بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران امروز جانی دوباره گرفت، مطابق سنت چندین ساله رهبر معظم انقلاب صبح امروز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه با حضور در مصلای امام خمینی(ره) از نمایشگاه کتاب تهران بازدید کردند.این بازدید از جهات بسیاری حائز اهمیت بود، چرا که رهبر انقلاب سال گذشته از نمایشگاه بازدید نکرده بودند.

از همان ساعات ابتدایی صبح، غرفه‌داران راهروهای ۱۸ تا ۲۰ شبستان امام خمینی در مصلی حاضر شده آماده بازدید رهبر انقلاب از غرفه‌های خود بودند.

نشر نی ۱۰ دقیقه،  مرکز و قطره ۲ دقیقه، ققنوس ۵ دقیقه، سوره مهر ۱۵ دقیقه، مؤسسه تنظیم و نشر امام ۵ دقیقه، صدرا ۵ دقیقه، سخن ۵ تا ۱۰ دقیقه، فرهنگ معاصر ۵ دقیقه و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ۱۶ دقیقه میزبان رهبر انقلاب بودند.

۱۳۹۴۰۲۲۳۱۵۲۲۰۱۵۰۵۵۲۹۹۳۶۴

عطر صلوات با ورود رهبری به برخی از غرفه‌ها همچون انتشارات سوره مهر و… فضا را عطرآگین می‌کرد، رهبر انقلاب در هر غرفه با دقت توضیحات مسئولان غرفه‌ها را شنیده و درباره برخی از کتاب‌ها اظهار نظر می‌کردند. معظم‌له همچنین از برخی ناشران خصوصی حاضر در نمایشگاه درباره محتوای کلی کتاب‌هایشان و میزان فروش سؤالاتی را می‌پرسیدند.

رهبری چندین بار در پاسخ به اظهارات مسئولان نمایشگاه درباره کتاب‌ها فرمودند: از کتاب‌ها لذت ببرید.

جزئیات بازدید رهبر انقلاب از غرفه نی، ثالث و چشمه

رهبر معظم انقلاب با حضور در غرفه انتشارات «نی»، کتاب‌های «حکمت، معرفت و سیاست در ایران»؛ «فرهنگ پسامدرن»؛ «تفسیرهای جدید بر فیلسوفان سیاسی مدرن»؛ «تاریخ فلسفه سیاسی», «کینکاس بوربا»، «شرلی», «نواندیشان ایرانی؛ تاریخچه اندیشه سیاسی غرب» و «تضاد دولت و ملت، نظریه تاریخ و سیاست در ایران» را تورق کردند.

چرا پلی‌تکنیک؟

ایشان همچنین پس از معرفی کتاب جنبش دانشجویی پلی‌تکنیک ایران ایراد وارد کردند که چرا از واژه «پلی‌تکنیک» به‌جای «امیرکبیر» استفاده شده است?

سوره مهر یکی دیگر از غرفه‌های مورد بازدید رهبر انقلاب بود. ایشان با حضور در این غرفه ضمن تورق تعدادی از آثار سراغ برخی از کتاب‌ها مانند مجلدات بعدی جاده جنگ را گرفتند و پس از آن از کتاب‌های الکترونیک سوره مهر بازدید کردند.

۱۳۹۴۰۲۲۳۱۵۱۹۱۲۸۷۶۵۲۹۹۳۰۴

امین نادری، مدیر سوره مهر الکترونیک، درباره حضور رهبر انقلاب در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران می‌گوید: کتاب‌های گویا را برای ایشان توضیح دادم. ایشان پرسیدند که این آثار با صدای خود مؤلفان است یا با صدای دیگران، که من در پاسخ به ایشان گفتم که اشعار آقای بیابانکی و موسوی گرمارودی با صدای خودشان ضبط شده است و آثار دیگر از طریق صداپیشگان حرفه‌ای بوده است.

