قاری بین‌المللی کشورمان با تأکید بر بهره‌گیری غنی‌تر از گردهمایی‌های بزرگ قرآنی گفت: باید از نشست‌های علمی تخصصی قراء، مسابقات سراسری و بین‌المللی قرآن بهره‌گیری مطلوب‌تری داشته باشیم و از مراکز دانشگاهی و حوزوی جهت رشد حوزه نقد و پژوهش مباحث قرآنی کمک بگیریم.

محمود لطفی‌نیا، قاری بین‌المللی کشورمان در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران نبأ وابسته به خبرگزاری ایکنا، در رابطه با تکریم و بزرگداشت اساتید و بزرگان قرآنی گفت: آن‌هایی که سالیان بسیاری از عمرشان را در راه خدمت به ساحت مقدس قرآن طی کرده‌اند حتما پاداش آن را از صاحب قرآن دریافت می‌کنند؛ شخصیت‌هایی که در میهن‌ اسلامی در راه اعتلای ارزش‌های قرآنی کمک کرده‌اند و فرزندان این مملکت را با قرآن آشنا کردند، حق آن است که نظام اسلامی در زمان حیات این بزرگواران برای‌شان ارزش و اعتبار اجتماعی ویژه قائل شود.

بزرگداشت قهرمانان قرآنی

وی افزود: این امر برای این شخصیت‌ها که در زمینه اسلامی و قرآنی سال‌ها عمرشان را طی کرده‌اند زمینه‌ساز گرایش جوانان به قرآن خواهد شد که مصداقی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب است که در بزرگداشت قهرمانان قرآنی بیان فرمودند.

لطفی‌نیا با یادآوری این نکته که در سال گذشته دو نفر از بزرگترین استادان قرآنی را از دست داده‌ایم گفت: استاد مولایی که فقدانش برای جامعه قرآنی بسیار دردناک بود، شخصیت منحصر بفردی داشت و واقعا در حوزه قرائت از نظر فن و از نظر علمی شخصیت برجسته‌ای بود. چند روز پیش نیز هم یکی از اساتید برجسته که البته خیلی شهرت نداشتند و در قم سکونت بود، فوت کردند. بنده و اساتید بزرگی مانند استاد علامی و استاد شهیدپور هم از شاگردان ایشان بودیم.

حیات و ممات قرآنی

این قاری و داور بین‌المللی قرآن تصریح کرد: از بزرگترین آرزوهای قرآنی من در سال جدید این است که خداوند ما را هم به‌گونه‌ای از دنیا ببرد که نام ما هم، آوازه اهل قرآن باشد و مایه افتخار باشیم و در این راه شرمنده حضرت رسول(ص) و اهل بیت(ع) نشویم. آرزو دارم خودمان را بسازیم تا قابلیت حضور در جمع قرآنی را داشته باشیم.

کارهای عقب‌مانده

لطفی‌نیا با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری اظهار کرد: هنوز فرمایش ایشان که ده میلیون حافظ قرآن تربیت شود و فضای جامعه قرآنی چه در بحث فن و قرائت و چه در مباحث دیگر علمی شود محقق نشده است؛ باید بیشتر در این زمینه‌ها رشد کنیم تا زمینه بهتری فراهم شود. اهل قرآن، مؤسسات و جامعه قرآنی، قاریان و حافظان همه و همه از خیلی از کارهایی که درباره قرآن باید می‌کردیم عقب مانده‌ایم و آن را باید سرلوحه کارمان قرار دهیم.

بهره‌گیری مطلوب‌تر از گردهمایی قرآنی

این قاری و حافظ برجسته قرآن در پایان با بیان پیشنهادی برای فعالیت‌های قرآنی سال جدید گفت: گردهمایی‌های قرآنی بسیار است ولی انعکاس خبری آنها مطلوب نیست؛ باید از گردهمایی‌های بزرگی که برگزار می‌شود بهره‌برداری مطلوب‌تری شود. مثلا بهره‌برداری از نشست‌های علمی تخصصی قراء، مسابقات بین‌المللی قرآنی و مسابقات سراسری قرآن که متاسفانه نامطلوب است؛ از مراکز دانشگاهی و حوزوی می‌توان مساعدت گرفت و گردهمایی‌های علمی را در کنار مسابقات برگزار کرد تا باعث رشد در حوزه نقد و پژوهش مسائل قرآنی شد.