کارگاه تصنیف آیینی میرزا محمود بهجت

0
905

به گزارش سراج ۸ محمد صادق باقی زاده با اشاره به برگزاری دوره آموزشی تصنیف سرائی و نوحه سرایی در استان گیلان بیان داشت: کارگاه نغمه سرایی آئینی “میرزا محمود بهجت” با همکاری جامعه ایمانی مشعر استان گیلان با حضور اساتید برجسته استان و کشور برای علاقه مندان به این حوزه برگزار می شود.
مسئول مجمع شاعران اهل بیت (ع) استان گیلان با بیان این که استان گیلان استعداد خوبی جهت پرورش نوحه سرایان هنرمند و انقلابی و متعهد دارد گفت: هدف از برگزاری این دوره آموزشی تصنیف آیینی میرزا محمود بهجت تربیت نوحه سرایان و سبک سازان جوان و متعهد با نوآوری در سروده ها است.
دبیر کارگاه نغمه ،سرایی میرزا محمود بهجت افزود: آشنایی با اصول پرکاربرد در نوحه، آشنایی با ظرافت های مداحی، شناخت قالب های نوحه و سبک سازی بر اساس وزن و دستگاه های آوازی ، وزن شعر و موارد مربوط به عروض از سرفصل های مهم این دوره هستند.
باقی زاده با تاکید بر بایسته های شاعر آیینی افزود: آشنایی با تاریخ اهل بیت (ع)، پرورش مضمون در نوحه با توجه به تاریخ و بیانات اهل بیت (ع) مخصوصا ادعیه و زیارات منقول از اهل بیت (ع)، ظرایف و لطایف در نوحه گویی و توجه به بومی گرایی از دیگر مواردی است که در این دوره آموزشی به آن ها پرداخته می شود.
هم چنین مسئول مجمع شاعران اهل بیت (ع) استان گیلان با بیان این که در هر بخش از اساتید برجسته و مربوط به همان بخش استفاده خواهد شد گفت: زمان این دوره آموزشی یکساله خواهد بود و در طول دوره با استفاده از ظرفیت مداحان استانی و کشوری جهت انتقال تجربه و آشنایی بیشتر با فضای نوجه سرایی استفاده خواهد شد.

باقی زاده با بیان این که افرادی که در گذشته ثبت نام کرده اند نیاز به ثبت نام مجدد ندارند بیان داشت: علاقه مندانی که می خواهند در این دوره ثبت نام کنند تا پایان خرداد ماه می بایست حداقل دو اثر تولید شده از خود را به همراه مشخصات فردی در فضای مجازی به شماره ۰۹۱۰۹۹۴۰۶۳۷ ارسال کنند.
لازم به ذکر است که امکان شرکت برای افراد خارج از استان گیلان و شهر رشت نیز به صورت مجازی فراهم می باشد.

 

تصنیف آیینی میرزا محمود بهجت
تصنیف آیینی میرزا محمود بهجت

میرزا محمود بهجت، پدر آیت الله بهجت شاعر شعر معروف ” مکن ای صبح طلوع” در ۱۲۸۵ق در فومن متولد شد و در هشت سالگی، پدر را از دست داد. محمود پس از تحصیل در مکتب‌خانه همراه برادرش در نانوایی پدر مشغول کار شد. او دارای ذوق ادبی و خط خوشی بود و با دختری به نام مرضیه ازدواج کرد که حاصل آن، ۴ پسر و یک دختر بود. آخرین فرزندشان محمدتقی بود که اندکی پس از تولد او، مادر در ۲۸ سالگی از دنیا رفت.

محمود بهجت به کربلایی محمود شهرت داشت. زمان او همزمان با قیام میرزا کوچک خان جنگلی بود و حاکم فومن که از سوی میرزا منصوب شده بود، اختلافات میان مردم و سربازان میرزا را به او رجوع می‌داد و به حکمش احترام می‌گذاشت. میرزا محمود بهجت در ۲۸ صفر ۱۳۲۵ش درگذشت.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

+ 75 = 79