در چند مطلب آینده انشاا… مبحثی با عنوان اصول کار تربیتی که مخصوص مربیان و پدران و مادران بسیار ضروری هست نوشته میشه. می دونم که خیلی از مربیان و اولیا تا وقتی سر تیتر این مطلب رو می خونن متوجه منظورم میشن که باید تو کار تربیتی صبر ایوب رو داشت اما لازم به ذکر هست که حتما این مطلب رو تا آخر بخونید تا متوجه بعضی از موارد که خیلی ساده از کنارتون گذشته و میگذره رو یادآور بشم!

صبر-shia-muslim-451

اصول کار تربیتی – ۱ – صبر:

امیر خوبی ها(علیه السلام) در خطبه شقشقیه نهج البلاغه، نهایت صبر خویش در مقابل این نوع سختی ها را اینچنین بیان فرمود:

«… دیدم که صبر در اینجا خردمندانه تر است، پس صبر کردم در حالی که گویا در چشمانم خاشاک و در گلویم استخوانی است… در این مدت دراز و در این شدت غم و محنت صبر کردم.»

. . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . .  . . .  . . . . . . . . . . .

متن ترجمه شده دشتی / خطبه ۳ / صفحه ۴۴ بوده و بهتر هست که ذکر کنم این متن برای ۲۵ سال خانه نشینی امیرالمومنین در زمان خلافت سه لعن شده می باشد.

. . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . .  . . .  . . . . . . . . . . .

بهترین ویژگی برای مربی تربیتی آن است که پس از انتخاب هدف و اطمینان از درستی مسیری که در آن قدم گذاشته، نه بهانه گیری ها و بی مهری ها و نه حتی تشویق ها و تعریف های دیگران هیچکدام در او اثر نگذارد.

به این مبحث از دیدگاه دیگری نیز می شود نظر افکند و آن این که؛ گاهی مربیان و مجریان تربیتی، انتظار زود بازدهی زحمات تربیتی خویش را دارند و می خواهند تمامی رفتارها و حرفهایشان، طرح ها و برنامه های شان و هزینه های خرج شده، نتیجه داده و زود هم به مرحله ساخته شدن شخصیتی فرزندان برسند. در حالی که طول زمان رشد، در هر انسانی با توجه به عوامل مختلفی چون تفاوت های استعدادی، تفاوت های ژنی، تاثیرات محیطی، سطح فرهنگ خانواده و غیره متفاوت است.

گاهی «جوی» ایجاد می کنیم و نتیجه ای می بینیم، غافل از اینکه چون این نتیجه، ریشه و اصلی ندارد، دوامی هم نخواهد داشت و مثل این است که بر گ های سبز و زیبایی را به شاخه های برهنه یک درخت خشک شده با چسبی معمولی متصل کنیم که در این صورت با وزیدن ملایم ترین نسیمی، برگ ها از درخت جدا شده، بر روی زمین می ریزند.

تکرار، تمرین، مداومت و مراقبت لازم است تا یک رفتار یا صفت پسندیده در یک انسان، نهادینه شود و مربی کم طاقت، هرگز نمی تواند حاصل کار خود را  برداشت کند. در یک مسابقه طولانی اسبدوانی، سوارکاران به دنبال مرکب راهور و اسبی هستند که از همه ورزیده تر باشد و استقامت بالای او در طول مسیر، آنها را ازموانع دشوار عبور داده، راه درازی را بدون خستگی طی کند تا آنها را به پیروزی برساند.

برای مسابقه بزرگ دنیا نیز، امیر المومنان علی(علیه السلام) مرکبی خوب پیشنهاد می فرماید:

«هر که بر مرکب صبر نشیند، به خط پایان پیروزی رسد.»

این مساله در مورد پدر و مادر نیز صدق می کند و آنها نیز باید تغییر یک رفتار در فرزند خویش از صبر برخوردار باشند و در صورت سپردن فرزندان خود به یک تشکل مناسب، انتظار تغییر سریع را نداشته باشند.

نظرات بینندگان

نظری ثبت نشده است

انتظار