مدتی پیش که جشنواره فیلم ونیز که  در «سالا گرانده» برگزار شد و قصه ها  را نامزد دریافت جایزه هیت داوران کرد و نهایتا جایزه بهترین فیلم نامه به رخشان بنی اعتماد داده شد، این سوال در اذهان به وجود می آمد که آیا کسانی که می گفتند سینما سیاسی نیست، و شعار «هنر برای هنر» سر می دادند می توانستند جایزه های سیاسی را دریافت کنند یا نه؟

باران کوثری: قرار نیست کار هنری بکنیم

پس از اینکه رخشان بنی اعتماد در جشنواره سی و دوم گفت: از مادر زاییده نشده است کسی که به من مجوز ندهد، وی به ونیز رفت و جایزه سیاسی هیئت داوران را دریافت کرد.

مدعیان سینمای غیرسیاسی حالا صریحتر اظهار نظر می کنند، باران کوثری که از قضا دختر رخشان بنی اعتماد نیز هست اخیرا در گفتگویی با اشاره به فعالیتهای سیاسی اش در ستاد حسن روحانی می گوید: دو سال پیش من تا ۴۸ ساعت مانده به انتخابات هنوز تصمیم به رای دادن نداشتم.حتی از ستاد آقای روحانی هم که تماس گرفتند،گفتم هنوز تصمیم نگرفته ام که رای بدهم یا نه. به این رسیدم که اگر رای ندهم چه می شود؛ اگر رای ندهم و به جای آن چه کنم. دو روز مانده به انتخابات تصمیم به رای دادن گرفتم و در آن ۲۴ ساعت هم هر چقدر می توانستم فعالیت کردم.

باران کوثری: قرار نیست کار هنری بکنیم

وی در ادامه در رابطه باشعار دولت هم می گوید: وقتی ما شعار امید یا آشتی ملی می دهیم این ها پیش زمینه ای می خواهد، باید درباره وقایع سال ۸۸ با هر عنوانی بتوانیم آزادانه بحث کنیم، تا این اتفاقات آسیب شناسی نشود و تا درباره آسیب های زمان احمدی نژاد حرف زده نشود، نمی توان صحبت از امید کرد.

سیاسی ترین بازیگر این سالهای سینمای ایران که سابقه عضویت در تشکل های مختلف اصلاح طلبی را دارد درباره برخی چهره های سینمایی دولت قبل اظهارات تندتری دارد.

باران کوثری که در همه این سالها به راحتی امکانات بازیگری و کار نمایش را در اختیار داشته و قراردادهای چندصدمیلیونی کاری می بسته است در اظهار نظری عجیب و کاملا غیر سینمایی درباره اتفاقات اخیر در سینما می گوید: این برخوردها اتفاقا خوب است، چون تکلیف آدم را روشن میکند. قرار نیست کار هنری بکنیم، قرار است وارد جنگی بشویم که همه امکانات برای طرف مقابل در نظر گرفته شده و ما فقط باید از خودمان دفاع کنیم و این سینما را سرپا نگه داریم.

این گفته های صریح باران کوثری در رد «هنر برای هنر» و تئوریزه کردن سینمای سیاسی در حالی منتشر می شود که این مدعیان روشنفکری در همه این سالها یکی از دلایل عدم رشد سینمای ایران را دخالتهای سیاسی عنوان می کرده اند. حالا باران کوثری نه تنها این ها را رد نمی کند بلکه در پازلی که امثال مادرش تکمیل کننده آن هستند فیلم هایی که خط آن ها سفار شده از شبکه های ضدانقلاب چون “بی بی سی” و “من و تو” را تهیه می کنند و با این ادعا که قرار است وارد جنگ بشویم خود را به یک عنصر سیاسی فعال بدل کرده است.

باران کوثری: قرار نیست کار هنری بکنیم

شرکت در جشنواره های سیاسی، و بازی در فیلم های سیاه و سفارشی در حالی از سوی باران کوثری و هم قطارانش اتفاق می افتد که چندی پیش افخمی به نقل از کیارستمی که مویش را در این جشنواره ها سفید کرده است گفت: صهیونیست‌ها جشنواره‌ها را زیر نظر دارند