هم زمان با سالروز نه دی دقایقی با وی به گفتگو نشسته ایم که خواندن این گفتگو خالی از لطف نیست:

سراج: به نظر شما دلیل وقوع فتنه 88 چه بود؟

به نظر بنده برای پاسخ به این سوال باید به این مطلب توجه داشت که برای تحلیل رخدادهای اجتماعی شاید بهترین شیوه مراجعه به مشابه های تاریخی آن و بررسی عوامل مشترک در ایجاد و رشد این رخدادها باشد. چنانکه برخی به قدری به این مطلب معتقدند که مدعی تکرار تاریخ در رخدادهای اجتماعی شده اند.

با نگاهی گذرا به تاریخ اسلام مشابه های تاریخی جالبی که کاملا با فتنه 88 همگونی دارند را می یابیم که شرایط مشابه وعوامل مشترکی در جهت ایجاد ورشد در بین آنها یافت میشود.

برای نمونه میتوان به فتنه خوارج در زمان علی(ع) و جریان تاریخی عاشورا اشاره نمود که انچه  روشن است  این است که این اتفاقات نیزفتنه هایی بودند که تیشه به ریشه اسلام زدند.

اما آنچه مشترک بین این فتنه ها و فتنه 88 است را میتوان عواملی مانند دنیا پرستی و بی بصیرتی وکج فهمی دینی برخی از خواص دانست که باعث ایستادگی در برابر امر ولایت وامامت شد وهمان دلایل باعث ایجا فتنه 88 شد

سراج: مهمترین پیام 9 دی چیست؟

مهمترین پیام نه دی این بود که مرد بصیر که گاهی از بعضی خواص در بصیرت پیشتازترند از فتن تاریخ اسلام به خوبی درس ولایت مداری گرفته اند و حسین وعلی زمان خود را به هیچ وجه در فتنه ها تنها نمی گدارند.

وبا سیل خروشان خود فتنه وفتنه گران را از بن وریشه از جای میکنند.

سراج: مردم گیلان یک روز جلوتر از همه کشور  و در 8 دی 88 به میدان آمدند. تحلیل شما از این پیشگامی مردم گیلان چیست؟

عرض کردیم که مردم ولایت مدار وبصیرهمیشه با پند از تاریخ در فتنه ها جلوتراز بعضی خواص در حرکتند ومردم دلیر استان گیلان نیز با این حرکت خود نشان دادند که نه تنها یک قدم جلوتر وپیشگام تر از برخی خواص بلکه جلوتر ازسایر شهرها در صحنه اند.

سراج: فتنه گران با شیوه های مختلف به دنبال کم جلوه دادن حماسه 9 دی هستند؟ وظیفه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در این زمینه چیست؟

همانطور که فرمودید فتنه کران با استفاده از شیوه های گوناگون وازستفاده از رسانه های عمومی سعی در القای این موضوع هستند که مردم در روز نه دی با هدف دفاع از ولایت به میدان نیامدند وعلل دیکری برای حضور مردم میتراشند وادعا میکنند که این روز از سوی یک جریان خاص سیاسی وطیف خاصی مصادره شده است.

البته بایید گفت اینان نوادگان کسانی اند که حضور صد ها هزار نفری مسلمانان در غدیر را بعد از چند ده روز انکار کرده و از ولایت به دوستی علی اکتفا کردند واصل ولایت را انکار کردند.

وتنها عمارها بودند که این مظلومیت علی را سالها داد زدند والان نیز فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی باید عمار وار وفاطمه کونه از مقام ولایت دفاع کنند هرچند در میان فشار درودیوار های رسانه ها وبی بصیرتی وبی مهری برخی خواص پهلو هایشان بشکند.

سراج: مهم ترین وظیفه نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جلوگیری از وقوع رخدادی شبیه فتنه 88 چیست؟

آنچه مشخص است در رخداد های اجتماعی خواصی که عامل ایجاد این رخداد ها هستد از کم اطلاعی مردم نسبت به بعضی مسایل در جریان در سطوح بالای نظام وایجاد شایعه وتحریک هیجان واحساسات مردمی برای ایجاد حرکت مردمی در جهت ایجا پایگاه مردمی و عمومی استفاده میکنند که لازمه مقابل با آن ایجاد حس اعتماد میان بدنه اجتماع ونظام  اسلامی ویا  به تعبیر بهتر احیای تفکر پیروی امت از امام  وتبیین نقش اساسی ولایت فقیه در میان عموم مردم جامعه و اطلاع رسانی شفاف وآگاه سازی عمومی می باشد