رژیم سعودی اعلام کرده که حکم اعدام را در ۱۴ ماه می (۲۴ اردیبهشت) اجرا خواهد کرد و واشنگتن هنوز با این تصمیم مخالفت نکرده است.

بر اسا این گزارش منابع دیپلماتیک اروپایی در بروکسل با اعلام نگرانی از این خبر اعلام کردند که یک سازمان جاسوسی اروپایی، اطلاعاتی را دو روز پیش از درون خانواده سلطنتی عربستان دریافت کرده که حاکی از آن است که «محمد بن نایف» ولیعهد به سلمان، شاه عربستان گفته اکنون که مردم مشغول جنگی هستند که ریاض علیه یمن به راه انداخته، فرصت خوبی برای رهایی از دست آیت الله نمر النمر است.

این منابع تاکید کردند که ولیعهد عربستان زمانی که وزیر کشور بود، علیه شیخ نمر که در خصوص جنایات پدرش نایف بن عبدالعزیز سخنرانی کرده بود، شکواییه ای به دستگاه قضایی عربستان داد.

منابع مذکور در بروکسل گفتند که محمد بن نایف ولیعهد عربستان به جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته که «آیت الله نمر» در ۱۴ ماه می جاری اعدام خواهد شد و با آن که این یک امر داخلی است، ولی مقامات سعودی مایلند مقامات آمریکایی از آن مطلع شوند.

کری از این موضوع متعجب شده، زیرا این خبر زمانی به وی اعلام شده که در حال گفت و گو در باره تحولات اوضاع بین عربستان و یمن بوده است. کری سووال کرده که آیا واقعا این کار انجام خواهد شد و ولیعهد عربستان به وی گفته، بله، نمر اعدام می شود و شاه نیز با این کار موافق است .وزیر خارجه آمریکا هم گفته که باید این مساله را به باراک اوباما خبر دهد.

به گفته این منابع، از زمان اعلام این خبر، نه ولیعهد عربستان و نه «عادل الجبیر» سفیر وقت این کشور در آمریکا و وزیر خارجه فعلی مستقیم و یا غیر مستقیم نامه ای از واشنگتن که در آن باراک اوباما موضع خود را در خصوص این خبر اعلام کرده باشد، دریافت نکرده اند.سعودی ها هم سکوت اوباما را نوعی موافقت برای اعدام «شیخ نمر» تفسیر کرده اند.