه میکنیم، فقط به خاطر این نیست که میخواهیم نِصاب علمی خودمان را بالا ببریم؛ پیشرفت علم و فنّاوری به پیشرفت اقتصاد کمک میکند؛ بنگاه‌هایی که دانش‌بنیان هستند میتوانند به اقتصاد ملّی کمک کنند.۱/۱/۹۴»

در سالهای گذشته رشد علمی ایران از سوی مراکز آماری و علمی دنیا سیزده برابر رشد علمی متوسط جهانی اعلام شد و این شتاب علمی اثر خود را در صنایع مختلفی نمایان ساخت و شاهد بودیم هر جا که پیوندی بین علم و صنعت رقم خورد، این رشد علمی سبب توسعه و شکوفایی اقتصادی آن صنعت نیز شد.

متاسفانه در حال حاضر، از سرعت و شتاب این رشد علمی در کشور کاسته شده و این موضوع، ضمن آسیب های فراوانی که می تواند بر رشد اقتصادی جامعه بگذارد، در اقتدار ملی نیز اثرگذار است. «این شتاب، امروز کم شده. اینکه بعضی میگویند از لحاظ پیشرفت علمی عقب ماندیم، بعضی میگویند نه، عقب نماندیم و هر دو هم آمار ارائه میکنند، نکته‌اش اینجا است: بله، علی‌الظّاهر از رتبه‌ی شانزدهم یا پانزدهم تنزّل نکردیم -این درست است- امّا بایستی ترقّی میکردیم؛ یعنی آن شتاب بایستی ادامه پیدا میکرد؛ این شتاب امروز کم شده. برادران و مسئولان عزیز وزارتخانه‌ها به این [نکته‌] توجّه کنند؛ آن شتاب، امروز نیست. کاری کنید که شتاب رشد علمی فروکش نکند؛ … آن شتاب لازم و متناسب، در پیشرفت علمی نباید کم بشود.۱۳/۴/۹۴»

قطعا پیشرفت علمی و افزایش شتاب علمی در کشور در تقویت اقتدار ملی و نیز حل مسائل و مشکلات اقتصادی از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و این موضوعی است که باید توسط همه دستگاه های دولتی، دانشگاه ها و نخبگان و دلسوزان جامعه مورد توجه و دقت قرار گیرد: « پیشرفت علمى، کار همه است؛ یعنى مسئولیّتى است برعهده ى همه ى دستگاههاى کشور.۳/۷/۹۳»

نکته بعدی که در تقویت اقتدار ملی نقش مهمی دارد، اقتصاد است.« اوّلاً از راه یک اقتصاد قوی؛ همین اقتصاد مقاومتی که سیاستهای آن ابلاغ شده است و بر روی زمین و به‌صورت کار عملی و عملیّاتی و اجرائی هم باید با شدّت هرچه تمام‌تر و بدون فوت وقت دنبال بشود. ۱۸/۶/۹۴»

در سالهای اخیر به ویژه پس از تشدید تحریم ها علیه کشورمان، رهبر انقلاب کلید حل مشکلات کشور را «اقتصاد مقاومتی» دانستند. موضوعی که ضمن تقویت تولید ملی و پایین آوردن میزان اثرگذاری تهدیدها و تحریم های بین المللی، موجب افزایش اقتدار ملی نیز خواهد شد. «اقتصاد مقاومتی برای کشور ضروری است؛ تحریم باشد هم لازم است، تحریم نباشد هم لازم است. … اقتصاد مقاومتی یعنی ما بنای اقتصادی کشور را جوری تنظیم کنیم و ترتیب بدهیم که تکانه‌های جهانی در آن اثر نگذارد. … یعنی در داخل کشور، ساختِ اقتصادی و بنای اقتصادی جوری باشد که از نیروهای مردم استفاده بشود، کمک واقعی گرفته بشود، برنامه‌ریزی بشود، بنای اقتصادی استحکام پیدا کند … اگر این شد، شکوفایی خواهد شد؛ اگر این شد، از تهدید دشمن دیگر نمیترسیم، از تحریم دیگر تنمان نمیلرزد، از پایین افتادن قیمت نفت عزا نمیگیریم؛ این اقتصاد مقاومتی است. تکیه‌ی عمده‌ی اقتصاد مقاومتی هم باز روی مردم است؛ روی تولید داخلی است. ۲۹/۱۱/۹۳ ستون فقرات اقتصاد مقاومتی که ما عرض کردیم، عبارت است از تقویت تولید داخلی. ۹/۲/۹۴»

عامل سومی که از نظر رهبر انقلاب نقش مهمی در تقویت اقتدار ملی دارد، حفظ روحیه انقلابی گری در جامعه به ویژه در بین جوانان است. روحیه ای که موجب حفظ کشور و دفع خطر از آن می شود: «یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت درونی، حفظ روحیّه‌ی انقلابیگری است در مردم؛ بخصوص در جوانها. سعی دشمنان این است که جوان ما را لاابالی بار بیاورند، نسبت به انقلاب بی‌تفاوت بار بیاورند، روحیّه‌ی حماسه و انقلابیگری را در او بکُشند و از بین ببرند؛ جلوی این باید ایستاد. جوان، روحیّه‌ی انقلابیگری را باید حفظ کند. و مسئولین کشور جوانهای انقلابی را گرامی بدارند؛ … جوان انقلابی را باید گرامی داشت، باید به روحیّه‌ی انقلابیگری تشویق کرد؛ این روحیّه است که کشور را حفظ میکند، از کشور دفاع میکند؛ این روحیّه است که در هنگام خطر به داد کشور میرسد. ۱۸/۴/۹۴»

سجاد ستوده