همایش بزرگ ‘ احلی من العسل ‘  به یاد نوجوان ۱۳ ساله دشت کربلا حضرت قاسم بن الحسن (ع )در بندر آستارا برگزار شد.

جوانی پشت سر اصحاب نشسته بود و مرتب سر می کشید که دیگران چه میگویند. وقتی که امام فرمود همه شما کشته می‌شوید این طفل با خود فکر کرد که آیا شامل من هم خواهد شد؟

آخر بچه هستم شاید مقصود آقا این است که بزرگان کشته می شوند و من هنوز صغیرم. لذا رو کرد به آقا و عرض کرد:”و انا فی من یقتل؟” آیا من هم از کشته شدگانم یا نه؟

امام فرمود: اول من از تو یک سوال می کنم جواب مرا بده بعد من جواب ترا میدهم: “کیف الموت عندک؟” فرزند برادرم مرگ نزد تو چگونه است؟

قاسم ابن الحسن جواب داد: احلی من العسل(یعنی برای من آرزویی شیرین‌تر از این آزرو وجود ندارد!)

امام بعد از گرفتن این جواب فرمودند: فرزند برادرم تو هم کشته می شوی، اما جان دادنت با دیگران خیلی متفاوت است و گرفتاری بسیار شدیدی پیدا می کنی…

روز عاشورا وقتی با اصرار زیاد اجازه رفتن گرفت از آنجا که بچه بود زرهی مناسب سر او وجود نداشت، کلاه خود مناسب با سرش و اسلحه و چکمه مناسب با اندام او وجود نداشت….

این است که یک حادثه را بزرگ می‌کند و ما باید این حادثه را زنده نگه داریم . چون دیگر نه حسینی پیدا خواهد شد و نه قاسم ابن الحسنی.

عمق و پهنای دید این نوجوان ۱۳ ساله، به نوعی نشان دهنده مکتب اهل بیت و نوع نگاهشان به مرگ و زندگی است و اینکه اگر مرگ در راه خدا در راستای رسیدن به مقام قرب الی الله باشد، پس این نوع مرگ، بسیار شیرین است و می تواند به تعبیری «شیرین تر از عسل» هم باشد.

احلی-من-العسل-آستارا-سراج-محرم (5)

در این مراسم باشکوه که صبح امروز (۱۰ آبان) مصادف با هفتم محرم در مصلی نماز جمعه این شهر برگزار شد، بیش از یک هزار دانش آموز حضور داشتند.

نوجوانان و جوانان حسینی در این آیین معنوی با بستن پیشانی بندهای یا حسین(علیه السلام)، یا ابوالفضل العباس(علیه السلام) و یا زهرا(سلام الله علیها) به سرشان عشق و دلدادگی خود را به خاندان عصمت و طهارت (علیه السلام) به نمایش گذاشتند.

دانش آموزان با همخوانی شعری با شاه بیت مولا مولا سیدعلی مولا با حسین زمانه ، ولی امر مسلمین جهان تجدید پیمان نمودند و با سردادن نوحه های مذهبی در این همایش به یاد حضرت سید الشهدا (علیه السلام)  و یاران با وفایش به سر و سینه زده و عزاداری کردند.

احلی-من-العسل-آستارا-سراج-محرم (6)

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا، امام جمعه بندر آستارا در این مراسم با تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) و ۷۲ تن از یاران باوفایش گفت: سوگواره ‘ احلی من العسل ‘ در واقع پاسخی است که حضرت قاسم‌(علیه السلام) در شب عاشورا به امام حسین(علیه السلام) دادند در آن شب عموی بزرگوارش از حضرت قاسم(علیه السلام) پرسیدند: مرگ در نزد تو چگونه است، این نوجوان ۱۳ ساله در جواب گفت: مرگ در نزد من شیرین تر از عسل (احلی من العسل)است.

احلی-من-العسل-آستارا-سراج-محرم (7)

وی تصریح کرد: یکی از پیام‌هایی که حضرت قاسم (علیه السلام) به همه ما به ویژه نوجوانان و جوانان داد، این بود که برای دفاع از ولایت سن و سال مهم نیست و اگر لازم باشد باید همه شهید شوند تا راه ولایت و امامت زنده و اسلام برای همیشه جاودانه باقی بماند.

امام جمعه بندر آستارا ادامه داد: فرهنگ امام حسین (علیه السلام) باید از کودکی درجامعه نهادینه شود و اشاعه این فرهنگ نباید صرفا” به یک زمان خاص اختصاص یابد چرا که اگر این فرهنگ در جامعه ما نهادینه شود کشور به سوی سعادت رفته و گرفتار مشکلات نمی‎شود.

این کارشناس علوم دینی و مذهبی شهید حسین فهمیده را نمونه بارز نوجوانی دانست که با اقتدا به حضرت قاسم (علیه السلام) نارنجک به کمر بست و به خاطر پاسداری از اسلام و انقلاب به میدان مبارزه با دشمنان رفت و در این راه نیز به شهادت رسید.

احلی-من-العسل-آستارا-سراج-محرم (1)

حجت الاسلام حافظ نیا در پایان خطاب به دانش آموزان گفت: بصیرت و آگاهی خود را بالا برده و ضمن فراگیری علم، دشمن را بشناسید و با شناخت توطئه‌ها، آنان را در رسیدن به اهداف شان ناکام بگذاید و این وظیفه شما در شرایط کنونی است.

مرتضی هاشمی نسب  مسئول نوجوانان و جوانان عاشورایی هیئت رزمندگان اسلام شهرستان آستارا  در حاشیه این مراسم اظهار کرد: روز هفتم محرم گرامیداشت یاد و خاطره سرباز ۱۳ ساله دشت کربلا، حضرت قاسم بن علی(علیه السلام) است، که امسال تقارن پیدا کرده بود با ایام شهادت رهرو حقیقی حضرت قاسم شهید حسین فهمیده یعنی جوانی که به فرموده امام راحل رهبر ایران اسلامی است . این یادواره همزمان با سراسر کشور با حضور دانش آموزان مقطع راهنمایی و متوسطه برگزار شد.

احلی-من-العسل-آستارا-سراج-محرم (2)

وی با اشاره به اینکه این مراسم با همکاری دفتر امام جمعه آستارا ،  اداره آموزش و پرورش آستارا و سپاه ناحیه آستارا  برگزار شد، اظهار کرد: در این برهه از زمان ، انتقال فرهنگ ولایت و ولایت مداری از اولویتهای فعالیتهای فرهنگی است . و قیام عاشورا بارزترین بروز ولایت و ولایت مداری در تاریخ است که انقلاب اسلامی ایران نیز با الگو گیری از آن امروز انفجار نور بزرگی را در جهان به وجود آمورده است.

وی با بیان اینکه هدف از این مراسم الگوگیری جوانان و نوجوانان  از سیره ائمه(علیهم السلام) در واحدهای آموزشی است، اذعان کرد: همایش”احلی من العسل” با هدف آشنایی نوجوانان با کلام تاریخی واقعه عاشورا از زبان نوجوان ۱۳ ساله دشت کربلا برگزار می شود.

احلی-من-العسل-آستارا-سراج-محرم (4) احلی-من-العسل-آستارا-سراج-محرم (3)