مهدی حقیقت خواه، از جوانان فعال گیلانی در حوزه موضوعات فرهنگی و سیاسی است. نگاه جامع وی به برخی از وظایف جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در مورد رخدادهای اخیر جهان و موج دوباره اسلام ستیزی غرب و توهین به مقدسات اسلامی، نگاهی جالب و قابل تامل است. دیدگاه های حقیقت خواه را می تواند در گفتگوی کوتاه ما با وی ملاحظه بفرمایید:

 سراج: تحلیل شما از توهین مجدد جهان غرب به رسول خدا (ص) چیست؟

به طور خلاصه می توان، ساخت یک «دیگر» مناسب برای غرب شبیه همان چیزی که از آن در دوران جنگ سرد با عنوان کمونیسم نام برده می شد و هراس از قدرت گرفتن اسلام و جریانات اسلامی در منطقه و روی کار آمدن گرایشات اسلام خواهانه در کشورهایی که غرب، سال ها کوشید تا سخن اسلام را در آن کشورها خاموش کند و ترس از رواج اسلام خواهی در غرب را از مهم ترین علل دست زدن غرب به پدیده هایی نظیر توهین به پیامبر اسلام دانست.

سراج: راهکار عملی و پیشنهادی شما برای مقابله با موج اسلام ستیزی غرب را چیست؟

پیاده سازی و عملیاتی کردن تذکرات و فرمایشات رهبر انقلاب در نامه به جوانان اروپایی و امریکایی را می توان مهم ترین وظیفه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دانست. در این وضعیت، استفاده از ظرفیت کامل این جبهه عظیم بین المللی لازم و ضروری است. ایشان، اصول، چارچوب و حتی بستر مواجهه با دنیای غرب –که ناآگاهانه و به دلیل استضعاف در دستیابی به حقیقت، از برخی اَعمال دولت های غربی حمایت می کنند را مشخص کرده اند.

بر این اساس، کمک به جوانان اروپایی و امریکایی برای دست یابی به پاسخِ سوالات رهبر انقلاب به شیوه ای متقن، مستدل و کامل به شیوه های روزآمد، فراهم کردن بستر گفتگو با برادران شیعه و به طریق اولی اهل سنت در سراسر کشور و حتی در خارج از مرزهای ایران برای دستیابی به تفاهم در خصوص مواجهه با مسائلی از این دست، استفاده از قالب های مختلف عرضه محتوا در جنبه های متعدد سیاسی، فرهنگی، هنری و اجتماعی، هدف قرار دادن ذهن و قلب این جامعه مخاطب که به فرموده رهبر انقلاب در جستجوی حقیقت، قلبی زنده تر و هوشیارتر از نسل های قبل از خود دارد، بازشناسی درس‌های قولی و فعلی پیامبر اسلام، معرفی چهره بی‌پیرایه اسلام، وحدت حول وجود رسول اعظم اسلام بر ضد دشمنان اسلام، توجه به پشت صحنه اهانت‌ها و اغراض عاملان آن و پرهیز از درگیری اسلام با مسیحیت، می تواند از وظایف فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی باشد.

از دیگر سوی، آحاد مردم نیز باید با زنده نگه داشتن ارزش های پیامبر رحمت و دستورات قرآن کریم، حضور موثر در صحنه های مبارزه با افراطی گری دینی و دوری از بروز رفتارهای احساساتی افراطی که روحیه تلافی جویانه را در میان ملت های غیر ایرانی تشدید می کند، به وظیفه خود در قبال این قبیل حوادث، عمال کنند.

سراج: حرکت وزیر امور خارجه در مورد سفر ایشان به فرانسه، با وجود توهین به مقدسات مسلمانان جهان اسلام را چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه وزارت امور خارجه و دولت محترم در این خصوص ضعیف عمل کرده و می کند. شاید حداقلی ترین اقدام وزارت امور خارجه در این رابطه، می توانست احضار سفیر فرانسه و ابلاغ مراتب نگرانی ج.ا.ا از بروز چنین رخدادهای افراط گرایانه ای در قلب اروپا باشد. در حالی که نه تنها چنین نشد (یا اتخاذ تصمیمات به مراتب، موثرتر)، بلکه در میانه ماجرا، حضور وزیر خارجه کشورمان در پاریس و ملاقات با مقامات فرانسه، موجی از نارضایتی را در میان مردم ایران برانگیخت.

سراج: تحلیل شما از سکوت سران و هم فکران جریان افراطی شیعه با توجه به توهین به پیامبر اسلام چیست؟

البته رویکرد منفعل جریان افراط گرایان شیعه که اصطلاحاً و به درست به آن ها «تشیع انگلیسی» گفته می شود در این ماجرا، موضع جدید نیست. مدت هاست که این افراد در خصوص جنایات گروه های تروریستی اسلامی در نقاط مختلف دنیا نظیر عراق، سوریه، نیجریه، افغانستان و حتی اقدامات رژیم صهیونیستی و امریکا در منطقه سکوت می کنند. این در حالی است که این جریان، بارها درباره مسائلی که به شکلی واضح، یکپارچگی امت اسلام را زیر سوال می برد، وارد عمل شده و اظهار موضع کرده اند.

بنده علیرغم اظهار تأسف در خصوص اظهار چنین رفتار دوگانه ای از جریان فوق، معتقدم که چنین سکوتی در قبال توهین به پیامبر اسلام یا جنایات گروه های تروریستی منتسب به اسلام و صهیونیست ها اگر با روشنگری جریان اسلام ناب در سراسر کشور و حتی منطقه همراه باشد، فرصت مناسبی را برای رسوا شدن این افراد و پشتیبانان غربی آنان فراهم خواهد کرد. همانطوری که مقام معظم رهبری نیز از همین شیوه برای نشان دادن چهره واقعی این جریان استفاده می کنند.