مدیریت جامعه، دولت ها را ناگزیر از ایجاد محدودیت در برخی زمینه ها برای شهروندان می کند. این محدودیت ها که برای ایجاد نظم ایجاد می شود در زمینه های مختلف اعمال می شود. برای مثال حکومت جهت تسهیل عبور و مرور یک سری مناطق خاص را معین می کند تا به عبور و مرور نظم دهد. اگر کسی از منطقه دیگر عبور کرد جریمه می شود. در زمینه های دیگر نیز مسائلی از این قبیل وجود دارد. قوانینی که در زمینه های مختلف گذاشته می شود جهت نظم دادن به امور جامعه است.

نظم دادن به زندگی مردم یکی از وظایف حکومت است اما یکی دیگر از مواردی که خصوصا در حکومت اسلامی با توجه به هدف آن که هدایت مردم به سمت بهشت است اهمیت پیدا می کند. نظم دادن به ذهن مردم است. این بحث به معنی کنترل اذهان نیست تا همه مردم یک جور فکر کنند بلکه به معنی این است که فضای فکری مردم در یک فضای دور از تشویش باشد.

اینترنت با توجه به وسعت آن و توانایی افراد مختلف در به اشتراک گذاشتن مطالب خود تأثیر خاصی بر افکار مردم می تواند داشته باشد. از همین رو نظم و سامان دادن به اینترنت اهمیت خاصی پیدا می کند. دولت های مختلف هر یک بسته به فضای جامعه و اعتقادات خود در زمینه هایی که لازم باشد؛ اینترنت را سامان می دهند.

ایجاد محدودیت در اینترنت در قوانین کشورهای مختلف متفاوت است عمده محدودیت هایی که در کشورهای مختلف ایجاد می شود در زمینه های زیر است:

موارد خلاف عفت و اخلاق

مباحث علیه عفت و اخلاق عمومی

مباحث علیه عفت و اخلاق عمومی از جمله مباحثی است که در اکثر کشور ها علیه آن محدودیت ایجاد می شود. مباحث جنسیِ صرف، خصوصا برای کودکان سبب انحراف جامعه می شود. همچنین اثراتی سوء در جامعه خواهد داشت. این مباحث در کشورهای آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا، آلمان، انگلیس، مالزی، امارات متحده عربی و … محکوم است و سایت هایی که این مطالب را منتشر کنند فیلتر و یا جریمه خواهند شد. حتی رژیم غاصب صهیونیستی هم این مسائل را ممنوع می داند.

انتشار این مباحث در جامعه از نظر سیاسی تاثیر چندانی ندارد اما فضای عمومی جامعه را به ابتذال می کشد به همین دلیل اکثر کشورها مطالبی که خلاف عفت و اخلاق عمومی باشد را فیلتر می کنند. طبق قانون فیلترینگ در ایران نیز موارد خلاف عفت و اخلاق عمومی فیلتر می شود. این بحث در ایران شامل موارد زیر می شود:

اشاعه فحشاء، دعوت به فحشاء، انتشار و توزیع موارد خلاف عفت و اخلاق، تحریک یا تشویق افراد برای دست یافتن به محتوی مبتذل و فحشاء، استفاده تبلیغی صرف از تصاویر زن جهت و مواردی که مخالف شأن زنان است.

kolah

علیه امینت و آسایش عمومی

وظیفه هر دولت ایجاد ثبات برای اداره کشور است. دولتی که نسبت به امنیت خود بی توجه باشد در واقع یک دولت بدون ثبات خواهد بود. اینترنت یک راه تهدید امنیت یک کشور است. دولت ها برای حفظ ثبات خود باید این راه را کنترل کنند. تقریبا همه کشورها در این خصوص قوانین سختی دارند. کشورهای آمریکا، کانادا، کوبا، اتحادیه اروپا، اسپانیا، آلمان، انگلیس، امارات متحده عربی، مالزی و… و همچنین رژیم نامشروع صهیونیستی همگی در این خصوص قانون فیلتر سایت ها را دارند. هر کدام از آنها با توجه به دشمنی که آنها را تهدید می کند در حوزه های متفاوتی این محدودیت ها را اعمال می کند. این امر در خصوص رژیم صهیونیستی در نهایت و حساسیت خود قرار دارد و تا جایی پیش می رود که حتی دیدار فرماندهان نظامی خود را در این بخش قرار می دهد و هیچ سایتی حق ندارد در این خصوص مطلبی منتشر کند.

جمهوری اسلامی نیز در صورتی که اقداماتی علیه امنیت و آسایش عمومی جامعه در فضای مجازی رخ دهد نسبت به آن واکنش نشان می دهد. این اقدامات انتشار اخبار سری از مسائل سیاسی و نظامی، تشکیل شبکه های اجتماعی علیه نظام و … را شامل می شود.

"cybercrime-freakingnewscom%</p