روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، در آستانه اختتامیه جایزه ادبی پروین، حدود ۲۰۰ بانوی هنرجوی شعر و داستان از سراسر کشور به تهران می‌آیند تا در چهارمین دوره‌ آموزش داستان‌نویسی «آل‌جلال» و سومین دوره آموزش شعر «کلک خیال» شرکت کنند.

در این برنامه دو روزه که از شنبه شانزدهم تا دوشنبه هجدهم مرداد با حضور چهره‌های نامدار شعر و داستان در مجتمع آدینه تهران برگزار می‌شود، استادانی چون راضیه تجار، مجید قیصری، احمد شاکری، داوود غفارزادگان، محمدرضا بایرامی، قاسمعلی فراست، خسرو باباخانی، کورش علیانی، منیژه آرمین، شهریار عباسی، کامران پارسی‌نژاد و مهدی قزلی در کارگاه‌های داستان و حمیدرضا شکارسری، عبدالجبار کاکایی، سعید بیابانکی، محمدحسین جعفریان، اسماعیل امینی، جواد محقق و … در کارگاه‌های شعر به تدریس خواهند پرداخت.

اساتید حوزه ادبیات داستانی در این دوره فشرده به مسائلی چون خلاقیت در نگارش، ویژگی شخصیت‌های ماندگار، اصول و فنون روایت، شناخت نقد واقعی، مولفه‌های داستان دینی، تفاوت‌های داستان کوتاه و رمان و … خواهند پرداخت. از مباحث پیش‌بینی شده‌ این دوره در حوزه شعر نیز می‌توان به شعر و طنز، شعر و فرامرز، مختصات شعر مدرن، شعر و ترانه، جامعیت شاعر و … اشاره کرد.

همچنین در هر دو بخش شعر و داستان جلسات پرسش و پاسخی در پایان هر روز، ترتیب داده خواهد شد تا نویسندگان نوپا و شاعران نوقلم، دغدغه‌ها و مسائل خود را مطرح کرده و بهترین پاسخ را از اساتید برجسته‌ این حوزه دریافت کنند.

یادآور می‌شود، ادوار گذشته این برنامه آموزشی با نام‌های «آل‌جلال» و «کلک خیال» در آبان و اسفند سال گذشته و اردیبهشت ماه امسال در حاشیه برگزاری جایزه ادبی جلال آل‌احمد، جشنواره بین‌المللی شعر فجر و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شده بود.

این دوره، پیش از برگزاری اختتامیه هفتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی برپا می‌شود و شرکت در این نشست‌ها به دلیل همزمانی با جشنواره ادبی پروین اعتصامی، اختصاص به بانوان علاقه‌مند در این دو حوزه دارد.

جایزه ادبی پروین اعتصامی که به بررسی آثار منتشر شده بانوان در ۶ حوزه ادبیات کودک، ادبیات نمایشی، پژوهش و نقد، ترجمه و شعر و داستان بزرگسال می‌پردازد، امسال هفتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد و ساعت۱۶ روز دوشنبه ۱۸ مردادماه به ایستگاه پایانی خود و آیین اختتامیه و اهدای جوایز به برگزیدگان می‌رسد.