محمدرضا عوض نیا از فعالان فرهنگی رشت است که در مسجد صاحب الزمان این شهر مشغول فعالیت فرهنگی است. دقایقی پیرامون فرهنگ و دغدغه هایش و آنچه بر عهده دولت است با او به گفتگو نشسته ایم.

ـ نظر شما پیرامون عملکرد فرهنگی دولت یازدهم در دو سالی که از عمر این دولت می گذرد، چیست؟

عوض نیا: در حوزه فرهنگ همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند که من برای فرهنگ نگرانم باید کنکاشی در عملکرد دولت یازدهم داشت تا بدانیم چرا حضرت آقا چنین عبارتی را بکار برده اند: متاسفانه دولت یازدهم بجای حرکت جهادی در جهت فرهنگ اسلامی و انقلابی ، در چرخشی ۱۸۰ درجه ای بصورت جهادی در حال اجرای طرح های ضد فرهنگی بوده است. نگاهی به عملکردها در حوزه سینما ، نشریات، قرآن ،کتاب و … گویای این مطلب است. نمایشگاه قرآنی که حاصل تجربه چندین ساله کارشناسان بود پس از برکناری متخصصان این حوزه ،در دستان افراد ناوارد قرارگرفته و در اولین نمایشگاه قرآن در سال ۹۳ شاهد بودیم که موج اعتراض مردم به ضعف و بی کیفیتی نمایشگاه و مکان دور آن  باعث عدم استقبال مردمی از آن شد.نمایشگاهی که حتی غرفه حجاب و عفاف آن تعطیل و به شیرینی و سوغات شهرستانها اختصاص یافت و بجای پرداختن به فرهنگ ومفاهیم قرآنی چیزی که بیشتر از همه به چشم می آمد نمایشگاه نقاشی و خطاطی وتجسمی و ریزترین و بزرگترین قرآن و کتابت آیات روی دانه های شن وماسه و نمک و شکر بود وهمه این را می دانند که نگاه صرف به ظواهر قرآن و بستن راههای تعمق در آیات از شگردهای آل سعود بوده و عربستان سعودی اصلا کاری به آیات جهاد و عفاف واستکبارستیزی و… قرآن ندارد.

در حوزه مجوز کتب و نشریات و فیلمهای سینمایی و توجه به فتواها و دستورات مراجع عظام تقلید هم که اظهر من الشمس بوده و کتابهای انحرافی تحت پوشش تفکر و تبلیغ اعتدال مجوز نشر گرفتند . ودر مورد فیلم سینمایی رستاخیز جناب وزیر محترم ارشاد آب پاکی را روی دست همگان ریخته و نظر نهایی دولت را در مورد مهم نبودن نظر مراجع عظام تقلید برای خود اعلام نمود.

کاهش شدید بودجه بنیاد ملی بازیهای رایانه ای ، عدم توجه به فرهنگ سازی در حوزه انقلابی ،شرکت افراد معاند و آثار ضد فرهنگی به نمایندگی از ایران در جشنواره های جهانی ، حذف نام فجر از جشنواره بین المللی فجر وبالاخره صدور مجوز برای رسانه جاسوس و مکار بی بی سی در کنار بستن رسانه های انقلابی اندکی از دسته گل های حوزه فرهنگی دولت یازدهم را شامل می شود.

ـ شما مهمترین نقطه ضعف دولت یازدهم در موضوعات فرهنگی را در چه می دانید؟

عوض نیا: مهم ترین نقطه ضعف این دولت بکارگیری افراد سکولار و عناصر فتنه در بدنه دستگاه های فرهنگی می باشد همانهایی که به تعبیر مقام معظم رهبری قابل اعتماد نیستند. افرادی که جز برای دین زدایی و وطن فروشی و لبخند رضایت کدخدا کار دیگری نخواهند کرد.اگر در سالهای گذشته علی رغم ضعف در عملکرد دستگاه های دولتی در حوزه فرهنگی با رشد فرهنگی خوبی مواجه نشدیم لااقل درجا زده و سقوط آزاد نکردیم ولی چنان در این دولت باسرعت وکار جهادی در حال ریشه کنی تفکرات انقلابی واسلامی و پیاده شدن افکار ونهادینه کردن مقدمات تمدن پوشالی غرب هستیم که بفرمایش رهبر معظم انقلاب اگر در حوزه فرهنگ خطایی صورت گیرد اصلاحش کار بسیار طولانی و دهها ساله را طلب می کند.

