بعد از توافق حاصل شده بین ۶ کشور صاحب قدرت و ایران، غرب به خصوص آمریکا افکاری متفاوت نسبت به توافق از خود نشان دادند که با اندک تأملی در رفتار و گفتار مقامات آمریکایی بعد از جمع‌بندی وین، به‌وضوح می‌توان این موضوع را مشاهده کرد که نگاه آنان به گفت‌وگوی با ایران، چیزی فراتر از صرفا مذاکرات هسته‌ای بوده که از جمله آن تقویت حامیان غرب در ایران و تفرقه افکنی در جامعه‌ی ایران و همچنین جلوگیری از نفوز بین المللی ایران برای از تبدیل شدن این کشور به‌عنوان یک الگوی جدید نظام سیاسی در دنیا است.

مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام، با اشاره به بستن راه نفوذ آمریکایی‌ها فرمودند:

آ‌ن‌ها به خیال خودشان، در این جریان مذاکرات هسته‌ای -این توافقی که حالا نه در اینجا هنوز تکلیفش معلوم است، نه در آمریکا… نیّت آن‌ها این بود که از این مذاکرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور. ما این راه را بستیم و این راه را به طور قاطع خواهیم بست؛ نه نفوذ اقتصادی آمریکایی‌ها را در کشورمان اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی آنها را، نه حضور سیاسی آنها را، نه نفوذ فرهنگی آنها را؛ با همه‌ی توان -که این توان هم بحمدالله امروز توان زیادی است- مقابله خواهیم کرد؛ اجازه نخواهیم داد. در منطقه هم همین‌جور؛ در منطقه هم آن‌ها می‌خواهند نفوذ ایجاد کنند؛ حضور برای خودشان دست‌وپا کنند و اهداف خودشان را در منطقه دنبال کنند.

در همین راستا خبرنگار ما گفتگویی را با جناب آقای صانعی کارشناس ارشد حقوق و از فعالان فرهنگی و سیاسی شهرستان صومعه سرا، عضو علی البدل شورای اسلامی شهر و از خادمین و امنای مردم در مسجد جامع این شهرستان انجام داده که به شرح زیر از نظر می گذرد.

هدف رهبری ازبیان طرح و نقشه آمریکا درمورد نفوذ در ایران و منطقه را بیان کنید ؟

از فرو پاشی بلوک شرق با طرح نظم نوین جهانی سعی داشت رهبری دنیا را به دست بگیرد گفت: به نظر آنها و براساس مطالعات و برآورد آنها یکی از مهمترین راه های رسیدن به این هدف را سلطه انحصاری برمنطقه غرب آسیا و خاور میانه و در دست گرفتن جریان تولید وتوزیع انرژی بیان کرده و می دانند. از طرفی انقلاب اسلامی پس از پیروزی براساس تحولی که درارزش ها نگرش ها و باورهای بخش عمده ای از مردم بویژه مسلمانان جهان دراین منطقه ایجادکرده درمسیر حرکت خودنوع جدیدی ازحکومت مبتنی بر آموزه های الهی و دیانت و ایستادگی در برابر مظالم و مفاسد بدون وابستگی به استکبار را دارد در دایره المعارف سیاسی جهان کرده و ایجاد یک تمدن بزرگ اسلامی که از عقبه فرهنگی مستحکم وغیرقابل انکار ایرانی نیز برخوردار بوده را دنبال می کند.

وی در ادامه پاسخ به این سوال گفت: جالب تر آنکه ایران بعد انقلاب درطول حیات خود علیرغم نوپا بودن و تنها بودن در عرصه سیاسی جهان از بدو امر تاکنون که نقش مهمی درمنطقه بازی می کند در هیچ میدان مقابل با دشمن عقب نشینی نداشته و شکست نخورده است.

وی خاطر نشان کرد; دولت های استکباری و در رأس آنها امریکا براین امر اذعان و اقرار دارند که نظام اسلامی با ثبیت و گسترش نفوذ خود در کشورهای منطقه وجهان بزرگترین چالش رسیدن آنها به اهداف شوم شان است. با گسترش این نفوذ وتحول در سیاست های ضد استکباری منطقه همچون بیداری اسلامی و ایجاد جبهه و خط مقاومت و هدایت سیاست های داخلی و خارجی کشورهای عربی منطقه همچوم سوریه و یمن ، لبنان و فلسطین و…. به حول و قوه الهی برای همیشه به نفوذ بیگانگان در منطقه راهبردی غرب آسیا پایان بدهد که این امر اصولاً با منایف راهبردی نظام سلطه بویژه امریکا سازگاری ندارد.

