یکی از راهبردی ترین مبانی انقلاب اسلامی که در عین حال یکی از فصول ممیز و مبین این انقلاب و فصل اختلاف آن با بسیاری از حرکت های انقلابی در جهان است، موضوع فلسطین و نابودی اسرائیل است؛ موضوعی که از روزهای آغازین نهضت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۲ به شکل کاملا شفاف و روشن مورد اشاره و تبیین ایشان و دیگر بزرگان نهضت اسلامی مردم ایران قرار گرفت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز یکی از بارزترین اصول مبنایی که چه در گفتار و چه در رفتار سران نظام، مورد دقت و تأکید قرار داشت، همین موضوع بود.

حضرت امام خمینی (ره) در اولین ماه مبارک رمضانِ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در حالی که کمتر از یک سال از پیروزی این انقلاب می گذشت با اتخاذ تصمیمی راهبردی و هوشمندانه، این اصل بنیادین انقلاب اسلامی را تبدیل به رفتاری بین المللی در ابراز نفرت و دشمنی و تلاش برای از بین بردن رژیم صهیونیستی نمودند و با اعلام آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در پیامی، اینگونه نوشتند: «من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می‏خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‏کنم آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می‏تواند تعیین کنندۀ سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طی مراسمی همبستگی بین ‏المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم. ۱۶/۰۵/۱۳۵۸»

این ابتکار حضرت امام (ره) و حرکت استاتژیک ایشان در انتخاب و اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس، از اولین سالِ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نه تنها در کشورهای اسلامی که حتی در مجامع و ملت های غربی و غیر مسلمان نیز شوری از دشمنی با رژیم غاصب صهیونیستی به وجود آورد که تاکنون زنده و بالنده ادامه دارد.

پس از رحلت حضرت امام خمینی (ره) و آغاز دوران رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) این اصل بنیادی همچنان پررنگ و زنده در موضع گیری های نظام دنبال شد. رهبر انقلاب در اولین خطبه های نماز عید سعید فطر دوران رهبری شان، با اشاره به ابتکار حضرت امام (ره) در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس فرمودند: «آن کسانی که در داخل سرزمین های اشغالی، مظلومانه مبارزه می کنند و رنج می برند و کتکش را می خورند – که تنها امید برای آزادی فلسطین و محو دولت غاصب نیز همان مبارزان داخلی هستند – باید احساس کنند و بدانند در سرتاسر دنیای اسلام، ملتها به یاد آنها هستند و از آنها پشتیبانی می کنند. اگر بخواهیم در آن مبارزان مظلومی که در خانه خودشان غریب هستند، این احساس پیدا بشود، باید همین‌گونه تظاهرات مردمی در دنیای اسلام به وجود بیاید. این ابتکار روز قدس از سوی امام بزرگ و رهبر عظیم‌القدر ما ـ رضوان‌اللَّه‌تعالی علیه ـ با توجه به همین معنا بود. ۷/۲/۱۳۶۹»

پس از پیروزی های مقاومت اسلامی در جنگ های ۲۲، ۳۳ و ۵۰ روزه، این نگاه استراتژیکِ انقلاب اسلامی در آزادی فلسطین و نابودی رژیم صهیونیستی، بیشتر از قبل مورد توجه جهانیان قرار گرفت؛ موضوعی که بارها و بارها و به اشکال مختلف در سخنان رهبر انقلاب مورد اشاره و تأکید قرار گرفته بود.

روز گذشته (۱۸/۶/۱۳۹۴) رهبری معظم انقلاب در بیاناتی در جمع اقشار مختلف مردم با اشاره مجدد بر این موضوع و در سخنانی شعف آفرین فرمودند: «یک جمله راجع به رژیم صهیونیستی عرض بکنیم؛ بعد از اتمام این مذاکراتِ هسته‌ای، شنیدم صهیونیست‌ها در فلسطین اشغالی گفتند فعلاً با این مذاکراتی که شد، تا ۲۵ سال از دغدغه‌ی ایران آسوده‌ایم؛ بعد از ۲۵ سال فکرش را میکنیم. بنده در جواب عرض میکنم اوّلاً شما ۲۵ سال آینده را نخواهید دید. ان‌شاءالله تا ۲۵ سال دیگر، به توفیق الهی و به فضل الهی چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت؛ ثانیاً در همین مدّت هم روحیّه‌ی اسلامیِ مبارز و حماسی و جهادی، یک لحظه صهیونیست‌ها را راحت نخواهد گذاشت؛ این را بدانند. ۱۸/۶/۱۳۹۴»

این پیش بینیِ امام گونه رهبر انقلاب در نابودی رژیم اشغالگر قدس که همگان را به یاد پیش بینی حضرت امام خمینی (ره) در اضمحلال شوروی سابق و نابودی همیشگی کمونیست انداخت، برگرفته از نگاه و ذهن قرآنی و منظومه منسجم فکری ایشان است که به عنوان یک وعده حتمی و قطعی الهی، بارها و بارها مورد تأکید ایشان قرار گرفته بود: «نبايد شك كرد كه شجره‌ى خبيثه‌ى اسرائیل كه «اجتثت من فوق الارض ما لها من قرار»، هيچ پايه و پايگاه و استمرارى نخواهد داشت و بى‌شك نابود خواهد شد. ۱۵/۸/۱۳۷۰ رژيم غاصب و دولت مجعول صهيونيستى محكوم به فنا است. فلسطين متعلق به ملت فلسطين است و هر لجاجتى در برابر اين حق مسلم، سرنوشتى جز ناكامى و شكست ندارد. «ليحق الحق و يبطل الباطل و لوكره المجرمون» ۳/۱/۱۳۸۳ این رژیم روزبه‌روز به اضمحلال و نابودی نزدیک‌تر شده است.  ۸/۷/۱۳۹۳ امروز بزرگان صهيونيست اعتراف ميكنند كه رو به ضعف و انهزام و شكست هستند و مسلماً دنياى اسلام آن روز را خواهد ديد و اميدواريم همين نسل كنونىِ مردم فلسطين ببينند آن روزى را كه فلسطين در اختيار مردم فلسطين، ملت فلسطين و صاحبان خانه قرار گرفته است و آنها بتوانند آنجا به اراده‌ى خودشان و آنچنانى كه شايسته‌ى آنهاست، زندگى كنند. ۱۰/۷/۱۳۸۷ فلسطين آزاد خواهد شد؛ در اين هيچ شبهه‌اي نداشته باشيد. فلسطين قطعا آزاد خواهد شد و به مردم بر خواهد گشت و در آنجا دولت فلسطيني تشكيل خواهد شد. ۸/۱۲/۱۳۸۸»

