بسم الله الرحمن الرحیم

علی­رغم پیشرفت های گسترده بشر در زمینه های علمی و تکنولوژیک، متأسفانه مشکلات عمیق فکری و عقیدتی، سخت گریبان گیر جوامع بشری می­باشد.

این مشکلات، علی­رغم وجود پشتوانه گسترده معرفتی و فرهنگی دین مبین اسلام، در جامعه ما نیز به سبب وجود سیستم آموزشی ضعیف و بعضاً اشتباه در دوره‌های تحصیلی دانش­آموزان و دانشجویان، عدم کارایی و بازدهی مناسب ارگان‌ها و نهادهایی که به صورت مستقیم با امور فرهنگی و اعتقادی آحاد جامعه ارتباط دارند و نیز هجمه‌های گسترده محسوس و نامحسوسِ افکار انحرافی مختلف که به سبب وجود رسانه­های ارتباط جمعی با پوشش وسیع، از جمله ماهواره و اینترنت لوح ضمیر جوانان این مرز و بوم را هدف گرفته­اند، به وفور به چشم میخورند.

در نظر گرفتن راهکارهای مناسب و ترسیم نقشه راه جهت برون رفت از وضعیت کنونی و رسیدن به وضعیت آرمانی از اصولی‌ترین مسائل پیش­رو می‌باشد. برگزاری دوره‌های آموزشی معرفتی فرهنگی، ارتباط چهره به چهره و … از مواردی می‌باشد که مجموعه­های فرهنگی مختلف علی‌رغم مشکلات فراوان در حال اجرای آن می‌باشند و موفقیت‌های چشم‌گیری نیز در این زمینه حاصل گردیده است.

با تمام تلاش‌های انجام شده در این عرصه خلأهای بسیاری همچنان محسوس می‌باشد و مجال کار و تلاش در این زمینه کماکان به طور جدی وجود دارد.

کتاب و کتابخوانی از جمله ابزارهای فرهنگی می‌باشد که به سبب خصوصیاتی منحصر به فرد می‌تواند نقش مؤثری در این زمینه داشته باشد. البته این حوزه نیز علی­رغم همه مزیت‌ها و نکات مثبت مشکلات خاص و قابل تأملی دارد که با راهکارهای مناسب می‌توان بر این مشکلات فایق آمد.

پایین بودن سرانه مطالعه در میان مردم، عدم فرهنگ سازی درست در این زمینه، عدم وجود مکان‌های مناسب و در دسترس جهت مطالعه، بالا بودن هزینه‌ها، و …. از جمله موارد مشکلات موجود در این زمینه می‌باشد.

همچنین با نگاهی به وضعیت  بازار نشر و توزیع کتاب به وضوح نشان می­دهد که این عرصه چنانکه پیش از انقلاب در سیطره شرکت­ها و ناشران خصوصی با گرایش­های غیر همسو و بعضاً متضاد با ارزش­های اسلام و انقلاب بوده است، پس از انقلاب نیز علی­رغم وجود برخی حمایت­های دولتی بهبود قابل ملاحظه­ای به خود ندیده است و متأسفانه این حوزه علی رغم نقش کلیدی‌اش در فرهنگسازی و ترویج ارزش‌های اسلام و انقلاب، نه­تنها در خدمت جبهه­ی فرهنگی انقلاب اسلامی نمی­باشد بلکه به جرأت می توان گفت کماکان ترویج گر اندیشه­های غیر اسلامی است.

از آنجا که یکی از مهم­ترین موانع شکوفایی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، مشکلات موجود در توزیع محصولات این جبهه از جمله کتاب می­باشد، موسسه آفتاب نهان با راه اندازی کتابسرایی در مرکز شهر رشت تلاش دارد تا در رفع این مانع گامی موثر بردارد. مکان کتابسرا: سبزه میدان-جنب مسجد امام کاظم می باشد و کتابسرا شنبه تا پنجشنبه صبح ها از ساعت ۷/۳۰ تا ۱  و بعد ظهر از ساعت ۴ تا ۹ شب آماده خدمت رسانی به همشهریان محترم می باشد.

