به مناسبت انتشار شماره اول ویژه نامه استانی، ماه نامه مدرسه اسلامی علوم سیاسی ویژه استان گیلان در شهریور ماه، به سراغ دبیر تحریریه این نشریه جناب مجید رحمانی رفتیم تا چرایی و چگونه ای آن را جویا شویم:

  1. سراج: هدف از انتشار ویژه نامه استان گیلان مدرسه اسلامی علوم سیاسی چیست؟

باسلام و احترام و تشکر از توجه تان به موضوع، بنظرم همواره جای خالی رسانه و نشریه ای که جدای از مسائل روزمره به کنکاش مسائل کلان استانی و موضوع سیاستگذاری در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و… در گیلان بپردازد وجود داشته است.

لذا دعوت سردبیر ماهنامه کشوری مدرسه اسلامی علوم سیاسی جهت انتشار ویژه نامه های استانی با نگاه علمی سیاستگذاری در استان، فرصت مغتنمی شد تا به همراه جمعی از صاحبنظران و پژوهشگران جوان استان فارغ از دغدغه های مقطعی و زودگذر بدنبال چشم انداز گیلان تراز جمهوری اسلامی باشیم.

در این نشریه قصد داریم با نصب العین قرار دادن منویات حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری(حفظه الله)، علم سیاست را با تعریف اسلامی و ایرانی آن و به دور از سیاست زدگی های رایج، در جهت تدبیر امور دنیوی و معنوی بکار گیریم و ماهیت چگونگی سیاستگذاری را در حوزه هویت، تاریخ، فرهنگ، علوم، معماری، شهرسازی، صنعت، گردشگری، کشاورزی و … را در زیست بوم گیلان مورد کند و کاو قرار دهیم.

این مهم در حالی ست که گیلان دارای جمع گسترده ای از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان در رشته های علوم انسانی و علوم سیاسی در مقطع ارشد و دکتری می باشد که تاکنون فرصت کمتری جهت ارائه دیدگاههایشان پیرامون مسائل استان خود داشته اند؛ لذا این جریده می تواند تریبونی جهت طرح مباحث علمی، تبیینی و گاهاً انتقادی توسط این سرمایه های ارزشمند اندیشه ای در گیلان شود.

  1. سراج: دوره انتشار به چه شکلی است و آیا قرار است به شکل مقطعی منتشر شود؟

مدرسه-اسلامی-علوم-سیاسیویژه نامه استان گیلان ماهنامه ((مدرسه اسلامی علوم سیاسی)) بعنوان ضمیمه استانی شماره اول و دوم این نشریه کشوری تخصصی علوم انسانی در حوزه سیاستگذاری منتشر شده است و پیش از این نیز، بهمراه پیش شماره این ماهنامه، ویژه نامه استان مازندران منتشر گردیده بود و در آینده نیز هر شماره این ماهنامه با انتشار یک ویژه نامه با محوریت یکی از استانها همراه می باشد.

صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه دکتر مجتبی زراعی می باشد و سردبیر این نشریه کشوری نیز دکتر مظفر نامدار از اساتید و پژوهشگران بنام گیلانی و از یادگاران دفاع مقدس می باشند که با اهتمام ایشان شماره اول نشریه اختصاص به گیلان یافت. شورای سیاستگذاری نشریه با حضور یازده نفر از اندیشمندان فعال گیلانی حوزه و دانشگاه تشکیل شد و هیأت تحریریه ویژه نامه استان گیلان نیز متشکل نه نفر از پژوهشگران جوان گیلانی در حوزه علوم سیاسی شکل گرفت.

اهتمام بر این است که إن شاءالله ویژه نامه استانی گیلان بصورت سه ماهه (فصلنامه) منتشر شود. شماره قبلی آن نیز به تعداد یک هزار جلد در بین تأثیرگذاران استان توزیع گردید.

  1. سراج: در این شماره ویژه نامه به چه مقالاتی پرداخته شده است؟

در شماره اول از بین مقالات رسیده ؛ پانزده مقاله در چهار بخش تقسیم شده که مطالب در قالب سه درآمد، هفت مقاله، چهار یادداشت و یک ضمیمه منتشر گردید.

در این شماره گفتارهایی پیرامون امکان ها و استعداد های گیلان در بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، نسبت سنجی حساسیت بنام خلیج فارس و دریاچه خزر، منابع گیلان شناسی، نگاهی به نقش آیت ا… خمامی در نهضت مشروطه، سرگذشت پژوهی عالمان نامور گیلانی ، تحلیل چگونگی سازماندهی سیاسی فضا در گیلان، منزلت سیاست از دیدگاه آیت الله بهجت فومنی، بازخوانی نقش هیأت اتحاد اسلام در نهضت جنگل، نگرشی بر خیانت های روشنفکرانه در نهضت جنگل، گیلان خواستگاه مکتب های طنز پردازی سیاسی در ایران معاصر، تأثیر منطقه آزاد بندر انزلی بر جایگاه ژئواکونومی جمهوری اسلامی ایران، آل بویه شیعیانی از سرزمین گیل دیلم، چگونگی آیین های عزاداری کهن در گیلان، یادنامه آیت الله احسانبخش و …

  1. سراج: در شماره های آتی چه موضوعاتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت؟

پس از نشست شورای سیاستگذاری نشریه، بنا داریم در هیأت تحریریه برای انتشار شماره های آتی، سیاستگذاری های گیلان را در سه مقطع واکاوی نماییم: الف پیشینه سیاسی هویتی، تاریخی و تمدنی گیلان، ب فرصت ها و آسیب ها و ضعف و قوت اوضاع کنونی استان، ج چشم انداز آینده گیلان و ترسیم آرمانها . لذا تلاش مان بر این خواهد بود در این سه حوزه و دوره زمانی ضمن پرداختن به موضوعات بکر، به کاربردی بودن آنها در حوزه سیاست گذاری نیز توجه نماییم.

  1. سراج: ارسال آثار چگونه است و مخاطبین از چه طریقی می توانند مطالبشان را برای نشریه ارسال نمایند؟

هدف راهبردی ویژه نامه استانی مدرسه اسلامی علوم سیاسی جامعه گسترده دانشجویان، طلاب و فارغ التحصیلان حوزوی و دانشگاهی گیلانی و بهره مندی از پژوهشگران جوان و علاقه مند به انقلاب اسلامی و جویای پیشرفت گیلان می باشد. لذا در این فرصت نیز دعوت می کنیم از همه ی محققان و صاحب نظران که دل در گرو ایران اسلامی دارند و به تعالی گیلان می اندیشند تا با ارسال آثار مسئله محور و راهبردی بهمراه طرح، نظر و ملاحظات بدیع حول محور علم و عمل در امور گیلان را به دفتر این نشریه ارسال نمایند.

البته در هر شماره موضوعاتی در اولویت مجله است لذا علاقه مندان می توانند ابتدا چکیده مقاله را ارسال فرمایند و پس از تأیید موضوع به جهت سنخیت با اهداف مجله در هیئت تحریریه ، اثر خود را حداکثر در ۸ تا ۱۰ صفحه A4 تایپی (هر صفحه ۲۵۰ کلمه) به آدرس نشریه ارسال که پس از ارزیابی توسط دو داور مورد بهره برداری قرار می گیرد.

آدرس پستی دفتر ماهنامه: رشت، ساغری سازان، پشت گلدسته، بن بست شادمان پلاک ۷۶ – کدپستی ۴۱۸۴۶۶۵۱۴۹ – تلفکس ۳۳۳۳۲۸۹۳ – پست الکترونیک؛ pedia.ir@gmail.com