حجت‌الاسلام دکتر محمدرضا زائری شامگاه پنجشنبه ۳۰ آبان ماه در یازدهمین جلسه از دوره آموزشی سنگر اجتماعی، با اشاره به اهمیت وقوع انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر خدمات و فعالیت های فرهنگی اظهار کرد: … شاید اگر انقلاب رخ نمی‌داد، معیار هایی که بر جامعه حاکم می‌شد باعث می‌شد فعالیت‌های فرهنگی و حتی مراسم عزاداری محرم به این گونه برگزار نشود.

وی با اشاره با به توهمی که میان فعالین فرهنگی وجود دارد، بیان کرد: ما فکر می‌کنیم چون انقلاب کردیم و نهاد های حکومتی مثل وزارت ارشاد و یا حتی نهادهای شبه حکومتی مثل سپاه و سازمان تبلیغات کار می‌کنند، نباید فیلم در مورد حجاب بسازیم یا مشکلاتی که در آموزش و پرورش داریم را حل کنیم.

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: ما فعالان فرهنگی نباید آلت دست و ابزار بعضی افراد شویم که با استفاده از ما به جایی برسند و حتی وقتی جلوی آن‌ها می ایستیم، بگویند شما جلوی انقلاب ایستاده‌اید. بنابراین ما باید به موازین انقلاب اسلامی پایبند بوده و کاری به اشخاص نداشته باشیم.

وی با اشاره به این که انقلاب اسلامی یک مسئله فرهنگی بوده، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی، انقلابی بوده که در باور، روح و ارزش‌های مردم پیش آمده و در حال حاضر نیز معیار اندازه‌گیری انقلاب همین باور ها و ارزش‌ها است اما باید پرسید امروز با گذشت ۳۳ سال از انقلاب آیا هنوز پول به عنوان ارزش در جامعه تلقی می‌شود یا تقوا؟

سردبیر مجله خیمه پیرامون تفاوت کار فرهنگی در جمهوری اسلامی و کار فرهنگی در جوامع دیگر افزود: کار فرهنگی در انقلاب اسلامی به صورت تربیتی بوده و همه چیز در آن بر اساس دین اسلام است زیرا ما می گوییم مبنای ما حکومت به هر غیمتی نیست بلکه باید همه چیز را باید از دید دین نگاه کنیم.

وی گفت: قرار نیست ما به مردم ظلم کنیم که حکومت را نگه داریم یا کهریزسنگ درست کنیم تا انقلاب را پایدار نگه داریم و قرار نیست هدف ما، وسیله را توجیه کند. زیرا اگر این گونه بود، امیرالمؤنین(غ) حکومتش را نگه می‌داشت یا امام حسین(ع)، قیام نمی‌کرد.

حجت‌الاسلام زائری گفت: ما اگر از موضع تربیتی به کار فرهنگی نگاه کنیم به همه اقلام فرهنگی همچون فیلم، کتاب و موسیقی احتیاج داریم اما اگر از دید تربیتی نگاه نکنیم، با نیروی انتظامی هم می‌توانیم حجاب را درست کنیم.

وی اضافه کرد: نکته قابل توجه دیگر مبارزه با ضد ارزش‌ها بوده که باعث می‌شوند اندک اندک ارزش‌ها کم رنگ شوند و اکنون پس از گذشت ۳۳ سال از انقلاب، در کیوسک روزنامه فروشی‌ها می‌بینیم که با وجود تمام تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر حفظ مفاهیم و تاریخ دفاع مقدس، مجله کمان تعطیل شد.

سردبیر سابق روزنامه همشهری بیان کرد: همچنین مجله نیستان نیز تعطیل شده و به تازگی مجله پنجره نیز تعطیل شد و همه این‌ها تعطیل شد اما صدای هیچکس در نیامد. بابراین ما باید در کل مفاهیم انقلابی را از سردمداران فرهنگی مطالبه کنیم و هم چنین باید کاری کنیم که اولویت نخست ما باید فرهنگ شود تا موضوع باعث تربیت انسان شود.