اهداف:

 1. ترویج فرهنگ کتابخوانی
 2. ارتقاء سطح دانش عمومی
 3. گسترش اقبال اقشار مختلف مردم نسبت به کتب فرهنگی و دینی
 4. افزایش تعامل ناشران فرهنگی و دینی با جامعه
 5. نیازسنجی از افکار عمومی جهت سیاستگذاری کتب فرهنگی و دینی
 6. زمینه سازی جهت دستیابی صنعت چاپ و نشر کشور به جایگاه  شایسته به عنوان یک صنعت فاخر
 7. احیای منزلت والای کتاب و کتابخوانی در فرهنگ اسلامی ایرانی
 8. تغییر ذائقه مردم در حوزه مطالعه
 9. ترویج فرهنگ کتابخوانی از طریق عرضه شایسته کتاب
 10. بالا بردن سطح فکر عامه مردم از طریق عرضه صحیح کتاب
 11. ترویج کتاب­های اسلامی در سطح گسترده و در بین عامه مردم
 12. ارشاد و هدایت عامه مردم در مسائل و مشکلات مختلف کشور از طریق توزیع کتب مرتبط
 13. کاهش تصدی دولتی در این حوزه و رقابت­پذیر نمودن فعالان این حوزه از طریق انگیزه­های مدیریت خصوصی در بازار

عملکرد:

کتابسرای آفتاب نهان از ابتدای تابستان ۱۳۹۳ شروع به کار کرده است و عملکرد قابل قبولی در این مدت کوتاه داشته است که ذیلاً اشاره ای به آن می شود:

 • توزیع کتب ارزشی و عمومی

در سطح شهرستان رشت کتابفروشی های زیادی مشغول فعالیت هستند ولی با این وجود کمبود کتاب های ارزشی بسیار محسوس است. تبعاً عدم دسترسی آسان عموم مردم به این گونه کتاب ها، باعث بی رونق شدن بازار کتاب های ارزشی می شود. از این رو کتابسرای آفتاب نهان با عنایت به این امر، تلاش دارد تا کتاب هایی که از غنای محتوایی مطلوب و ارزشمندی برخوردارند را در معرض عموم قرار دهد.

 • توزیع لوازم التحریر ایرانی – اسلامی

رهبر معظم انقلاب در آخرین دیداری که با شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتند به تفصیل دغدغه های خود در این زمینه را مطرح کردند. خوشبختانه در سال های اخیر، لوازم التحریرهایی با نمادهای ایرانی – اسلامی طراحی شده و تبلیغات خوبی نیز در این زمینه انجام شده است. کتابسرای آفتاب نهان نیز به نوبه خود نقش خود را در ترویج این فرهنگ ایفا کرده است. خوشبختانه در این مدت کوتاهی که از شروع به کار کتابسرا گذشته استقبال خوبی از این لوازم تحریرها به عمل آمده است. با این پشتوانه و استقبال صورت گرفته، کتابسرای آفتاب نهان، با پیگیری های مستمر توانست نمایندگی شرکت «آزاده» در استان گیلان را بگیر تا بتواند گامی موثرتر در جهت امتثال مطالبات رهبر معظم انقلاب بردارد.

 • بازی های فکری، تابلوهای نفیس و محصولات فرهنگی
 • پنجشنبه‌بازار کتاب

کتابسرای آفتاب نهان از موقعیت مکانی منحصر به فردی برخوردار است. مکانی در مرکز شهر که گذر مردم شهر رشت حداقل یک بار در هفته به آنجا می افتد. از آنجا که معمولاً روزهای پنجشنبه این جمعیت مضاعف می شود، فرصت مناسب تری برای عرضه ی بهتر کتاب و لوازم التحریر فراهم است. به همین منظور کتابسرای آفتاب نهان هر هفته پنجشنبه ها با عرضه کتاب در خارج از مغازه و در محل رفت و آمد مردم از این فرصت استفاده کرده و بحمدلله نتیجه بخش نیز بوده است. به تجربه ثابت شده که وقتی کتاب در دسترس مردم باشد رغبت بیشتر نسبت به آن نشان می دهند تا اینکه در قفسه های کتاب باشد.

والحمدلله رب العالمین