این فعال فرهنگی و سیاسی ادامه داد: رهبری نظام هم بعنوان رجعت مقتدر جهان اسلام بعنوان یک راهبر و پیشوای سیاسی و مذهبی آگاه و حکیم علائم تلاش امریکا ومتحدانش برای نفوذ درمنطقه و کشور به منظور خدشه دار کردن چهره نظام و خلل درحرکت حق خواهانه آن ونهایتاً توقف و فروپاشی انقلاب را رصد کرده و هشدارهای لازم را همچون گذشته بیان نموده تا خدای ناکرده انقلاب اسلامی که بعنوان الگویی مقتدر در جهان اسلام درحال رشد وتوسعه همه جانبه است با نقشه های نهان و آشکار دچار بحران یا شکست نشده و با صلابت به این هدف مهم و استوار حکومت الهی و اسلامی دست یابد.

هدف آمریکا از طرح ریزی قشر نفوذ در داخل ایران بویژه نفوذ فرهنگی چیست ؟

مجید صانعی با بیان اینکه اگر بخواهیم ارکان و ابعاد یک جامعه را تشریح و تقسیم کنیم مهمترین این ارکان و ابعاد شامل سه بعد سیاست ، اقتصاد ، فرهنگ هستند که بلاشک مهمترین این ابعاد بعُد فرهنگی است گفت: فرهنگ همان جایی است که فکر و زیر بنا ساخته می شود.  بایدقبول کنیم که فرق اساسی ما و کل جامعه و دنیای غرب درهمین مقوله خلاصه می شود . اینجاست که مبنای حرکت سیاسی را نیز مشخص می کند.

این فعال فرهنگی در ادامه گفت: آمریکا می خواهد ما را تبعه خود کند و ما مقاومت می کنیم اصولاً نه امریکا بلکه عمده هدف دنیای استکبار و استعمار ساختن انسان منفعل و پیش بینی پذیر و تابع محض و مصرف گراست.

وی خاطر نشان ساخت که، جامعه متشکل از اینگونه انسانها مجموعه ای است که درآن افراد توان نقد نداشته ودرآن از انقلابی گری و آرمان خواهی خبری نیست . جامعه ای که هیچ کار غیرقابل پیش بینی و غیر مترقبه مبتنی برمقاومت در آن اتفاق نمی افتد و عموماً افراد آن مسحور و مسخ مرکز قدرت هستند و بعنوان دست نشانده آنچه را که قدرت می گوید تقلید می کنند . این جزء ایدئولوژی دنیای سرمایه دار مدرن است .آنها می خواهند لیبرالیزم فرهنگی را جایگزین ایدئولوژی الهی و اعتقادی ما کنند.

صانعی در ادامه اشاره ای به این موضوع داشت که این همه مؤسسات تحقیقاتی همچون راکفلر  هاروارد ، صلح ، خاور میانه و مؤسسات وزارت خارجه این کشور بعنوان اتاق فکر به دنبال شناسایی و تبین ویژگی های فرهنگی کشور ها بوده تا بتوانند از طریق شناخت و مطالعه فرهنگ های مختلف زمینه تغییر درفرهنگ ها موجبات استقرار  وتثبیت نگرش سکولار را فراهم کنند در مجموع اهداف اصلی امریکا از نفوذ فرهنگی در ایران را که این قاعده خارج نیست را می توان  به تهی کردن مردم از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی ، ترمیم چهره منفور امریکا در نزد جوانان بخصوص غرب گرایان داخلی ـ جایگزین حس مذهبی و غیرت دینی با نژاد پرستی و رفاه طلبی و مصرف گرایی ـ گسترش فحشاء و منکرات در کشور ـ ایجاد روحیه عیاشی به جای عدالت خواهی اشاره کرد از مهمترین مصادیق نفوذ فرهنگی امریکا که این روزها نقل محافل خبری سیاسی نیز هست ابراز تمایل شرکت مک دونالد برای اعطای نمایندگی به داخل ایران است.

