همایش آسیب شناسی عزاداری در پنجشنبه ۹ بهمن ۹۳ در مسجد جامع شهر لوشان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدوی برگزار گردید.

مهدوی در این همایش با توجه به جدی گرفتن هیئت های مذهبی گفت: هیئت ها می توانند در این جنگ نرم موثرترین سنگر واقع شوند، در دفاع از حریم ولایت، دفاع از حریم دین داری و انسانیت. در طول تاریخ آن چیزی که شیعه را حفظ کرده همین مجالس توسل و توکل است البته با پشتوانه مردم. هیئتی می تواند امروز مقابل دجال آخرالزمان مقاومتی جدی کند، که بتواند در آن معرفت را بالا ببرد و فقط احساسات وشور نباشد، بلکه شعور دینی هم رشد کند.

DSC03469

وی با اشاره به خصایص شیطان و شیطان صفت ها گفت: ابزارهایی که موجب ارتقاء معنوی می شوند را از بین می برند یا اگر نتوانستند لوثش می کنند. ابلیس شیطان بزرگ تا می تواند برای افراد ، نمازشان را سنگین می کند و اگر نتوانست آن را لوثش میکند ، آلوده به ریا می کند ، آدم را با نماز به جهنم می فرستد.

DSC03468

مدتی است که می بینیم در شهر خودمان و شهرهای بزرگ در ایام عاشورا بصورت قارچ گونه، بدون ارتباط با مسجد، بدون ارتباط با روحانیت، خیمه درست می کنند، حسینیه درست می کنند، داربست می بندند. در مجلسی که نکته ای قرآنی گفته نشود و معرفتی نداده شود، بیشترین دغدغه این است که دستگاه صوتی داشته باشند تا مداح بتواند شور اسلامی اجرا کند، نه روضه دلنواز، که اشک بیاورد و آن هم اشک تنبه، نه سخنرانی و موعظه ی که موجب تحول جان گردد. بلکه یک دل مشغولی، برای طرف شده که خیال کند یار امام حسین علیه السلام است و اینجا خطر شروع می شود.

DSC03456

وی در ادامه به خصوصیات هیئت طراز انقلاب اشاره نمود:

  1. هیئت مذهبی که اهل قیام برای خدا باشد، برای خدا کار کنند، نه برای برطرف کردن حوائج مادی خود؛ افراد باید به اهل بیت خدمت کنند نه اینکه اهل بیت به آنها خدمت کنند، دنبال نور باشند نه نان.
  2. هیئت طراز، اهل معنویت اند، اما معنویت تکلیف گرا و مسئولیت ساز است نه مسئولیت سوز.
  3. هیئت مذهبی ناب، جامع بین اسلام فقاهتی و اخلاق اسلامی و عرفان اسلامی است، کنار اخلاق اسلامی فقه اسلامی را هم اعتنا می کنند.
  4. هیئت ولایی اهل بیت را اسطوره نمی دانند بلکه الگو می دانند.
  5. هیئت طراز انقلابی سیره اهل بیت را بیشتر از کرامت اهل بیت دوست دارد.
  6. هیئت مذهبی ناب اهتمام به سیره معصومین دارند، توسل به رسم آنها می کنند نه اهتمام به بیان کرامات آنها.
  7. توجه به قرآن و عترت باید در هیئت ها توامان باشد.
  8. شیعه باید متعصب به آرمانهای دینی باشد نه متعصب به تعصبات کور قبیله ایی.

DSC03454