باروی کار آمدن حسن روحانی و دولت یازدهم گمانه های بسیاری درباره سفرهای استانی وجود داشت. پس از اینکه در دولت قبل این اقدام رییس جمهور سابق به عنوان یک حرکت‌پوپولیستی تعبیر و تفسیر می شد اما رسانه ها وروزنامه های اصلاح طلب استقبال های خیلی کمتر از قبل از حسن روحانی را در بوق و کرنا کردند و از اقدام پوپولیستی روحانی حمایت نیز کردند.

البته حضور روحانی در بسیاری از استانها که استاندارانی اصلاح طلب داشتند همیشه با چالش « عبور از روحانی» مواجه بوده است.

برگزار کنندگان و دست اندرکاران سفرهای استانی بیش از اینکه در این سفرها از عملکردها و فعالیت های دولت(اگرچه معدود)‌ رونمایی کنند با تبلیغ هاشمی و خاتمی در تلاشند تا برای بدنه اجتماعی گزینه غیر از اعتدال معرفی کنند یا به بهانه هاشمی و خاتمی مردم را به حضور در اجتماعی حول رییس جمهور دعوت کنند.

استقبال مردم از سفرهای استانی مانند گذشته نیست و این مساله از عملی نشدن وعده های پیشین رییس جمهور نشات می گیرد. مثلا نارضایتی مردم خوزستان از عملی نشدن وعده های زیست محیطی روحانی این روزها که گرد و غبار زندگی مردم را مختل کرده است .

به هر روی استقبال از روحانی، این روزها رنگ و بوی «عبور از روحانی» می دهد. در برخی از همایش هایی که به بهانه حمایت از دولت تدبیر و امید برگزار می شود، رسما برای دوران مابعد روحانی نقشه می کشند. این رخدادها در حالیکه اصلاح طلبان پیش تر از رحم اجاره ای بودن دولت روحانی سخن به میان آورده اند، گمانه زنی هایی را برای کنارزدن جدی روحانی در انتخابات بعدی به وجود آورده است.

در این میان سفرهای استانی نیز گویا مجال مناسبی برای رقم زدن این ایده است. چنانچه در پوستر هایی که برای مراسم استقبال از سوی استانداری ها تهیه می شود بیشتر از تصویر روحانی، تصویر خاتمی و هاشمی رفسنجانی است. در سفرهای استانی پیشین نیز که اتوبوسهایی برای اوردن مردم از شهرستان ها به مرکز استان تدارک دیده می شد، با توزیع پوسترها و جملاتی از خاتمی و هاشمی سعی دست اندرکاران  برنامه های سفر استانی در عدم تمرکز بر روحانی و پررنگ کردن نقش دیگران است.

IMG_20150202_104245

پیشتر کارشناسان سیاسی از اینکه اصولا گفتمانی به نام اعتدال شکل نگرفته است،  دولت یازدهم را مخرج مشترک دولت های خاتمی و هاشمی خوانده بودند. این مسئله در سفرهای استانی ظهور و بروز  بیشتری دارد و استانداران به واسطه نزدیکی بیشتر به خاتمی و هاشمی بیشتر برای آنها تبلیغ می کنند.

فعالان رسانه ای اصلاح طلب نیز پوسترهای سفر اصفهان را که در روزهای آتی انجام خواهد شد طراحی و منتشر کرده اند که از هماهنگی برای انتخابات بعدی خبر می دهد.