طبق اعلام استاندار گیلان قرار است ریاست محترم جمهور در روزهای ۲۶ و ۲۷ فروردین میهمان استان گیلان باشد.تجربه نشان داده است که در آستانه چنین سفرهایی انبوهی از درخواستها و انتظارات به سوی رئیس جمهور و همراهان وی گسیل خواهد شد.

مشکلات معیشتی و درخواستهای اشتغال و وام و کمک هزینه جهیزیه و درمان و تقسیط و استمهال وام و … بخش عمده ای از هزاران درخواست مردم را تشکیل می دهد. در این بین اما هستند کسانی که دغدغه های دیگری دارند.برخی سیاسیون می کوشند از فرصت حضور هیئت وزیران به نفع منافع جناحی خود نهایت بهره را ببرند. برای عده ای اکنون فرصت مغتنمی برای برخی تسویه حسابها با اغیار سیاسی است.احتمالا جریانهای مختلف اصلاح طلبی در گیلان علیرغم برگزاری جلسه و تظاهر به وحدت و یکپارچگی، از اینکه دیگران در تصاحب پست ها و نقشهای سیاسی بر آنها پیشی گرفته اند دلخورند و این البته جزء لاینفک رفتار سیاسی در جناح پیروز انتخابات است و از آن گریزی نیست. آنچه احتمال وقوع آن می رود حجم فراوان “زمان”ی است که از وزرا و معاونین و مشاورین و اطرافیان رئیس جمهور برای بررسی انتقادات و درد دل ها و پیشنهادات و گزینه های اضلاع مخنلف این جریانات گرفته می شود. بخشی از فرصتی که می تواند به بررسی مشکلات و گرفتاریهای مردم بگذرد، صرف شنیدن مطالب و گله گزاری هایی از این دست که فلان فرماندار اصولگراست و آن دیگری از اول با ما نبود و بهمان مدیر کل ۲۴ خردادی نیست و… رزومه دادن و تعرفه کردن خواهد شد.

استان گیلان زخم های عمیقی از توسعه نیافتگی بر پیکره خود دارد و جالب است که همه ی دولتمردان نیز حداقل در حرف معترفند که سرسبزی ظاهری، پوششی برای نادیده گرفته شدن مشکلات صنعتی و تجاری و عمرانی و کشاورزی استان شده است اما ظاهرا عزم جدی برای حل مشکلات در هیاهوها و اختلافات سیاسی استان نبوده و نیست. راههای ناتمام، کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل، شهرکهای صنعتی نیمه کاره و راکد، پروژه های عمرانی ناقص در کنار محیط زیست در معرض نابودی و زمینهای کشاورزی در حال تبدیل به ویلا و سفره خانه ، رودخانه های آلوده در کنار ترافیک سرسام آور ساخت و ساز و توسعه شهری غیر اصولی، دعوای شورا و شهرداری در کنار دغدغه های فرهنگی و … به خوبی نشان دهنده وضعیت اسفبار و بغرنج استان و شهر ماست.

مشکلات و معضلات روزمره مردم که نمود آن حتما در چند روز آینده در نوع درخواستهای آنها هویدا خواهد شد در کنار معضلات پیچیده استان، هیچ راهی جز خدمت پیش پای مسئولان و دلسوزان واقعی استان نمی گذارد. یقینا میزان و معیار دلبستگی فعالان سیاسی به آینده و توسعه استان دوست داشتنی مان، با نزدیکی و دوری درخواستها و انتظارات آنان با واقعیات استان و دغدغه های مردم و نه با سهم خواهی و توقعات سیاسی و جناحی سنجیده خواهد شد.