همایش عاشورا شور و شعور به همت موسسه فرهنگی اندیشه وصال با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در سالن دکتر رحمدل خاتم الانبیاء رشت برگزار شد در این مراسم علی پورحسن آستانه یکی از شاعران آیینی استان اشعاری را در مدح و ثنای اهل بیت علیهم السلام قرائت کرد و سپس حجت الاسلام اشکوری پیرامون جایگاه شور و شعور درقیام امام حسین (ع) سخنانی ایراد نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم میرحسینی اشکوری، استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به جایگاه عزاداری در سیره اهل بیت(علیهم السلام)، کلام امام و مقام معظم رهبری، اظهار کرد: فلسفه وجودی دین، هدایت و تربیت انسان است.این استاد حوزه و دانشگاه، اهداف تربیتی، مبنا و اصول تربیتی و روش‌های تربیت را از موضوعات مهم در مسئله تربیت برشمرد و گفت: موعظه، تشویق، ترغیب و محبت از روش‌های تربیتی بوده که روش الگومدار از مهمترین روش‌های تربیتی است.

حادثه کربلا یک اتفاق ساده و معمولی نیست

وی با بیان اینکه اسلام برای برطرف کردن نیاز فطری انسان در توجه به الگو، اسوه‌های بزرگی را مانند رسول اکرم(صل الله)، حضرت علی(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) معرفی کرده است، افزود: حادثه کربلا یک اتفاق ساده و معمولی نیست، نقشه راه و جهت‌گیری به سوی کمال است. وی تاکید کرد: امام حسین(علیه السلام) مانند خورشید می‌درخشد و اگر کسی بتواند خود را در برابر این نور قرار دهد کار بسیار بزرگی برای خود انجام داده است.

نویسنده کتاب جریان شناسی فتنه در نهج البلاغه، با اشاره به اینکه اگر واقعه کربلا و اسوه‌گیری از آن نبود انقلاب اسلامی ایران پیروز نمی‌شد، گفت: امام خمینی(ره) معتقد است روش امام حسین(علیه السلام) در هر حرکت انقلابی در مکتب اسلام و مکتب‌های دیگر نقش داشته است.

وی تاکید کرد: امام خمینی(ره) در مبارزه با رژیم طاغوت به این دلیل نمی‌ترسید که مانند امام حسین(علیه السلام) می‌اندیشید و عمل می‌کرد.

امام-حسین-قیام-رحمدل-ارشاد-اشکوری-سراج (1)

امام حسین(ع) در سبک زندگی اسلامی نقش حیاتی دارد

این استاد حوزه و دانشگاه، با اشاره به تعبیر ثارالله از امام حسین(علیه السلام)، گفت: همانگونه که خون در بدن نقش حیاتی دارد، وجود امام حسین(علیه السلام) هم در سبک زندگی اسلامی و خدایی شدن نقش حیاتی دارد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود نسبت به خطر تحریف نقش الگویی امام حسین(علیه السلام) هشدار داد و گفت: مخالفین اسلام و ارزش‌ها در ابتدا ارزش‌ها را نسخ می‌کنند و اگر نتوانستند به مسخ و تحریف ارزش‌ها رو می‌آورند.

حجت الاسلام میرحسینی اشکوری، خطر دین‌داران مرتجع و ناآگاه و بی‌دینان مدعی دینداری را از تحریف‌کنندگان نقش الگویی امام حسین(علیه السلام) برشمرد و گفت: آفت غلو و زیاده‌گویی درباره اهل بیت(علیهم السلام) که در برخی مجالس عزاداری اتفاق می‌افتد بهانه به دست تکفیری‌ها و وهابیت می‌دهد.

امام حسین(ع) الگوی متعالی در حماسه و عرفان است.