تحسین رهبر انقلاب از کتاب‌های تعاملی سوره مهر

مدیر سوره مهر الکترونیک ادامه می‌دهد: و بعد از آن کتاب‌های تعاملی به ایشان نشان داده شد و تحسین کردند و گفتند کار خوبی است. کتاب‌های چندرسانه‌ای نیز به ایشان نشان داده شد و گفتم: “بعد از نامه شما به جوانان غربی، کتاب «آنک آن یتیم نظرکرده» به سه زبان در بازار جهانی به‌صورت اپلیکیشن عرضه شد”. ایشان بلافاصله میزان استقبال را پرسیدند، که من گفتم با توجه به اینکه زمان کمی از این کار می‌گذرد، استقبال خوب بوده است. ایشان در هر مرحله‌ای که کارها به ایشان توضیح داده می‌شد، تحسین می‌کردند و در آخر هم من چفیه ایشان را خواستم که ایشان لطف کردند و چفیه خودشان به دستم رسید. این بهترین مزد برای ما بود.

رهبر انقلاب همچنین از غرفه انتشارات ققنوس هم بازدید کردند، مهدی حسین‌زادگان مدیر داخلی انتشارات ققنوس درباره حضور ایشان در این غرفه می‌گوید: وقتی ایشان وارد غرفه شدند از تعداد عناوین پرسیدند که ما ۳۶۰ عنوان را به ایشان گفتیم. ایشان از این میزان تعجب کردند، چرا که ۲ سال پیش در بازدید از غرفه زمانی که وضعیت کاغذ وضعیت مناسبی نداشت، انتظار تعداد بیشتری کتاب را داشتند اما به نظر می‌رسد با وجود این، امسال از این تعداد عنوان امسال راضی بودند.

وی ادامه می‌دهد: رهبر انقلاب در این بازدید تعدادی از آثار را تورق زدند که از جمله این موارد «تاریخ جهان» و «تاریخ خلیج فارس» بود، ایشان از اینکه یک نویسنده خارجی با عنوان خلیج فارس کتابی نوشته‌اند تقدیر کردند. همچنین ایشان کتاب «ظهور ژاپن مدرن» و «نقش‌برجسته‌های نویافته ساسانی» را نیز تورق کردند که کتاب دوم به‌دلیل اینکه تألیف یک نویسنده داخلی بود مورد تحسین ایشان قرار گرفت. «جنبش‌های فاشیستی» دیگر کتابی بود که ایشان آن را تورق کردند و از این نظر که یک نویسنده آلمانی مقدمه‌ای به فارسی برای این کتاب نوشته است، به کتاب توجه کردند.

غرفه ثالث میزبان بعدی رهبر انقلاب بود، ایشان در این غرفه برخی آثار را تورق کردند و کتاب‌هایی از سوی مسئولان غرفه به ایشان اهدا شد.

خاندان علمی از قدیمی‌های نشر هستند

رهبر انقلاب همچنین در غرفه انتشارات سخن از مجموعه کتاب‌های عبدالحسین زرین‌کوب دیدن کردند و ضمن جویا شدن احوال خاندان علمی از مدیر انتشارات سخن، فرمودند: خاندان علمی از قدیمی‌های نشر هستند که چندین نسل در حوزه نشر فعالیت داشته‌اند.

۱۳۹۴۰۲۲۳۱۵۱۱۲۹۱۹۲۵۲۹۹۲۰۴

رهبر انقلاب همچنین در بازدید از غرفه فرهنگ معاصر کتاب‌هایی همچون «چین» اثر هنری آکسیینجر، فرهنگ معاصر عربی ــ فارسی، آسمان جان و مجموعه کتاب‌های نصرالله پورجوادی را تورق کردند. حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد رئیس هیئت نظارت بر ضوابط نشر در این غرفه توضیحاتی درباره کتاب‌های منتشره فرهنگ معاصر ارائه کرد.

