انتشار آلبوم موسیقی «بیسیم‌چی» با حضور خواننده‌های جوان انقلابی که همگی آن‌ها سن و سالی حدود بیست و هفت، هشت سال و شاید هم کمتر دارند، ظهور نسل جدیدی از خواننده‌ها با رویکردی متعهدانه را نوید می‌دهد.

موسیقی، همواره یکی از حیاط خلوت‌های هنرمندان غربگرا و ضدانقلاب بود. به جز سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی‌که با خودنمایی سرودهای انقلابی و حذف آهنگ‌های کاباره‌ای، این فضا دگرگون شد، در سایر زمان‌ها موسیقی اغلب نسبت چندانی با آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب نداشت. طی ۳۰ سال گذشته، از یک طرف شاهد انزوای تعداد انگشت‌شمار موسیقی‌دان‌های انقلابی بودیم؛ افرادی چون محمد گلریز و احمدعلی راغب و… که سردمداران موسیقی انقلابی بودند، آنچنان مجال کار و فعالیت نداشتند. از طرفی هم خواننده‌های موسیقی سنتی که توسط نظام جمهوری اسلامی‌به رسمیت شناخته شده و مجوز فعالیت قانونی گرفته بودند، علاقه چندانی به خلق آثار ارزشی و انقلابی نداشتند. اتفاق ناگوار دیگر این بود که از اوایل دهه ۷۰ و ورود نسل‌های دوم و سوم انقلاب به جامعه، موسیقی کاباره‌ای تحت عنوان موسیقی لس‌آنجلسی، نفوذ چشمگیری میان نسل جوان یافت. به همین دلیل هم مسئولان فرهنگی نظام و صداوسیما سعی کردند تا با ایجاد نوع پاکیزه و بومی‌موسیقی پاپ، با لس‌آنجلسی‌های ناپاک مقابله کنند. اما اهالی موسیقی پاپ مجاز هم کمتر علاقه‌ای به جلوه دادن مضامین ارزشی و آرمانی در آثار خود نشان می‌دادند.

اما طی سال‌های اخیر، شاهد ظهور گروهی تازه‌نفس و بااستعداد از هنرمندان جوان در عرصه موسیقی ملی هستیم که نه تنها از بازنمایی مضامین سیاسی و حماسی در آثارشان ابایی ندارند که به آن افتخار هم می‌کنند. سردمدار این جریان، خواننده توانمندی به نام حامد زمانی است. او، خلق ترانه‌ها و سرودهای سیاسی (با رویکردی ملی و انقلابی) و همچنین مذهبی را به عنوان حوزه تخصصی خود برگزیده است. وی در این راه، با راه‌اندازی موسسه «دلصدا» برخی خواننده‌های مطرح موسیقی پاپ را نیز با خودش همراه کرده است. خواننده‌هایی چون علیرضا عصار، محسن چاوشی، رضا صادقی و… با همکاری این موسسه آثاری با موضوعات وطنی و مذهبی را تولید کرده‌اند که ازجمله این آثار می‌توان به «تنهاترین» با صدای چاوشی در مدح امام علی(ع)، «نیمه‌جان» با صدای علیرضا عصار درباره دفاع مقدس و «رسول لبخند خدا» با صدای رضا صادقی درباره امام زمان(عج) اشاره کرد.

ظهور نسل جدید خواننده‌های جبهه فرهنگی انقلاب

آلبوم «بیسیم‌چی» هم تازه‌ترین محصول موسسه دلصدا است که در آن رویش‌های جدید عرصه موسیقی انقلابی ترانه‌هایی در توصیف حماسه‌های دفاع مقدس و رزمنده‌ها و ایثارگران را خوانده‌اند. علاوه بر حامد زمانی که سرپرستی این گروه را برعهده دارد، پیمان بیات، علی‌اکبر قلیچ، سیدحمزه موسوی و حسین سلیمی‌نیز آثاری را ارائه کرد‌ه‌اند. این اثر ۳۱ شهریور طی مراسمی‌در سازمان اوج رونمایی شد.

بدون تردید، توجه به این طیف از هنرمندان و تلاش برای هدایت و پرورش آنها برای فعالیت خلاقانه، می‌تواند عرصه موسیقی ما را متحول کند. حامد زمانی و دوستان جوانش اگر از تقلید پرهیز کنند و خلاقیت را سرلوحه کارهای خود قرار دهند، می‌توانند حتی طرفدارانی فرامرزی و جهانی داشته باشند؛ ان‌شاءالله