حجت الاسلام والمسلمین دکتر اصغر اخوی در گفتگو با پایگاه فرهنگی-تحلیلی سراج با اشاره به فضای فرهنگی استان گیلان گفت: به نظرم فضای فرهنگی استان گیلان وضعیت مطلوبی ندارد و نیازمند به یک مهندسی کامل فرهنگی است و به نظر می رسد که در مقایسه با فضای فرهنگی برخواسته از انقلاب اسلامی و آنچه که بر این مبنا باید باشد، فاصله زیادی دارد. این فاصله به نحوی است که حتی نیروهای مذهبی هم دچار آسیب های جدی شده اند.

این پژوهشگر گیلانی حوزه علوم انسانی در ادامه این گفتگو با اشاره به فضای جنگ نرم دشمنان علیه انقلاب اسلامی، ضمن بررسی فعالیت تشکل های فرهنگی استان گفت در حال حاضر و در سطح استان، از سوی تشکلهای فرهنگی فعالیتهای خوبی انجام می گیرد ولی آسیب اصلی و مهمی که بر این فعالیت ها مترتب است، آن است که این فعالیت ها منسجم، هماهنگ، هدفمند و متناسب با نیازهای روز جامعه به ویژه فضای بومی استان گیلان نبوده و گاهی اوقات دیده می شود که این فعالیت ها در مقایسه با هم، خیلی پراکنده و گاه متضادند.

akhavi-2

این استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به سوالی با این عنوان که از نظر شما مهمترین معضل فرهنگی گیلان که حل آن باید در اولویت برنامه مجموعه های فرهنگی استان قرار گیرد، کدام است گفت: شاید نتوان یک موضوع خاص را به عنوان اولویت مطرح کرد، در این سالها آنقدر کارِ روی زمین مانده داریم که به نظرم همه موضوعات مهم و اساسی هستند و در حیطه جبهه فرهنگی انقلاب باید به آنها پرداخت، ولی با همه این اوصاف، توجه به موضوعات اعتقادی و اخلاقی، خصوصا بحث عفت اجتماعی از همه مهم تر و دارای اولویت بیشتری است.

دکتر اخوی در ادامه میزان اثر گذاری این مجموعه ها را در سطح استان خوب ارزیابی کرد ولی آنرا کافی ندانسته و با تاکید بر افزایش سطح این اثرگذاری گفت آنچه مهم است، توجه به مشکلات و میزان تاثیرات این نوع فعالیتهاست. برای افزایش میزان تاثیر گذاری این مجموعه ها باید تلاش کرد که یک هماهنگی و وفاقی در بین همه این تشکلها، به ویژه تشکلهای موفق، فعال و تاثیرگذار ایجاد شده تا ضمن هم افزایی بین تشکلی، فرصتی برای استفاده از تجربیات مشترک این مجموعه ها فراهم آید. ضمن آنکه اگر این اتفاق صورت گیرد، آنگاه می توان شاهد استفاده بیشتر از ظرفیت این مجموعه ها و نیز ظرفیت افراد تاثیرگذار باشیم. باید تلاش کرد که اختلافات را به حداقل رساند و از برخی از این اختلافات چشم پوشید. در این بین آنچه مهم است افزایش کیفیت برنامه هاست. در این سالها شاهدیم که اکثر این مجموعه های فرهنگی درگیر آفات گزارش دهی و آمار سازی برای جذب بودجه های فرهنگی شده اند که همین موضوع سبب کاهش کیفیت فعالیت هاست.

حجت الاسلام اخوی ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در انجام کارها، وجود مدیریت و نگاه کلان در فعالیت ها و اجتناب از ظاهرسازی و ارایه گزارش های تبلیغی و تصنعی را از مهمترین راهکارهای هم افزایی در بین تشکل های فرهنگی استان دانست.

وی در پایان این گفتگو با اشاره به راهکارهایی پیرامون افزایش سطح بازدهی مجموعه های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت هدفمندی، برنامه ریزی، پیروی از مقام معظم رهبری، استفاده از نیروهای متعهد و متخصص، استفاده از علما و مراجع دینی، تشکیلاتی عمل کردن، ارتباط صمیمی با مردم، کسب تقوی و ایمان و اخلاص، دوری از افراط و تفریط، مطالعه و استفاده از تجربه های موفق سایر نهادها و ارگانها و تشکل های فرهنگی، اجتناب از گناه، عدم وابستگی به جناح های سیاسی، امیدوار بودن به راه و هدف و نتیجه کار، تلاش و همت مضاعف، اجتناب از قدرت طلبی و اختلاف با دوستان  و هم فکران از مهمترین موضوعاتی است که در این مسیر باید وجه همت برنامه ریزان، نتولیان و مسئولین مجموعه های فرهنگی استان قرار گیرد.