نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری بر آماده‌سازی فضای جامعه در ایام فاطمیه تأکید کرد و گفت: حرمت ایام فاطمیه باید در نوروز حفظ شود.

آیت‌الله رضا رمضانی در مراسم ایام فاطمیه (س) در مسجد آفخرای این شهر صحیفه سجادیه فاطمه (س) را راهگشا خواند و اظهار کرد: صحیفه فاطمه (س) مقصد را به ما نشان می‌دهد.

وی، مصحف فاطمه (س) را منبعی برای ائمه (ع) عنوان کرد و افزود: مصحف مذکور اکنون نزد امام عصر (عج) است.

رمضانی، مصحف فاطمه (س) را به واسطه مرتبه وجودی این بانوی بزرگوار عنوان کرد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر آماده‌سازی فضای جامعه برای ایام فاطمیه، یادآور شد: حریم فاطمه (س) در ایام فاطمیه حفظ شود.

وی به علاقه بسیار مردم به فاطمه (س) اشاره کرد و گفت: فضای شهر باید حکایت از حفظ حریم فاطمه (س) داشته باشد و این موضوع برای ما بسیار مهم است.

*نماز جامع تمام عبادت‌ها است
رمضانی در ادامه نماز را بازدارنده از گناهان خواند و تصریح کرد: نماز جامع تمام عبادت‌ها است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه گاهی در امر نماز غافل می‌شویم، خاطرنشان کرد: نخستین مرحله انجام واجبات نماز است.

وی اضافه کرد: انسان در قیام نماز باید فانی در افعال الهی باشد و به توحید برسد.

رمضانی با اشاره به اینکه انسان در رکوع نماز باید به صفات الهی برسد، اظهار کرد: انسان باید اهل معرفت و حکمت باشد و در سجده فانی در ذات الهی شده و دیگر خود را نبیند.

* الله‌اکبر ناتوانی در وصف خداوند است
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری، الله‌اکبر را اظهار عجز و ناتوانی در شناخت و وصف خداوند توصیف کرد.

وی با بیان اینکه فاطمه (س) آبروی عبادت را خرید، تصریح کرد: خداوند بشر را خلق کرد تا حدود خود را بداند و در مقام بندگی قرار گیرد و حق بندگی را ادا کند.

رمضانی فلسفه نماز را بندگی خواند و بیان کرد: نماز کبر را از انسان می‌زداید، چراکه اگر کبر باشد حوزه مقبولیت نماز پایین می‌آید.

به گفته نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری، انسان با دانستن حد و سر نماز متوجه ظلم و بی‌مهری نسبت به این واجب الهی می‌شود.

وی به زکات اشاره کرد و گفت: زکات روح پاکی را به انسان می‌دهد و فرد را از آلودگی‌ها پاک می‌کند ضمن اینکه روزی انسان با دادن زکات رشد پیدا می‌کند.

رمضانی روزه را تمرینی برای اخلاص و بندگی خداوند دانست و خاطرنشان کرد: روزه بالاترین اخلاص است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری اخلاص را انجام کار تنها برای خداوند تعریف کرد و یادآور شد: روزه اخلاص را تثبیت می‌کند.

وی با بیان اینکه حج برای رفعت دین است، اظهار کرد: حج ظاهر و باطنی دارد و نمایشگاه عظیم بین‌المللی ظاهر حج است.

رمضانی ترک علایق دنیایی را باطن حج خواند و بیان کرد: انجام فریضه حج برای تمام افراد است و انسان باید در حج به طرف خداوند کوچ کند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید براینکه حق عدل باید به‌جا آورده شود، خاطرنشان کرد: فلسفه عدل شناخت در کنار همدیگر قرار گرفتن قلب‌ها است.

وی عدل را برای تمام افراد جامعه دانست و تصریح کرد: اجرای عدالت تنها برای مسئولان نیست.

رمضانی به ویژگی‌های شناخت امام اشاره کرد و یادآور شد: شناخت صحیح از امام نخستین اصل است ضمن اینکه حب معرفت باید پر از محبت ائمه (ع) باشد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری اطاعت و پرداخت هزینه را از دیگر ویژگی‌های شناخت امام دانست و اظهار کرد: اطاعت از امام مورد غفلت واقع شده است.

