سید عبدالرسول علم الهدی: فیلم جذاب آغاز سیاره میمون ها، یک فیلم کاملا سیاسی برای کسب قدرت در زمین است. (Dawn of the Planet of the Ape 2014)

این فیلم در امتداد فیلم نسخه اول خود، جریان تقابل انسان ها با میمون های جهش یافته و به تمدن رسیده که در هر کدام از دو طرف دو جریان مثبت و منفی وجود دارد را به نمایش گذاشته است. انسان های عاقل و صلح طلبی که زندگی مسالمت آمیز در کنار میمون ها را برای پیشرفت همه می طلبند و انسان های عاقل و نابودگری که گناه و اشتباه میمون ها را نمی بخشند و از آنجایی که امکان دارد در میان میمون ها جنگ طلب ها باشند، باید همه میمون های جهش یافته و تازه به دوران رسیده را نابود کنند. میمون هایی که توسط آزمایش های بیولوژیک انسان ها جهش یافته و عقل بدست آورده اند.

در میان میمون ها هم، میمون های قدرتمند و عاقل و صلح طلبی وجود دارد که با میمون های جنگ طلب درگیراند، اما این میمون های جنگ طلب و خشن بودند که در ابتدا جنگ میان انسان ها و میمون ها را شروع کردند و روند نابودی انسان ها را پیش گرفته بودند. در میان میمون ها هم عده بیشتری هستند که دنبال قوی ترین هستند و همیشه از جنگ طلب ها می ترسند برای همین به راحتی به استثمار جنگ طلب ها در می آیند. انسان ها حق دارند برای اینکه همیشه از خطر میمون های جنگ طلبی که امکان وجودشان همیشه هست، همه آنها را بکشند.

۳۱۷۶۵۶-۱۴۲۲۸۵۹۸۹۱

این فیلم، قرائتی است که ایالات متحده آمریکا از انسان های کره زمین در دو طیف کلی و چهار طبقه دارد. امریکا همیشه باید مراقب باشد که انسان های صلح طلب در جهان سوم قدرت را به دست بگیرند یعنی انسان هایی که با جهان اول معامله می کنند و راه پیشرفت خود را در مسیر جهان اول تعریف کرده اند و اگر دموکراسی در کشورهای جهان سوم سبب به روی کار آمدن انسان هایی شود که در قواعد عقلانیت لیبرالیسم نگنجد، آنوقت می توان برای برهم زدن نظم آن کشور، کودتا، جنگ داخلی و بالاخره لشگرکشی به آن کشور برنامه ریزی کرد تا همیشه صلح در دهکده جهانی با کدخدایی آمریکا پابرجا باشد.

پی نوشت:

لطفا به هیچ وجه این قرائت را با جریان مذاکرات آمریکا(جمهوری خواه و دموکرات) و ایران(اصول گرا و اصلاح طلب) مقایسه نکنید، زیرا آنوقت:

۱٫ بربریت تمدن ایرانی در قرائت آمریکایی این فیلم را قبول کرده اید.

۲٫ پایان یک جنگ برای این مذاکرات حتی در پذیرش کامل قواعد آنها را قبول کرده اید.