در گزارشی که با عنوان فقر و درآمد در آمریکا در سال ۲۰۱۳ منتشر شد آمده است میزان فقر در این کشور سال گذشته همچنان بی سابقه بوده و درامد خانواده‌ها روندی رو به کاهش داشته است.

مطابق با اطلاعات اداره آمار و ارقام آمریکا متوسط درامد خانواده‌های آمریکایی از سال ۲۰۰۷ میلادی هشت درصد کاهش داشته است.

ادامه فقر و بیکاری در آمریکا و کاهش درامدهای طبقه کارگر در این کشور حکایت از این واقعیت دارد که روند به اصطلاح بهبودی اقتصادی که دولت اوباما از آن دم می‌زند تنها مختص طبقه ثروتمند است و شهروندان عادی این کشور همچنان با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

در حقیقت انتشار این گزارش نشان می‌دهد شرایط زندگی برای طبقه کارگر آمریکا تغییر چندانی نکرده است و مشکلات اقتصادی همچنان پیش روی آنها قرار دارد.

این گزارش به دنبال بررسی دارایی‌های شهروندان آمریکایی توسط بانک مرکزی این کشور منتشر شد که بر اساس آن در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ میزان درامد خانواده‌ها در این کشور ۱۲ درصد کاهش داشته است.

به موجب این بررسی ، متوسط درامد خانواده‌های آمریکایی سالانه ۶ هزار و ۴۰۰ دلار کمتر از میزان درامدزایی آنها در سال ۲۰۰۷ بوده است.

خط فقر که در حال حاضر ۲۳ هزار و ۶۲۴ دلار برای یک خانواده چهار نفره با دو فرزند یا ۱۲ هزار و ۱۱۹ دلار برای یک فرد بدون فرزند تعیین شده است بسیار پایین است.

با ملاک قرار دادن چنین معیاری گزارش اخیر اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد فقر با ۵ درصد کاهش به ۱۴ و نیم درصد رسیده و این نخستین بار از سال ۲۰۰۶ است که فقر کاهش می‌یابد.

این در حالی است که شمار افرادی که در فقر زندگی می‌کنند همانند سال‌های گذشته است و تعداد آنها کاهش نیافته است.

از هر پنج کودک یک کودک سال گذشته در فقر زندگی می‌کرد و شمار کودکان فقیر در این سال به ۱۹ و نه دهم درصد رسید.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد ۴۲ میلیون نفر معادل ۱۳ و چهار دهم درصد جمعیت آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی از بیمه خدمات درمانی محروم بودند.

این گزارش به دنبال آمار و ارقامی‌منتشر شد که از روند رو به افزایش فقر و مشکلات اجتماعی در آمریکا حکایت دارد.

یک موسسه خیریه در آمریکا ماه آوریل در گزارش سالانه خود درباره فقر و گرسنگی در این کشور اعلام کرد ۴۹ میلیون نفر معادل ۱۶ درصد جمعیت آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی با کمبود مواد غذایی مواجه شدند در حالی که شمار این افراد در سال ۲۰۰۷ به ۱۱ و یک دهم درصد می‌رسید.

شمار کودکانی که از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند بسیار قابل توجه است و ۱۶ میلیون کودک یا ۲۱ درصد جمعیت کودکان در آمریکا با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند.

کاهش درامد کارگران و افزایش نابرابری نتیجه اقدامات طبقه حاکم آمریکا در مقابله با بحران اقتصادی بود که سال ۲۰۰۸ در این کشور آغاز شد.