نویسنده کتاب آموزه های عاشورا، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در تبیین نقش الگویی امام حسین(علیه السلام)، خاطرنشان کرد: امام حسین(علیه السلام) نماد اسلام ناب محمدی(صل الله) و شاگرد ممتاز مکتب اسلام در میان بزرگان علوی(علیهم السلام) و فاطمی(سلام الله) و الگویی متعالی در حماسه و عرفان است.

وی در ادامه عزاداری را وسیله‌ای برای بدست آوردن هدفی بزرگتر معرفی کرد و گفت: عزاداری وسیله‌ای برای شناخت اهداف قیام امام حسین(علیه السلام) است. میرحسینی اشکوری یادآور شد: بی‌نمازی، بدحجابی و عدم رعایت مسائل شرعی با عزاداری برای امام حسین(علیه السلام) منافات دارد.

وی تولی بدون تبری را از دیگر آفات برای نقش الگویی امام حسین(علیه السلام) خواند و خاطرنشان کرد: مواضع حسینی‌ها در برابر استکبار جهانی، رژیم اشغالگر قدس و جنایتکاران عالم نشان می‌دهد که آنها در محبت به امام حسین(علیه السلام) صداقت دارند یا  تنها ادعای محبت دارند. میرحسینی اشکوری نویسنده کتاب “حسین، الگوی متعالی حماسه و عرفان”،  با بیان اینکه محبت بدون برائت از دشمنان اسلام محبت نیست، گفت: شیعه حسین(علیه السلام) نمی‌تواند در برابرظلم بی‌تفاوت باشد چرا که امروزه معاویه و یزید وجود ندارند و مراد از لعن و نفرین در ادعیه و مشخصاً زیارت عاشورا لعن یزیدیان زمان است.

امام-حسین-قیام-رحمدل-ارشاد-اشکوری-سراج (2)

امام برای اتمام حجت با دشمن، موعضه کرد نه مذاکره

وی همچنین معرفی هدف قیام امام حسین(علیه السلام) را برای تعامل و مذاکره حرف نادرستی دانست و اظهار کرد: امام حسین(علیه السلام) در هیچ صحنه‌ای از زندگی خود و واقعه کربلا تن به ذلت نداد و با احدی مذاکره نکرد. برخی می گویند امام برای اتمام حجت مذاکره کرد در حالی که امام در مرتبه‌ای از عطوفت و مهربانی بر خلق است که بر خود لازم می‌داند تا آنجا که ممکن است گمراهان را نجات دهد  ازاین جهت بود که امام به لشکر دشمن فرمودند: « شتاب مکنید، می‌خواهم موعظه کنم و وظیفه‌ای را که به عهده دارم انجام دهم.»

ایشان فلسفه قیام امام حسین(علیه السلام) را جهاد، مبارزه و مقاومت توصیف و تصریح کرد: کسانی که قیام امام حسین(علیه السلام) را مذاکره و تعامل معرفی می‌کنند از دین برای جبران و توجیه شکست در مذاکرات هزینه می‌کنند. وی یادآور شد: معرفی هدف قیام امام حسین(ع) برای مذاکره، تحریف قیام برای توجیه شکست در مذاکرات است. میرحسینی اشکوری افزود: هیچ کس حتی مخالفان امام حسین نیزچنین تفسیری از قیام امام نداشته اند.ایشان خاطرنشان کرد: ایستادگی،مقاومت،پایداری،جهاد و شهادت را به تعامل سازنده تعبیر کردن اشتباهی فاحش و غیر قابل بخشش است. ایشان با تاکید بر اینکه در کربلا هیچ نشانی از مذاکره نمیتوان یافت یادآور شد: تنها امام یک جا قاصدی روانه می کند تا یک شب  از دشمن مهلت بگیرد تا بتواند با خداوند راز و نیاز کند. حجت الاسلام اشکوری در پایان سخنان خود گفت: عاشقان اهل بیت و عاشورائیان حقیقی وظیفه دارند از نهضت پر شور حسین و فرهنگ عاشورا پاسداری نمایند و این فرهنگ پویا را از خطر تحریف حفظ نمایند.