* امام محور جامعه است
وی امام را محور جامعه خواند و بیان کرد: با وجود امام مسلمانان می‌تواند در کنار همدیگر باشند.

رمضانی جهاد را برای عزت اسلام عنوان کرد و افزود: جهاد آنها را که اهل کفر هستند ذلیل و خوار می‌کند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید براینکه در هر زمانی جهاد لازم است، یادآور شد: زمانی جهاد به صورت نظامی است و در مواقعی جهاد فرهنگی و اقتصادی می‌شود و برای انسان عزت را به ارمغان می‌آورد.

وی به برنامه شیطان برای گمراه کردن انسان در وقت نماز اشاره کرد و گفت: به‌تاخیر انداختن نماز و وضو گرفتن ناقص از برنامه‌های شیطان در وقت نماز است.

رمضانی شرط قبولی تمام اعمال را امضای امام عصر (عج) دانست و تصریح کرد: اگر انسان می‌خواهد عبادت و اعمالش مقبول واقع شود باید به امضای امام زمان (عج) برسد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه صبر باید مورد توجه باشد، اظهار کرد: انسان با صبر مستحق پاداش می‌شود.

* وجود 4 هزار عرفان بدلی در دنیا
وی به وجود چهار هزار عرفان بدلی در دنیا اشاره کرد و افزود: وجود عرفان‌های بدلی نشان می‌دهد انسان از اصل خود جدا شده است.

رمضانی عرفان علی (ع) را افتخار دانست و بیان کرد: شناخت درست از عرفان ائمه (ع) انسان را در مسیر صحیح هدایت می‌کند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری امر به معروف را به مصلحت جامعه خواند و یادآور شد: معروف به معنای آشنایی با دل و دین است.

وی با بیان اینکه انسان روزانه با هجمه‌های بسیاری مواجه می‌شود، خاطرنشان کرد: انسان هر لحظه ممکن است مورد غضب الهی واقع شود و سلب توفیق از فرد نشان‌دهنده این موضوع است.

رمضانی بر احترام به والدین تاکید کرد و افزود: صله رحم دارای رابطه ناشناخته‌ای است و موجب طولانی شدن عمر و تکثیر نسل می‌شود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری قصاص را برای جلوگیری از جنگ و خونریزی عنوان کرد و گفت: قصاص حیات جامعه است.

وی با تأکید براینکه خداوند شرک را حرام کرده است، اظهار کرد: باید به خداوند اخلاص بورزیم و اگر این ارتباط باشد انسان آرامش را در زندگی خود احساس می‌کند.

رمضانی دوری از نماز، ذکر و امور مالی که در اسلام بیان شده، را سبب فاصله گرفتن از دین عنوان کرد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری فاصله گرفتن از امام را سبب ایجاد ناهنجاری خواند و بیان کرد: امام محور وحدت در عرصه اجتماعی است.

وی با بیان اینکه تکفیری‌ها با ایستادن در مقابل مسلمانان به جامعه اسلامی ضربه وارد می‌کنند، تصریح کرد: بعضی از افراد از امامت و ولایت فاصله گرفتند و این امر به اسلام ضربه وارد کرده است.

رمضانی به افراط و تفریط در دین اشاره کرد و یادآور شد: عده‌ای با نام ائمه (ع) به اطرافیان اهانت می‌کنند اما امام اجازه دشنام به دیگران را نمی‌دهد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری بر حرکت در پشت  امام تاکید کرد و افزود: حضرت فاطمه (س) می‌فرماید امامت ائمه (ع) جلوی تفرقه در جامعه را می‌گیرد و تمام ملت‌ها به واسطه امام (ع) منسجم می‌شوند.

* شیعه عقلانیت و معنویت است
وی جریان شیعه را عقلانیت و معنویت توصیف کرد و گفت: عدالت‌خواهی و اشاعه رحمت باید به معنای دقیق کلمه در جامعه پیاده شود.

رمضانی با اشاره به اینکه محبت ائمه (ع) در دل شیعیان جا دارد، تصریح کرد: محبت اهل بیت (ع) با شناخت و معرفت ایجاد می‌شود.