مهدوی راد در این غرفه گفت: ۹۰ درصد تولیدات این ناشر فرهنگ است و تقریباً همه کتاب‌هایی را که به‌صورت افست از کتاب‌های خارجی منتشر می‌کند، حقوق معنوی ناشران را پرداخت می‌کند.

تألیف دانشنامه فاطمی قدم باارزشی است

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دیگر غرفه‌ای بود که امروز میزبان قدوم رهبر انقلاب شد، رهبر انقلاب در این غرفه مدتی را استراحت کردند و حجت الاسلام رشاد رئیس پژوهشگاه در ابتدای این بازدید توضیحاتی را درباره دانشنامه فاطمی خدمت ایشان بیان کرد و گفت: “پیش از این کتاب دانشنامه فاطمی را خدمت شما ارسال کرده‌ایم” که ایشان فرمودند: کتاب را تورقی کرده‌ام، اما هنوز فرصت مطالعه آن را نیافته‌ام. اما اینکه بر اساس تعالیم حضرت زهرا(س) و نوع زندگی ایشان یک سبک زندگی تعریف کرده‌اید، قدم باارزشی است.

اهدای انگشتر فیروزه به رهبر انقلاب

در غرفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مجموعه کارکنان انگشتری فیروزه را تقدیم رهبر انقلاب کردند. همچنین در خلال بازدید برخی مسئولان غرفه‌ها از رهبر انقلاب چفیه‌هایی را هدیه گرفتند، چفیه‌هایی که با عطر رهبر انقلاب و اشک غرفه داران متبرک شده بود.

پس از بازدید از غرفه پژوهشگاه رهبر انقلاب وارد راهروی ۱۸ شبستان مصلی شدند. غرفه صریر از این راهرو جدیدترین کتاب‌های خود شامل «فرهنگ‌نامه دفاع مقدس»، «حبیب»، جلد دوم گردان نهم با عنوان «تولدی دیگر» و کتاب شناسنامه‌های مناطق را به ایشان تقدیم کرد.

رهبر انقلاب سراغ حسین بهزاد را گرفتند

گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبی دفاع مقدس در جریان این بازدید به ایشان گفت: شناسنامه‌های مناطق طبق فرمایشات شما تدوین و منتشر شده است. رهبر معظم نیز فرمودند: کتاب «حبیب، تولدی دیگر» روز گذشته به دستم رسیده است.

رهبر انقلاب همچنین از بابایی احوال حسین بهزاد را جویا شدند که بابایی گفت: ایشان در آرزوی دیدار شما هستند. رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند: همه ما را می‌بینند، ایشان هم بیایند ببینند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در بازدید از راهروی ۲۰ در غرفه شهید زین‌الدین احوال مادر شهید را جویا شدند و درباره شهدای زین‌الدین فرمودند: زین‌الدین‌ها شهدای شاخصی بودند.

معظم‌له همچنین در غرفه انتشارات صادق درباره کتاب «کبریت احمر» پرسیدند: بیشتر چه مخاطبانی آن را می‌خرند؟ که مسئول غرفه در پاسخ گفت: طلاب بیشترین خریدار آن هستند.

زمزمه از آخر مجلس شهدا را چیدند

شهرستان ادب دیگر میزبان رهبر انقلاب بود. این انتشارات که عموماً در نمایشگاه با جدیدترین کتاب‌های شعر و داستان جوانان حاضر است، امسال نیز با دست پر به نمایشگاه کتاب آمده بود. رهبر معظم انقلاب در این غرفه نیز ضمن تورق کتاب‌های «از آخر مجلس»، «شناخت‌نامه قزوه»  و «سال گرگ»، رباعی معروف میلاد عرفان‌پور را که پشت جلد کتاب «از آخر مجلس» منتشر شده است، زمزمه کردند و فرمودند این کتاب از میلاد است.

معظم‌له همچنین در پاسخ به توضیحات صالحی معاون فرهنگی ارشاد درباره کتاب‌های شهرستان ادب فرمودند: الحمدلله مجموعه آثار خوب است.