مراسم شب یازدهم با سخنرانی امام جماعت مسجد پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله آغاز شد.ایشان به موضوع امتحان اشاره کردند و گفتند امتحان بیماری در یک خانواده علاوه بر آن خانواده امتحانی برای اقوام و همسایگان است. همینطور حادثه ی عاشورا فقط برای پیامبر صلی الله علیه و آله و امام حسین علیه السلام و یارانش امتحان نبود بلکه امتحانی برای تمام بشریت است که باید واکنش درستی در برخورد با آن داشته باشند. در ادامه زیارت عاشورا توسط برادران کربلایی سید الیاس صفوی و حاج محمدجواد احمدی قرائت شد. سپس برادران حقیقت طلب و صفری به روضه خوانی و مداحی پرداختند.

 

در این بین گزارشگر شبکه استانی صدا و سیمای گیلان با حضور در مسجد گزارشی از اقامه عزای اباعبدالله علیه السلام در مسجد تهیه نمود. حجت الاسلام صفوی نیز در سخنان خود به این نکته اشاره نمودند که در نگاه الهی جنسیت مطرح نیست و زن و مرد تفاوتی ندارند. از این روست که خداوند در قرآن زن لوط و زن نوح را الگوی کافران و آسیه زن فرعون و حضرت مریم را الگوی انسان های مومن، چه زن و چه مرد، معرفی می کند. البته جنسیت از اسباب زندگی دنیایی است که به همین خاطر احکام و حقوق متفاوتی در زندگی دنیا برای مرد یا زن در نظر گرفته شده است. با این توضیح ایشان به ذکر عظمت مقام حضرت زینب سلام الله علیها پرداختند.

پس از پایان مراسم سخنرانی، مداحی و سینه زنی در مسجد پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله شهرک امام خمینی شهرستان فومن، نمازگزاران و عزاداران حسینی علی رغم هوای سرد و بارانی شب شام غریبان محرم ۱۴۳۶ به صورت دسته جمعی به سمت مرکز شهر فومن حرکت کردند و با اهل بیت پیامبر اعظم علیهما السلام همدردی کردند.

شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (1) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (2) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (3) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (4) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (5) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (6) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (7) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (8) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (9) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (10) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (11) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (12) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (13) شام-غریبان-پیامبر-اعظم-فومن-سراج- (14)