او در باره شرکت مک دونالد اینگونه توضیح داد که این شرکت مظهر سلطه فرهنگی آمریکاست که صرفاً یک فست فود نیست بلکه نمادی ازیک سبک زندگی تمام عیار آمریکایی است که البته درشوروی و ویتنام هم نیز همین روش و عمل سابقه داشته است . مک دونالد معیار سنجش محبوبیت و مقبولیت فرهنگ غربی در کشورهاست و عامل اشاعه سیاست های استعماری . ابتدا با تغییر درسبک زندگی و سپس تغیر در اندیشه و آگاهی از طریق استحاله فرهنگی خیلی آرام و بی صدا و گام به گام در رفتار مردم و کشورها تأثیر گذاشته و به تدریج به هدف خود که همانا حذف و فرو پاشی و تغییر درساختار هایی نظامهای غیر تابع و مخالف با سلطه است دست پیدا می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا این نقشه و طرح نفوذ و بیان آن توسط رهبری معظم انقلاب در این برهه زمانی بروز ظهور پیدا و توسط ایشان مطرح می شود گفت: پس از پایان جنگ تحمیلی و عدم دسترسی دشمن به اهداف از طریق نظامی آنها ناگزیر برای نیل به اهداف خود باید روش دیگری را انتخاب می کردند عمده این روشها در دو واژه و مفهوم « مهار » و « فرو پاشی فرم » خلاصه می شود. سابقه رفتاری امریکا در گذشته نشان می دهد که معمولاً آمریکا در پروژه نفوذ خود از ۴ فاکتور تغییر و تحول کلان در یک جامعه شامل«  قدرت ، گفتمان ، سبک زندگی ، اندیشه و آگاهی » بهره می برد . برخی مسئولین و بخصوص رهبر معظم انقلاب پس از حصول توافق   هسته ای متن توافق هسته ای را که به نوعی گفتمان فی مابین ما و امریکا استرا کانال ودریچه اصل نفوذ امریکا درایران بیان کردند که البته نشان دهنده نگاه نافذ وهوش و ذکاوت بالای این پیر فرزانه در هدایت و رهبری انقلاب است و الحق نگرانی بجا و شایسته ای است البته متن توافق طبق نظر همه اصحاب متخصص و صاحب نظر دارای نقاط قوت و ضعف است . نه تأیید کامل آن به صلاح است  ونه رد کامل آن به مصلحت و صحیح.

وی با اشاره به اینکه رهبری مقتدر و حکیم نه بنده کمترین و نه هیچ عقل سلیمی با اصل توافق و مذاکره مخالف نیست گفت: اگر مخالفتی هست با اعتماد کورکورانه به دشمن و چشم امید داشتن به دشمن سفاک و فاسق وزورگو است و اگر دغدغه و دل نگرانی هست به منظور حصو به توافقی است که متضمن حفظ اقتدار و صلابت نظام و صیانت از ارزشها و دست آوردها در همه سطوح و علوم و دست یابی به توافقی عزت مندانه است.

وی در ادامه گفت: فی الواق کسی با اصل مذاکره و توافق که نشان دهنده توانمندی و قدرت نظام اسلامی است که علیرغم همه فشارها وتحریم ها به یمن ایستادگی و مقاومت مردم همواره برمنافع و دست آوردهای خود پافشاری می کند نیست .نظامی که اگر نیاز باشد می تواند با مذاکره موجبات قوام و دوام و استمرار و تداوم حیات انقلاب را فراهم کند شایسته تقدیر است نه تضعیف اما نکته اصلی و قابل توجه اینجاست. حال که قدرت وتوان لازم جهت طی طریق و تداوم حیات انقلاب با تکیه برتوانمندی داخلی ممکن است و امر محالی نیست:

اولاً بنا به هر توافقی تن در داد بلکه تفاوت خوب که متضمن جمهوریت و اسلامیت موجودیت و هویت نظام اسلام و حافظ تمامیت ارضی کشور باشد شکل گیرد.

ثانیاً بنابه بهانه حصول توافق دراین خیال خام فرو رویم که رویکرد دشمن نسبت به ما تغییر کرده چرا که طبق آیات قرآن دشمن هیچگاه از دشمن خود دست بر نمیدارد و همواره درصد و ضربه زدن به ماست.