ـ با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب به تقویت و حمایت از جناح فرهنگی مومن، عملکرد دولت را در این زمینه چطور ارزیابی می کنید؟

عوض نیا: رهبر معظم انقلاب همواره بر تقویت جناح فرهنگی مومن و انقلابی تاکید داشتند ایشان در جای دیگر هم فرمودند که به نام اعتدال نیروهای مومن و انقلابی را حذف نکنید و در روز خطر این افراد هستند که سینه سپر انقلاب می کنند. متاسفانه این هم از نقاط تاریک و منفی دولت یازدهم هست که تقریبا نیروی انقلابی و جوانان مومن در هیچ اموری بکارگیری نشده و اکثرا برکنار و به حاشیه برده شده­اند همان جوانان مومنی که اگر در اداره و دستگاهی بودند دغدغه داشتند و بدنبال حاشیه سازی و فساد پروری نبودند .الان توجه بفرمایید از ابتدای دولت یازدهم چیزی که کاملا محسوس بوده اجرای کنسرتهای پی در پی و بعضا صدور مجوز کنسرتهای تک خوانی بانوان و رقص بوده که جوانان را درگیر شهوات زودگذر کرده و از عملکرد مسئولین و نظارت و مطالبه گری از دولت مردان غافل نماید. اگر جناح مومن و انقلابی در دستگاههای فرهنگی حضور داشته باشند و اگر برنامه ریزان فرهنگی ما از این قشر باشد دیگر شاهد بی غیرتی ها و هنجار شکنی ها در مجالس دولتی و مجتمع های مثلا فرهنگی نخواهیم بود .دیگر در شهر رشت شاهد برگزاری تاتر کنسرت فولکلوریک که برنامه رقص رسمی زنان و فسق علنی در جامعه اسلامی است نخواهیم بود چون غیرت یک جوان انقلابی و مومن چنین اجازه ای را به خود نمیدهد. چون جناح فرهنگی مومن و انقلابی واقعی به فکر مطالع سیاسی و اقتصادی خود نیست و دلش برای فرهنگ و رسوم و انقلاب و ارزشهای اسلامی و جوانان و نوجوانان شهرو یارش می سوزد و نمیتواند مانند جناح غیر انقلابی دست روی دست بگذارد و تماشاگر باشد کما اینکه اگر چنین بود و اهل زدو بند های سیاسی بود حتما در دولتهای مختلف رنگ و لعاب عوض کرده و مسئولیت هم می گرفتند کما اینکه برخی هم گرفتند. البته امکان دارد که تعداد انگشت شماری در مسند های بالای ادارات باقی مانده باشند که بستگی به شرایط داشته و اگر بر اصول خود پافشاری نمایند حتما عزل می شوند و مجبور به همراهی خواهند شد.

-نحوه برخورد دولت و دولتمردان را در برخورد با منتقدین چگونه دیده اید؟

عوض نیا: فشارهای زیاد دولت فعلی بر رسانه های منتقد و آزاد گذاشتن رسانه های هتّاک به ارزشها سیاستی دوگانه از وعده ها و خلف وعده است. سیاستی که در آن از یک سو اصرار بر آزاد بودن انتقاد و تبلیغ رسانه ای خودنمایی کرده و رییس دولت از بستن دهان منتقدان و استبداد رای به خدا پناه می برد و از سوی دیگر شاهد فشار های بی سابقه بر صدا سیما و رسانه های منتقد هستیم .توهین های بی سابقه به منتقدان و واژگان جدید در ادبیات سیاسی ایران محصول همین نگاه دوگانه به انتقاد و نقد پذیری در دولت یازدهم است. تعطیلی برنامه های خوب صدا و سیما ،کاهش بودجه این رسانه حساس، تذکر کتبی و شفاهی به روزنامه های هتاک به مقدسات و سیاست تساهل و تسامح در قبال انها و برخورد شدید با رسانه های منتقد چیزی نیست که یک انسان منصف و عاقل بتواند براحتی قول و فعل دولت محترم را هضم نماید.

ـ عملکرد دستگاه های دولتی و فرهنگی در استان را چطور ارزیابی می کنید؟

در استان گیلان هم که یک ایران کوچک با تنوع اقلیمی و فرهنگی محسوب میشود باید نگاه صرفا سیاسی و حزبی به نگاه واقع بینانه تغییر کند. استان مظلوم گیلان در همه حوزه های سیاست، اقتصاد، فرهنگ و محیط زیست دچار بحران است. انتصابات بی قاعده و بی حساب، نفوذ نماینگان مجلس بر فرمانداران ، نفوذ عناصر فتنه در پستهای حساس، تعطیلی دستگاه های فرهنگی اصلی مانند ارشاد و تبلیغات ، حذف دل سوزان و همان جناح مومن و انقلابی و بکارگیری بازنشستگان در پستهای مدیریتی ،عدم توجه به پتانسیل های جوان و مومن استان، اختلافات قومی و قبیله ای و حزبی و ده ها مورد دیگر استان را به بهشت فساد اقتصادی و فرهنگی تبدیل نموده و چیزی که مدرک مستند عدم حضور جناح مومن و انقلابی در دستگاه های استان می باشد همین سکوت در مقابل واردات افسار گسیخته محصولات کشاورزی توسط تهران نشینان و بکارگیری ضعیف ترین افراد در مناصب مهم و تخصصی همچون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان می باشد و متاسفانه دولت مردان بجای نوکری مردم در استان به فکر انتخابات مجلس و راه یابی خود و خویشان به آنجا و کسب قدرت هستند و فراموش کرده اند که فلسفه مسئولیت در جمهوری اسلامی خدمت به مردم و مستضعفان جامعه است نه فراهم آوردن زمینه آزادی تجمل گرایان و اشرافی گری.