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان نیز چندی پیش در همایش «نوآوری و اجتهاد از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای» که در بیروت برگزار شد با اشاره به این نگاه رهبر انقلاب گفت: «حضرت امام خامنه‌ای معتقدند -و سخن بنده از جلسات داخلی است نه از سخن‌رانی‌‌ها، البته این را ایشان در سخن‌رانی‌ها هم می‌گویند- كه اسرائیل، این دژ، رو به نابودی است. ایشان كاملا به این معتقد هستند و اعتقاد دارند نابودی اسرائیل دور نیست، به عبارتی در آینده ای دور نیست، ایشان آن را نزدیك می‌بینند.»

موارد فوق تنها گوشه ای از بشارت های مکرر رهبر انقلاب بر نابودی  رژیم صهیونیستی و آزادی قدس شریف است.

ایشان نابودی این رژیم را به عنوان یک وعده حتمی و نیز یک سنت الهی می دانند و بر مبنای آن و بر اساس معادلات جهانی و منطقه ای و آنچه که در درون این رژیم جعلی می گذرد، خبر از نابودی این رژیم در بازه زمانی کمتر از ۲۵ سال آینده می دهند.

«این سفاکی و فاجعه‌آفرینی‌ها نتوانسته است هدفِ سردمداران و پشتیبانان رژیم غاصب را برآورده سازد. برخلاف آرزوی احمقانه‌ی اقتدار و استحکامی که سیاست‌بازان خبیث برای رژیم صهیونیستی در سر میپروراندند، این رژیم روزبه‌روز به اضمحلال و نابودی نزدیک‌تر شده است. ۸/۷/۹۳ سنت الهی بر این جاری شده كه ستمگران در اواخر دوران ننگ‌آلود خود، به دست خویش، سرنوشت محتوم فنا و زوال خود را نزدیكتر كنند. ۱۱/۳/۸۹»

ایشان همچنین در مناسبتی پیرامون نابودی رژیم صهیونیستی و آزادی قدس شریف با اشاره به وعده الهی، با اشاره به آیاتی از سوره مبارک اسراء پیرامون ظلم و فساد بنی اسرائیل در زمین می فرمایند: «این را باید ما از وعده خدا بیاموزیم. خدا متعال در سوره بنی اسرائیل خطاب به بنی اسرائیل می کند (لَتُفْسِدُنَّ فى الاَرْضِ مَرَّتَینِ وَ لَتَعْلُنَّ عُلُوًّا کبِیراً. اسراء، آیه ۴) ای فرزندان اسرائیل! شما دو روز و دو بار در تاریخ فساد ایجاد می کنید و بزرگی در زمین به وجود می آورید و استعلاء و استکبار به خرج می دهید، اما در هر دو بار کسانی از بندگان خدا، از جنود پروردگار پیدا می شوند که شما را به سزای فساد و علوّ و استکبارتان برسانند و این قضیه همیشه زنده ی تاریخ است. فلسطین از دیدگاه رهبری معظم انقلاب، ص ۴۱»

خداوند متعال در آیات ۴ تا ۸ سوره مبارکه اسراء با اشاره به استعلاء و برتری دوگانه بنی اسرائیل در زمین که در هر دومرتبه به فساد و خونریزی ختم می شود، بر برتری «گروهى از بندگان توانمند و جنگجوى خویش» و نابودی بنی اسرائیل به دست آنها تاکید می کند: «فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ الاَخِرَةِ لِیَسئِئُوا وُجُوهَکمْ وَ لِیَدْخُلُوا الْمَسجِدَ کمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَ لِیُتَبرُوا مَا عَلَوْا تَتْبِیراً. پس همین که وعده‏ى (فسادگرى) دوّم فرا رسد، سیماى شما را زشت نمایند و به مسجدالاقصى وارد شوند، همان گونه که بار نخست وارد شدند و تا آنچه را زیر سلطه درآورده‏اند، به سختى ویران کنند.(اسراء، آیه ۷)

نگاه رهبر معظم انقلاب بر نابودی قریب الوقوع رژیم صهیونیستی نیز بر مبنای این وعده قرآنی است. وَعده ای که گذر زمان، تحقق آن را بر همگان روشن خواهد نمود. وعده ای که کلید گشایش درهای فرج بر روی امت اسلامی است: «امروز همه‏ ى دنياى اسلام بايد قضيه‏ ى فلسطين را قضيه‏ ى خود بداند؛ اين، كليد رمزآلودى است كه درهاى فرج را به روى امت اسلامى مى‏ گشايد. ۲۵/۱/۱۳۸۵»

سجاد ستوده