مجید صانعی ارتباط این نکته رهبری با توافق اخیر را اینگونه بیان کرد: توافق و اصل مذاکره دارای دو بعد ظاهری و باطنی است ظاهر آن همین متن تهیه شده معروف به برجام  است اما این توافق دارای روح و باطنی نیز هست که درواقع به نظر حقیر روح این توافق درصورت سهل انگاری و عدم دقت مسئولین بسیار خطرناک تر از ظاهر توافق است . خط اصلی نوع نگرش  به توافق و روحی است که برخی از مسئولین اجرائی کشور ، غربگرایان و عده ای از چهره های اصلاح طلب و همچنین رسانه های آن سوی آب در آن می دمند . که عبارت از گره زدن همه مشکلات به توافق وحل مسئله هسته ای از طریق ایجاد دو قطبی با همراهی جریان غربگرایی داخلی که با استفاده از آن افکار عمومی شکل دهی و اینگونه القاء شده که چرخیدن چرخهای سانتریفیوژ و دست آوردها هستۀ عامل اصلی عدم توسعه کشور و دلیل همه گرفتاریهای مردم است و حال که این توافق حاصل شده ولی مشکلات مردم کاهش پیدا نکرده این دیدگاه به حوزه های دیگر مثل موشکی یا حقوق بشر و غیره کشیده شود و ازاین طریق مردم مقابل نظام قرارداده شوند و با فشار مردم کم کم به اهداف خود برسند.

وی با اشاره به نگاه رهبری معظم انقلاب گفت: ایشان با رصد حرکت دشمن هشدار لازم را در خصوص اینکه امریکا و متحدانش در آینده بسیار نزدیک حتماً مسائل منطقه را دریک سوء و معشیت و اقتصاد مردم را در سوی دیگر قرار دهند و با ایجاد جو روانی و تبلیغاتی سعی می کنند به مردم  القاء کنند که اگر تا دیروز مسئله اساسی مردم و عامل مشکلات آنها فن آوری هسته ای و … غیره بوده پس باید از این فن آوری دست کشید . از امروز در گرو موضوعات دیگری چون توان موشکی ایران تغییر مبانی حقوق بشری از اسلام به مولفه های سکولار … است واگر مردم می خواهند در آرامش و آسایش زندگی کنند و به توسعه همه جانبه دست پیدا کنند باید از خواسته  و آرمان های خود در جهان و منطقه کوتاه بیایند که در صورت سرایت این روح و جو به جامعه آمریکا اساساً دیگر نیازی به متن مکتوب توافق ندارد و آنچه را که از طریق متن توافق بعد از ۱۵ سال به آن دست پیدا خواهد کرد در همین بدو امر به آن تأمل خواهد شد که متأسفانه در این راه جملات و بیانات برخی از سران کشور که حل بعضی از مسایل سطحی مردم را هم در گرو حل مشکل هسته ای می دانند کمک شایانی به القای این روحیه در جامعه کرده و خواسته یا ناخواسته دشمن را در نیل به اهداف خود یاری می نمایند.

این فعال فرهنگی و سیاسی گفت: البته رهبری کاملاً هوشیارانه و آگاه دست دشمن را رو کرده و همگان را به بصیرت و دقت در گفتار و رفتار فرا خواندند که امیدوارم همه مسئولین و بعضاً دلدادگان به غرب گوش به تذکرات حکمیانه و پدرانه ایشان فرا دهند و هر روز با بیان خاطرات بی پایه و اساس و غیرواقعی خود آب به آسیاب دشمن نریخته و زمینه اختلاف تشویق از جان مردم را درداخل فراهم و تشدید نکنند.

