حجت‌الاسلام حیدر مصلحی عصر امروز در یادواره شهدای حسین آباد و بلوار معین استانه اشرفیه، با تبریک دهه فجر و ولادت امام حسن عسگری(ع)، به 20 بهمن‌ماه سالروز عملیات والفجر 8 و فتح فاو اشاره کرد و با بیان اینکه متاسفانه به این عملیات آن‌گونه که باید پرداخت نشده است، اظهار کرد: این عملیات بسیاری از معاملات بین‌المللی را به هم ریخت که روزنامه‌ها و رسانه‌های آن زمان به آن پرداختند.

حجت‌الاسلام مصلحی خاطرنشان کرد: برای فتح فاو وقتی گفته شد که رزمندگان از اروند گذر کردند استکبار می‌دانست که این رودخانه دارای چه خصوصیاتی است، باید بررسی کرد کسانی که موفق شدند از آن عبور کنند دارای چه ویژگی‌هایی بودند، در شب عملیات استکبار هزینه بسیاری کرده بود تا پیروز نشویم ولی استراتژی که انقلاب طراحی کرده بود برنامه آ‌ن‌ها را به هم ریخت.

وزیر اطلاعات در دولت دهم تفاوت اساسی بین والفجر 8 و فتح خرمشهر که رسانه‌های آن زمان به آن پرداختند را بسیار اساسی عنوان کرد و گفت: آن زمان فتح خرمشهر فتح طبیعی بود زیرا ایران زمین خود را پس گرفت، ولی در فاو زمین دشمن را که موقعیت فوق‌الجهشی و استراتژیک خاصی داشت را گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: در زمانی که بنده توفیق نمایندگی ولی فقیه در سپاه را داشتم فرمانده نیروی زمینی ارتش پاکستان اسلم بیک در دیداری که با ما داشت درخواستی کرد که یکی از مناطق جنگی‌تان را بازدید کنم، ما شلمچه را به او پیشنهاد دادیم ولی او گفت می‌خواهم جایی بروم که فتح فاو صورت گرفت.

حجت‌الاسلام مصلحی با اشاره به اینکه اسلم‌بیک یکی از فرماندهان نظامی رده‌بالای پاکستان است و دوره‌های نظامی را در ناتو دیده است، تصریح کرد: زمانی که به آن‌جا رفتیم وی پرسید غواصانی که (نیروهای نظامی) که از این اروند گذر کردند چقدر آموزش غواصی دیده بودند که توانستند از این رودخانه عبور کنند، ما در پاسخ گفتیم 5 یا 6 ماه، این فرمانده نظامی پاکستان حرف ما را قبول نکرد و گفت چنین چیزی امکان ندارد. با توجه به سرعتی که این رودخانه دارد نیاز به دوره‌های سنگین و درازمدت غواصی است که یکی از دوستان سپاه پرسید مگر سرعت آب در زمان عملیات چقدر بود که وی پاسخ داد 70 کیلومتر که با این سرعت آب چنین چیزی امکان ندارد.

وی در پاسخ به سئوال این فرمانده نظامی پاکستان اظهار کرد: آقای اسلم‌بیک شما مسلمان هستید و از قدرت ایمان و ارزش‌های اعتقادی خبر دارید و می‌دانید ارزش‌های ایمانی ناممکن‌ها را ممکن می‌سازد.

حجت‌الاسلام مصلحی با بیان اینکه در نظر داشته باشید که ما در آن زمان با چه تحریم سنگینی روبه‌رو بودیم و قطعا تحریم آن روز با تحریم امروز قابل مقایسه نیست، تاکید کرد: در آن مقطع تحریم‌ها آن‌قدر سنگین بود که موشک‌های استکبار حتی به آذوقه‌های ما در خلیج فارس برای کشتی‌های خلیج فارس رحم نمی‌کردند، اما هم اکنون با وجود تحریم، کالاهای اساسی ما در صف کشتی‌ها و بنادر کشور موجود است، رزمندگان ما با دست خالی در منطقه سوسنگرد با بسیاری از مشکلات روبه‌رو بودند و برای دریافت چند عدد ژ3 باید منت بین‌صدر را می‌کشیدیم.

وی به رفتار اعراب در منطقه به ویژه عربستان اشاره کرد و گفت: آن زمانی که ما شاه را بیرون کردیم کشورهای عربی باید برای اینکه ما یکی از مدافعان اسرائیل را در منطقه از بین بردیم، خوشحال می‌شدند ولی خودشان همگام با استکبار جهانی علیه ما همدست شدند.

وزیر اطلاعات در دولت دهم به ذکر خاطره‌ای از سفرش به عربستان پرداخت و اظهار کرد: چند سال پیش زمانی که به عربستان سفر کرده بودم، با نایب ولیعهد عربستان مذاکراتی داشتم، وی به رسم عرب جاهلیت با تبختر به صحبت پرداخت و گفت ما به خاطر عرب بودن به صدام کمک کردیم، همین لحظه من صحبتش را قطع کرده و از وی 3 سئوال پرسیدم، گفتم جمهوری اسلامی ایران الان کجاست و صدام الان کجاست، با این همه هزینه شما صدام با دلارهای چه کسی ساقط شد، سئوال دوم که کشور عراق امروز دست کیست.

وی در ادامه به مذاکرات ژنو 2 اشاره کرد و افزود: نبود ما در نشست ژنو 2 نشانه سربلندی نظام و پیروزی است چراکه آنان از نقش سازنده ایران در منطقه کاملا آگاهند.

حجت‌الاسلام مصلحی  اضافه کرد: من از شما جوانان درخواست می‌کنم به صحبت‌های وزیر دفاع آمریکا در چند هفته قبل برگردید و بررسی کنید که عنوان کرده ما بعد از  نتیجه گرفتن در بحث هسته‌ای سراغ مباحثی دیگر چون حقوق بشر، جنگ 33 روزه، جنگ 22 روزه وغیره می‌رویم که ایران باید در این ارتباط توضیح دهد.

وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در ارتباط با مقابله با تحریم‌ها پرداخت و اظهار کرد: مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان چندین بار این نکته را ذکر کرده‌اند که جوانان امروز با بصیرت‌تر، قویتر، شجاع‌تر نسبت به زمان انقلاب هستند.

وزیر اطلاعات در دولت دهم بزرگترین ذلت را مستقل نبودن و زیر سلطه استکبار جهانی بودن دانست و افزود: عزت در استقلال، آزادی و اعتماد به داشته‌ها و دستاوردهای انقلاب است.

حجت‌الاسلام مصلحی در ارتباط با بیداری اسلامی در منطقه و سوءاستفاده استکبار از آن گفت: بحث سوریه و برداشتن بشاراسد از نمونه بارز این استفاده‌هاست که می‌خواهند محور مقاومت را از بین ببرند.

وی در ارتباط با رویکرد آمریکا در منطقه گفت: آمریکا و استکبار مانند سگی هستند که اگر از او دور شوی به تو حمله می‌کند و اگر به سمت وی بروی سر جایش می‌نشیند.

وزیر اطلاعات در دولت دهم در پایان با ذکر حدیث از امام حسن عسگری(ع) در ارتباط با ویژگی‌های مومن پرداخت و افزود: زیارت اربعین را فراموش نکنید که سبب انسجام شیعیان و زنده نگه داشت ارزش‌های حسینی می‌شود.