این آیین معنوی که صبح جمعه ( ۹ آبان) مصادف با ششم محرم همزمان با مناطق مختلف ایران و جهان در مسجد حضرت فاطمه زهرا(سلام الله) این شهر برگزار شد، مادران آستارایی فرزندان خود را در آغوش گرفته و به عزاداری شهادت حضرت علی اصغر (علیه السلام) پرداختند.

برنامه با مقتل خوانی مجری مراسم مرتضی هاشمی نسب آغاز گردید و در ادامه کربلایی حیدر علی مطابقی و حاج مهرداد گلکار نیز در این آیین معنوی، در سوگ خردسال ترین شهید کربلا نوحه سرایی کرده و حال و هوای خاصی را به این مراسم بخشیدند. و خطابه خوان خردسال خانم پریا سادات قوام نیز خطابه بسیار قرا ئی در خصوص حجاب قرائت نمود و محفل را زینبی نمود و نذر نامه شیرخوارگان برای سربازی امام زمان توسط این خردسال رهرو راه حضرت رقیه در مراسم طنین انداخت.

اشک مادران آستارایی شیرخوارگان حسینی در این مراسم از جلوه هایی بود که در کنار آن، برخی از فرزندان شیرخوارشان نیز همراه با مادران خود اشک می ریختند.

مادران شیرخوارگان حسینی در این مراسم همچنین با قرائت نذرنامه ای با آرزوی تعجیل در فرج صاحب الزمان(عج) فرزندان خود را مفتخر به لقب سربازان حضرت مهدی موعود(عج) کردند.

لالایی خوانی مادران شیرخوارگان حسینی برای فرزندان خود در کنار مداحی مداحان از دیگر جلوه های این آیین معنوی بود.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا، امام جمعه بندر آستارا در این مراسم معنوی با بیان اینکه حضرت علی اصغر (علیه السلام) سند مظلومیت خاندان اهل بیت(علیه السلام) است، گفت: در واقعه خونین عاشورا در حالی که امام حسین(علیه السلام) طفل ۶ ماهه و شیرخوار خود را در دست داشت تیر سه شعبه ای از سوی حرمله ملعون به طرف گلوی مبارک حضرت علی اصغر(علیه السلام) پرتاب شد و وی را به شهادت رساند.

وی افزود: امروز در بسیاری از نقاط جهان عظمت این طفل شش ماهه به دنیا نشان داده می شود و این عزتی است که خداوند به حضرت علی اصغر(علیه السلام) داده است.

حجت الاسلام حافظ نیا شهادت طفل شش ماهه سید الشهدا(علیه السلام) در واقعه عاشورا را سند حقانیت قیام حضرت امام حسین(علیه السلام) دانست و خاطر نشان کرد: همه نویسندگان اعم از مسلمان و غیر مسلمان مهم ترین دلیل حقانیت قیام سید الشهدا(علیه السلام) را شهادت حضرت علی اصغر(علیه السلام) دانسته اند.

وی اضافه کرد: امام حسین(علیه السلام) برای کسب قدرت و به دست آوردن حکومت قیام نکرد و اگر اینچنین بود فرزندان خود را به صحنه مبارزه نمی آورد و طفل شش ماهه اش نیز به شهادت نمی رسید.

امام جمعه بندر آستارا با بیان اینکه حضرت سید الشهدا(علیه السلام) در راه هدفی که داشتند همه چیز خود را فدا کردند، تصریح کرد: امام حسین(علیه السلام) به خاطر اصلاح جامعه اسلامی از فساد و منکرات قیام کرد تا جامعه را به سوی خوبی ها و نیکی ها دعوت و مردم را از تاریکی به سوی نور هدایت کند.

حجت الاسلام حافظ نیا افزود: امام حسین(علیه السلام) همه چیز خود را در راه اسلام تقدیم کردند و اگر در خلاف مسیر سید الشهدا(علیه السلام) گام برداریم به خون های ریخته شده در کربلا خیانت کرده ایم.

این کارشناس علوم دینی و مذهبی با بیان اینکه حضرت امام حسین(علیه السلام) هنگام خروج از خیمه ها و جدا شدن از اهل بیت خود  عفاف و حجاب را به حضرت زینب(سلام الله علیها) و زنان خاندانش سفارش کرد، ادامه داد: حضرت زینب (سلام الله علیها) در واقعه جانگداز عاشورا برادر، برادر زاده، فرزندان و همه چیز خود را فدای اسلام کرد و شما بانوان ایرانی نیز در راه پاسداری از ارزش های مقدس اسلامی که با خون هزاران شهید به دست آمده باید اینگونه باشید و به عفاف و حجاب خود اهمیت دهید.

حجت الاسلام حافظ نیا با اشاره به اینکه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و حضرت زینب (سلام الله علیها) باید الگوی بانوان ایرانی باشد، گفت: اگر می خواهید فرزندان شما سربازان راستین امام زمان(عج) باشند به آنان سیره و سبک زندگی اهل بیت (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) را یاد دهید تا در فردای قیامت شرمنده خدا نباشید.

شایان ذکر است حضور چندین هزار نفری مادران و خواهران رهرو راه زینب کبری و شیر خوارگانی که امروز نذر امام زمان شدند مسیرهای منتهی به محل مراسم را مسدود نمود و صفحه ای زرین بر دفتر عاشورایی آستارا رقم زد.

مراسم مشابهی نیز در شهر لوندویل با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمودرضا قربانی و مداحی کربلایی خلیل خوبکار فضای این شهر را نیز به عطر کربلا و عاشورا معطر نمود و حال و هوای وصف ناپذیری در شهر لوندویل حاکم نمود.

شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (1) شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (2) شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (3) شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (4) شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (5) شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (6) شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (7) شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (8) شیرخوارگان-آستارا-سراج-محرم (9)