حجت الاسلام دکتر علیزاده موسوی دکترای علوم سیاسی و دارای سطح چهار کلام اسلامی از حوزه علمیه قم، صبح امروز در اولین اجتماع مداحان، شاعران و مدیران هیئات استان گیلان به بررسی وضعیت فعلی جهان اسلام پرداخته و گفت: اگر امروز به وضعیت جهان اسلام نگاهی بیاندازیم، خواهیم دانست که جهان اسلام یکی از مخاطره انگیزترین دوران خود را می گذراند.

وی در ادامه با اشاره به رشد جریان های تکفیری در جهان اسلام گفت: فتنه تکفیر امروز در جای جای جهان اسلام ریشه دوانده است. در الجزایر و در طول سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ فقط دویست هزار نفر توسط گروه تکفیری انصار الشریعه سر بریده شدند. در سوریه قریب به ۱۳۱ گروه تکفیری فعال هستند که ما فقط با سه گروه النصره، داعش و النصر آشنایی داریم و با مابقی گروه ها نه تنها آشنایی چندانی نداریم، بلکه حتی اسم شان را هم نشنیده ایم.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه افزود: در عراق و در سال ۲۰۱۳ قریب به ۲۵۰۰ نفر توسط گروه های تکفیری کشته شدند، اما واقعیتی که در ورای این جریانات دیده می شود دو اصل است: یکی اسلام هراسی و دیگری شیعه ستیزی.

دکتر علیزاده موسوی در ادامه با اشاره به اثرات سوء فعالیت های تکفیری در اذهان مردم جهان گفت: فعالیت سلفی ها به شدت به بحث اسلام ستیزی در دنیا دامن زده است. الان در غرب نگاه مردم به اسلام با یک ترسی همراه شده است. در کنار این موضوع، شاهد یک جریان شیعه هراسی نیز هستیم. اگر به گوشه گوشه جهان اسلام نگاه کنیم، موج شیعه شدن بسیار قابل توجه است. بخشی از حرکات تکفیری و تلاش های این چنینی به جهت جلوگیری از این موج رو به گسترش است.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به شیوه عملکرد جریان های تکفیری ضد تفکرات شیعی گفت: در این زمینه، جریان های تکفیری می آیند و آسیب ها و خرافاتی که در شیعه وارد شده است را بزرگ می کنند و آنها را در جهان اسلام تبلیغ می کنند. اینکه برخی از محافل شیعه مباحثی چون الوهیت را برای اهل بیت به کار می برند، یکی از مباحثی است که به شدت مورد توجه این جریان ها قرار گرفته و از آن برای ضدتبلیغ بهره می گیرند. بحث قمه زنی هم یکی دیگر از این موارد است. جریان های ضد شیعی، اینها و مواردی شبیه اینها را به عنوان نمادها و تفکرات شیعه مطرح می کنند.

رئیس پژوهشگاه حج و زیارت با اشاره به محورهای اصلی مورد استفاده دشمنان علیه شیعه گفت: یکی از محورهای اساسی که توسط دشمن علیه شیعه استفاده می شود، مسئله خرافات است. محور دیگر هم، اهانت و اسائه به نماد های اسلامی به ویژه نمادهای اهل سنت است.

حجت-الاسلام-موسوی-2وی در ادامه با اشاره به توهین به نمادهای اهل سنت گفت: آن روحانی کویتی لندن نشین، به عایشه توهین می کند. این توهین چه فایده ای جز ضربه های هولناک به شیعه داشته است؟
وی در ادامه افزود: سعودی ها خودشان اعلام کردند که بعد از این حادثه، تمایل و رغبت اهل سنت به شیعه و شیعه شدن از بین رفته است. آیا این رفتارها مایه ی رشد شیعه است یا برعکس؟ امروز در زاهدان برخی از این سلفی ها، سی دی های سخنرانی های روحانیون شیعه را توزیع می کنند. سی دی هایی که در آن به اهل سنت، بدترین توهین ها شده است. این ها به ضرر شیعه است.

وی در ادامه با اشاره به رفتارهای غلط برخی که خود را روحانی شیعه می نامند گفت: این رفتارها باعث سطحی شدن شیعه می شود و از رشد و توسعه شیعه جلوگیری می کند و ماهیت واقعی تشیع را از بین میبرد و سبب می شود که تمایل به شیعه شدن در جهان اسلام کاهش یابد.

حجت الاسلام دکتر علیزاده موسوی در ادامه بحث خود با اشاره به وظیفه هیات های مذهبی انقلابی گفت: الآن باید در مجموعه ها و هیات های کشور، به مباحث مطروحه عمق ببخشیم واستدلال ها و مفاهیم اصیل شیعه، همچون موضوع امامت را به مخاطبین هیات ها منتقل کنیم. الان متاسفانه در هیاتها بحث تعلیم و آموختن نیست. چه سخنران و چه مخاطب، فقط برای استحباب در هیئت حاضر می شوند، اما هیاتهای مذهبی ما باید به سمت پاسخ به شبهات عزاداری و شبهاتی که پیرامون مفاهیم شیعی وارد شده است، بروند و پاسخهای استدلالی و منطقی به این شبهات را به مخاطبان شان منتقل کنند.

این استاد حوزه در ادامه افزود: هیئتهای ما باید به سمتی پیش بروند که مباحث علمی را در مراسمات شان مطرح کنند و پاسخها و استدلالهای علمی و منطقی را به مخاطبان شان که اکثرا جوان هستند، منتقل کنند.

دکتر علیزاده موسوی در انتهای صحبت های خود با اشاره به اهمیت تاکید بر سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) گفت: آن مسئله ای که به شدت به آن نیاز داریم که قطعا سبب گسترش شیعه خواهد شد، وارد کردن سبک زندگی اهل بیت در زندگی های خودمان است.

اگر بتوانیم سیره عملی و رفتاری این حضرات را وارد زندگی های مان کنیم و اگر بتوانیم این سیره عملی را به خوبی تبلیغ و ترویج کنیم، آنگاه شاهد گسترش بی نظیر شیعه و تشیع در جهان خواهیم بود.