این روزها کمپین انتشار فکت شیت ایرانی در شبکه های اجتماعی ایجاد شده است، با این حال هنوز اطلاع دقیقی درباره نحوه انتشار فکت شیت ایرانی توسط وزارت خارجه اعلام نشده است.

رهبر معظم انقلاب در صحبتهای مهم اخیرشان به اطلاع یافتن عموم مردم از جزییات تاکید کرده و آن را مصداق همدلی عنوان کرده و گفتند: «من به خود مسئولین هم این را گفته‌ام همین چند روز؛ مسئولین باید بیایند مردم را و بخصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم.»

با اینکه نزدیک به ده روز از این سخنرانی می گذرد، هنوز تیم مذاکره کننده ایرانی درباره انتشار فکت شیت اقدامی نکرده است و صرفا علی اکبر صالحی در یک مصاحبه اعلام کرده است:«فکت شیت در جیب آقای ظریف است».

در واکنش به این اظهارات تنی چند از نمایندگان مجلس اعلام کردند:«فکت شیتی که در جیب آقای ظریف است به چه دردی می خورد».

انتشار فکت شیت ایرانی که حداقل واکنشی به دروغ پردازی های طرف غربی است می تواند اعتماد به تیم مذاکره کننده را افزایش دهد. طرف غربی و تیم مذاکره کننده آمریکایی در همان پایان مذاکرات فکت شیت خود را که در مواردی مغایر با اظهارات ظریف بر اساس بیانیه مشترک بود، را صادر کرد.

در حال حاضر سه تفسیر بر اساس سه متن بیانیه مشترک، خلاصه مذاکرات توسط وزارت امور خارجه ایران و آنچه به عنوان فکت شیت آمریکا در رسانه ها منتشر شد، وجود دارد که اگر حتی بیانیه جامعه مشترک تفسیر شود، فاجعه بار خواهد بود. به همین دلیل انتشار فکت شیت ایرانی از اهمیت برخوردار است. چرا که در طول این مدت  پس از مذاکرات لوزان مسئولان گفته اند که نباید به دروغ های آمریکا اعتنا کرد، حتی ظریف در توییتر خود نوشت: فکت شیت در توافق ژنو هم بویی از واقعیت نداشت. حال آنکه خود نیز متن قابل دسترسی برای عموم ملت منتشر نکرده اند و به اظهارات تلویزیونی بسنده کرده اند. قابل تامل تر از همه اینها اینکه، صالحی در اظهار نظری عجیب گفته است: صحبتهای من، عراقچی و ظریف فکت شیت ایرانی است.

به همین دلیل در روزهای اخیر نمایندگان، تشکل های دانشجویی و اساتید دانشگاه درخواست انتشار فکت شیت توسط وزارت خارجه را داشته اند که در آن به سوالات متداول درباره ابهامات بیانیه لوزان پاسخ داده شود.

در پاسخ به این واکنش ها  وزیر خارجه به مجلس شورای اسلامی رفت و آنجا و در برابر سوالات متداول نمایندگان اظهار داشت که در روز های آتی فکت شیت ایرانی منتشر خواهد شد تا خیال همه جمع شود.

موضوع انتشار فکت شیت اما هنوز ادامه دارد. حتی پس از صحبتهای رهبری مبنی بر نخفی نگه نداشتن جزییات مذاکره برای مردم هنوز تلاشی برای انتشار فکت شیت صورت نگرفته است. با اینکه یکی از نمایندگان مجلس ادعا کرده بود که آقای ظریف گفته است که انتشار فکت شیت درخواست رهبری از وی بوده است.

برخی نمایندگان حامی دولت در خصوص انتشار فکت شیت ایرانی با این بهانه که انتشار آن خلاف منافع ملت است از دیگران خواسته اند که موضوع انتشار فکت شیت را به پایان ببرند؛ کمال الدین پیرموذن از نمایندگانی است که با انتشار فکت شیت مخالف بوده است. وی در اظهار نظری بر خلاف نظر رهبری می گوید: منافع نظام و کیان و ملک ملت و نیز وجود شیطنت‌های صهیونیست‌ها و اعراب و معاندین این کشور و همچنین مخالفان اوباما در آمریکا، ایجاب می‌کند این توافقات ـ البته با توجه به اینکه باید استمرار داشته باشد تا به بار بنشیند ـ محرمانه باشد.

تاجگردون دیگر نماینده حامی دولت نیز در اظهار نظری قابل تامل می گوید: امریکایی‌ها به دنبال برنامه‌های دیگری غیر از مذاکرات نیز هستند و تنها مذاکرات برنامه آن‌ها نیست، بالاخره اینها یک روان سازی انجام می‌دهند و اگر ما در این بازی، غلط بیفتیم، ممکن است خسارات جبران ناپذیری را متحمل شویم.

نمایندگان دیگری نیز هستند که انتشار فکت شیت را مهم می دانند از آن جهت که سند قابل اتکایی برای تیم ایرانی در دور بعدی مذاکرات خواهد بود. آنچه اهمیت دارد، درخواست اکثریت مجلس برای انتشار فکت شیت ایرانی است. موسوی لارگانی در این باره می گوید: مسوولان وزارت خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در جلسه خود با نمایندگان مجلس عنوان کردند اینکه طرف غربی فکت شیت با برداشت خودش را منتشر کرده مبنای قانونی ندارد و فقط برداشت خود آنهاست.
به گفته این نماینده مجلس، تیم مذاکره کننده در همان جلسه اعلام کردند ما نیز آمادگی داریم فکت شیت ایرانی را منتشر کنیم اما دوباره بعد از گذشت چند روز اعلام شد نیازی به انتشار و صدور فکت شیت نیست.

این درحالی است که خود ظریف صریحا گفته است: رهبری گفتند همانطور که آمریکاییها فکت شیت منتشر کردندشما هم دیدگاهایتان را بگویید، ما در گفتگوهایی این موارد را مطرح کردیم وتدوین مکتوب خلاصه ای از آن را هم در دستور کار قرار دادیم.

در این میان اظهاراتی همچون نظر محمدباقر نوبخت که گفته است “اگر لازم باشد فکت شیت ایران بصورت مکتوب منتشر خواهد شد” و یا علی اکبر ولایتی که گفت ‫”انتشار فکت‌شیت تنها باعث جلب افکار عمومی می‌شود ولی از آنجایی که در بیانیه لوزان هیچ تعهدی متوجه ایران نیست، به نظر می‌رسد که انتشار فکت‌شیت تنها مخل مذاکرات ۱+۵ است.” بر دامنه ابهامات انتشار افزود.

ولایتی البته لحظاتی بعد گفته خود را تصحیح کرد و گفت: آنچه درحاشیه یک ملاقات گفتم وانتشار فکت شیت را مخل مذاکرات دانستم، مربوط به فکت شیت آمریکاییها بود؛ معتقدم باعنایت به انتشار فکت ‌شیت از سوی آمریکایی‌ها باید از سوی ایران به همان شکل پاسخ داده شود و به اکاذیب و مطالب غیرواقع آنان پاسخ لازم داده شود.

به نظر می رسد تیم مذاکره کننده از انتشار هرگونه متنی که استنادی برای منتقدین یا کارشناسان باشد، امتناع می کند، که این یکی از آسیب های مذاکره و مخفیانه ماندن آن در دوره جدید است.