سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین تسخیری نماینده ولی فقیه در سپاه …. در مراسم شب آخر محرم

احداث هر چیزی با مشکلاتی روبرو می شود ولی بقای آن چیز به مراتب از احداث آن سخت تر است. علمای فلسفه دو علت ذکر می کنند:

  • علت محدثه: چه چیز باعث شد به وجود بیاید.
  • علت مُبقیه: چه چیز باعث می شود چیزی که احداث شد باقی بماند.

علامه امینی می گوید: اسلام به واسطه پیامبر(ص) احداث شد و به واسطه امام حسین علیه السلام بقا پیدا کرد.

اگر سید الشهدا نبود امروز نامی هم از اسلام نبود. یکی از عوامل مهم این علت مبقیه بودن یاران امام حسین علیه السلام بودند. امام سجاد علیه السلام فرمودند: یاران امام حسین علیه السلام هفت ویژگی داشتند:

  1. مردم آنها را نمی شناختند و فراموش شده بودند (اهل خودنمایی نبودند و دوست داشتند گمنام باشند).
  2. دو گوش و دو چشم داشتند.چشم و گوش سر ، چشم و گوش دل.

گفتیم ما می خواهیم با حسین باشیم نه یا حسین گو باشیم. یعنی اگر حادثه ای خدای نکرده برای انقلاب اتفاق بیفتد با حسینی ها می آییم و از انقلاب دفاع می کنند. البته به موقع نه مثل سلیمان ابن صرد خزاعی که با ۴۰۰۰ نفر رفتند در فرات غسل کردند و همه هم در قیام توابین کشته شدند ولی به قول حضرت آقا آن ۴۰۰۰ نفر یک طرف و یک شهید کربلا هم یک طرف باز برابری ندارند.زیرا عمل به موقع نکردند.باید به وقت به جا و به اندازه هقدام کرد.

  1. آنها دائما به یاد خدا بودند

مشکل ما همین جا است. وقتی که مثلا چشممان به نامحرم بیفتد اگر به یاد خدا بیفتیم چشممان را بر می گردانیم.

قلب حرم خداست در حرم خدا غیر خدا را راه نده. چشم برای دیدن آیات خداست چرا چشم گناه می کند. ما گاهی اوقات خدا را فراموش می کنیم گاهی مکتبمان را فراموش می کنیم گاهی نشستن در مجلس سید الشهدا را فراموش می کنیم و با چشمی که دو ساعت گریه کرده گناه می کنیم.

  1. همه ی مردم را با دیده ی دوستی نگاه می کردند. حتی دشمنان خود را. حبیب و بریر به کوفیان محبت می کنند زیرا آنها را دوست دارند.

(یک حکم شرعی اینکه ذکات به ۸ گروه میرسد. یک گروه کفاری هستند که اگر به او ذکات بدهی دلش به سمت دین تمایل پیدا کند.) این دین اینگونه زیباست. اگر چند ساعت هم به سر و صورت بزنیم و بگوییم حسین ولی با حسین نباشیم آن عزاداری یک لحظه هم بدرد نمی خورد. زیرا هدفمند نیست. فقط تخلیه است. یک عشق در دل جمع شده و تخلیه می شود و این بسیار آسیب زاست. ولی در کربلا همه چیز هدفمند است، زیرا می دانند چرا کربلا هستند.

امام حسین علیه السلام فرمودند: معرفت که زیاد شد باعث عبادت می شود و کسی که صاحب عبادت شد از مردم بی نیاز می شود.

  1. همه چیز نزد انها زیبا بود. به محافظ امام ۹ یا ۱۱ تیر سمی خورد ولی فقط گفت آقا زودتر نمازت را تمام کن دیگر طاقت ایستادن ندارم و دارم می افتم و بعد از نماز به امام میگوید آقا به عهدم وفا کردم.

یا حضرت زینب (س) با آن همه مصیبت در مجلس عبید الله که از او می پرستد می گوید: ما رأیت الا جمیلا یعنی به جز زیبا چیزی ندیدم. ما باید اینگونه باشیم نه اینکه امام حاضر ما بیاید و به امام زمان (ع) بگوید من جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی که آن هم شما به من داده اید آن هم تقدیم شما.

  1. متواضع بودند

متواضع باشیم. گاهی اوقات کسی ایرادی از ما می گیرد نصیحتی می کند قبول کنیم با تواضع به جایی می رسیم نه با غرور.

افتادگی آموز اگر طالب فیضی      هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

مانند حر که سرش رو پایین انداخت و بدست و پای امام افتاد و گفت هل لی التوبه؟ آیا توبه ام پذیرفته می شود؟ امام نفرمود دیگر دیر شده بلکه فرمود ارفع رأسک یا حر(سرت رو بالا بگیر حر)

باید خودمان را بشکنیم تا رشد کنیم و بزرگ شویم.

  1. همیشه به یاد مرگ بودند

مثلا وقتی از نزدیکانمان از دنیا می رود ما گریه می کنیم که فلانی را از دست دادیم و او گریه می کند که چرا رفیقم نمی آید ببیند آخرت چه خبر است؟ مثل شهیدی که وقتی در قبر گذاشتنش خنده کرد چون صحنه های زیبایی دید.

 

وداع-با-محرم-رودسر (1) وداع-با-محرم-رودسر (2) وداع-با-محرم-رودسر (3) وداع-با-محرم-رودسر (4) وداع-با-محرم-رودسر (5) وداع-با-محرم-رودسر (6) وداع-با-محرم-رودسر (7)