اقدامات مسئولین جهت خنثی سازی این نقشه دشمن بعد از بیانات رهبری

وی در باره خنثی سازی این نقشه توسط مسئولین گفت: اولاً مسئولین یا بطور کل ارکان قدرت هم مستقیم و هم غیر می توانند درنیل دشمن به هدف خود دخیل و موثر باشند و روند آن را کند یا متوقف یا خدای نکرده تند و تشدید کنند به همین جهت است که امریکا در پروژه خود برای ایران نقش بسیار مهمی برای غرب گرایان داخلی در بدنه دولت و دستگاههای حکومتی قائل شده است که از مصادیق این برنامه ریزی تلاش برای به کرسی نشاندن غرب گرایان در انتخابات پیش روی مجلس است به نظر می رسد همانطور که بارها عنوان شده و تجربه کردیم پیروی از منویات رهبری بعنوان چراغ راه هدایت انقلاب و تبعیت و پشیبانی از ولایت فقیه بعنوان زعیم مسلمین و ارتقای بصیرت از مهمترین عوامل خنثی سازی نقشه دشمن است . این فعال فرهنگی و سیاسی خاطر نشان کرد که احترام به تبعیت ازقانون بعنوان فصل الخطاب حفظ روحیه انقلابی و تحکیم وحدت و اتحاد ملی ، عدم اشاعه موارد و موضوعات تفرقه افکن و اختلافی در جامعه و پایبندی به اصول و ارزشهای انقلاب نیز همین طور ازاقدامات مستقیم است اما در سویی دیگر صاحبان قدرت علی الخصوص  برخی از مسئولین و دولت مردان و افرادی که مردم آنان را نماینده حکومت می دانند با ندانم کاری ها  و بعضاً سوء مدیریت ها ، تجمل گرایی و اشرافی گری و متأسفانه برخی اعمال مجرمانه مثل فساد اقتصادی و غیره موجب دلخوری و دلسردی مردم وفادار به نظام اسلامی شده و به طور مستقیم به دنیای استکبار خدمت می کنند.

وی با اشاره به اینکه گاهاً یک عمل خلاف شرع و قانون ازیک دولت مرد و صاحب قدرت  به اندازه چندین سال تلاش دشمن در روحیه انقلابی مردم تأثیر سوء گذاشته وموجب خلل در حرکت انقلاب و مخدوش نمودن چهره واقعی نظام اسلامی خواهد شد.

صانعی یادآور شد مسئولین باید بسیار مراقب حرکات و سکنات و رفتار خود در جامعه بوده و خواسته و نا خواسته عالمانه و عامدانه یا سهواً آب به آسیاب دشمن نریزند با مردم رو راست باشند . مردم همواره جلوتر از مسئولین و خواص بوده اند .مردم از دروغ و ازاینکه بازیچه دست عده ای به ظاهر انقلابی وابسته به ارکان زر و زور شوند همیشه اعلام برائت و اعلام انزجار کرده و می کنند.

این فعال فرهنگی و سیاسی گفت: متأسفانه عده ای درکشور هستند که  البته محدود به جناح خاصی نیستند و در همه اطراف و جناح ها حضور دارند که خودشان و همه زندگی شان و هست و نیست شان غرق و محو در تمدن غرب بوده و همه منافع و موجودیت خود را در وا دادگی و تکیه و گرایش به غرب می بینید و می د انند خودشان خسته شده اند می گویند مردم خسته اند.

وی ادامه دادکه مردم همواره بیدار و آگاه و گوش به فرمان رهبری در صحنه حضور داشته و دارند و هیچگاه دل به دشمن نخواهند بست آنچه که مسئولین باید نصب العین خود قرار دهند اتکال به خداوند متعال و  تکیه بر توانمندی و بنیه علمی و عملی جوانان و فرهیختگان و اندیشمندان و دلسوزان داخلی است.

صانعی یادآور شد که بارها رهبری به این موضوع تاکید نموده اند و از مهمترین مصادیق آن هم می توان به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد که موجب تضمین اقتدار و استمرار در پیشرفت نظام اسلامی بوده و خواهد بود مسئولین سعی کنند تمامی تلاش خود را برای خدمت بیشتر به مردم قانع و وفادار به کار گمارند و حل مشکلات مردم بویژه درحوزه معیشتی و اقتصادی را سرلوحه فعالیت های خود قرار بدهند و بدانند که اگر مسئولیتی دارند این مسئولیت  وهرچه که دارند را از همین مردم دارند و یقین بدانند که مردم شاکر و قدردان خادمان خود بوده و خواهند بود و فرق بین خادم و خائن را بخوبی تشخیص داده و می دهند از این فرصتی که خداوند متعال در سایه حکومت اسلامی به آنان عطا کرده کمال بهره را برده و کمر همت به خدمت به خلق ببندند.

در پایان وی به سخنان رهبری در نوروزی اشاره داشت و گفت: مقام معظم رهبری امسال در کنار حرم مطهر ثامن الحجج علی بن الموسی الرضا (ع) بیان داشتند، بدانند که مردم و نظام به کسی سندششدانگ نداده وهرکسی رااز عملکردش  می سنجند  بکوشند که درچند صبای مسئولیت رضای خداوند متعال را کسب کنند.