روح الله پوراسماعیلی از جوانان فعال در حوزه های فرهنگی و سیاسی استان گیلان است. حرفهای وی پیرامون حماسه 8دی خواندنی است.

به نظر شما دلیل وقوع فتنه 88 چه بود؟

بی شک فتنه 88 مهمترین بحران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و قضایای ابتدای انقلاب می باشد. دلایل وقوع چنین فتنه بزرگی را باید در سالهای قبل از آن جستجو کرد. نظام سلطه پس از نا امیدی از براندازی سخت نظام اسلامی که بزرگترین مانع نظام سرمایه داری در جهت پیشبرد اهداف و منافع آن می باشد، با بهره گیری از تجربه براندازی نرم در کشورهای حامی روسیه مانند اوکراین، چک و اسلواکی، گرجستان و … که براساس فرمول های تئوری پردازانی مانند جین شارپ، مایکل لوین و جورج سوروس صورت گرفت و موجب سرنگونی دولت های مخالف غرب در آن کشورها گردید، اقدام به پیاده سازی این نوع از براندازی برای فروپاشی انقلاب اسلامی از درون نمود.

تقریبا نقطه شروع این فرآیند را باید از سالهای پایانی دولت سازندگی با ترویج تفکر لیبرالی در تمام سطوح فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و نیز روی کار آمدن دولت اصلاحات با شعار جامعه مدنی (بخوانید غربی) و مردم سالاری (بدون پسوند دینی) و آزادی دانست.

جذب روشنفکران وابسته به غرب در پوشش دعوت از آنان جهت سخنرانی در همایش ها و کنفرانس ها با موضوع ترویج دموکراسی و حقوق بشر و یا اعطای کرسی استادی در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی، برگزاری کلاس های آموزش براندازی در قالب موضوعات مذکور در دانشگاه های داخلی تحت مدیریت جاسوسانی مانند اسفندیاری و کیان تاجبخش و … از جمله برنامه های دشمنان انقلاب در این زمینه بود.

در واقع دیدار خاتمی با جورج سورس در واشنگتن را نیز باید در همین راستا ارزیابی کرد. البته بعد از روی کار آمدن دولت های نهم و دهم فضای این گونه حرکتها محدود گردید تا جایی که از کشورهایی مانند امارات جهت برگزاری چنین دوره هایی استفاده گردید. و بعد هم در ماه های منتهی به انتخابات با پشتیبانی گستره رسانه ای (شبکه های ماهواره ای و سایتهای اینترنتی) سعی در شبهه افکنی، سیاه نمایی عملکرد نظام، تهمت دروغ گویی به رئیس جمهور وقت و القای تقلب در انتخابات نمودند.

همچنین در روز انتخابات هم، اعلام پیروزی کاندیدای مورد حمایت غرب (موسوی) قبل از پایان ساعت اخذ رأی، خود نیز یکی از مراحل ایجاد جو ملتهب در میان مردم بود که درست به همین شکل کاندیداهای مورد حمایت غرب در کشورهای اوکراین، گرجستان، و . . . رفتار کرده بودند. البته غیر از این عوامل باید به نقش خواص مدعی در شعله ورتر شدن اعتراضات و سکوت برخی دیگر در این برهه مهم و حساس که نیاز به روشنگری آحاد مردم بود اشاره کرد.

مهمترین پیام 9دی چیست؟

مهمترین پیام این روز بزرگ در شعارها و اظهارات شرکت کنندگان در این حماسه کاملا مشخص بود. براساس طرح مهندسی معکوس فوکویاما قرار بود آحاد مردم در مقابل نظام و رهبری قرار گیرند، اما مردم با بصریت مثال زدنی خود، به نوعی مهندسی معکوس را دوباره معکوس کرده و کید دشمنان را به خودشان برگرداندند. در واقع مهمترین پیام 9 دی همان تولی و تبری است.

یعنی اظهار ارادت و درونی و تبعیت از ولایت و ابراز خشم و قوت و انزجار از جبهه استکبار و دنباله روهای داخلی آنان.

مردم گیلان یک روز جلوتر از همه کشور  و در 8 دی 88 به میدان آمدند. تحلیل شما از این پیشگامی مردم گیلان چیست؟

این موضوع نشان از دشمن شناسی به موقع آنان است. در واقع این پیشگامی ریشه تاریخی دارد. مردم این دیار جلوتر از بقیه نقاط ایران در قرن 4 هجری به مذهب شیعه گرویدند. در دوران دفاع مقدس، مردم این استان بیش از 8000 شهید تقدیم اسلام کردند که به نسبت جمعیت آن موقع استان، نسبت بسیار بالایی بود یا پشتیبانی از جبهه ها در قالب اعزام 1000 کامیون به جبهه ها که در نوع خود بی نظیر بود. بهترین تعبیر را مقام معظم رهبری درباره این پیشگامی مردم گیلان داشته اند که در روز هشتم 8 دی مردم گیلان این آگاهی را این بصیرت را این عزم را این احساس به نیاز حضور در صحنه را زودتر از دیگران نشان دادند.

فتنه گران با شیوه های مختلف به دنبال کم جلوه دادن حماسه 9دی هستند؟ وظیفه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در این زمینه چیست؟

کار ایجابی در زمینه مسائل فرهنگی است. با استفاده از ابزار و روش های نوین مانند ساخت فیلم ها و مستندها، چاپ کتاب ها و مقالات، برپایی نمایشگاههای هنری و تصویری، حضور مستمر و جذاب درفضای سایبر می توان عموم مردم بویژه نسلهای سوم و چهارم انقلاب را با زوایای پنهان و پیدای فتنه آشنا کرد. وقتی آمریکا با هالیوود می تواند نیات پلید خود را مثبت نمایی کرده و خوب جلوه دهد، چرا ما نتوانیم از این نوع ابزار برای انتقال مفاهیم و اهداف والای انسانی و اسلامیان استفاده کنیم؟

مهم ترین وظیفه نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جلوگیری از وقوع رخدادی شبیه فتنه 88 چیست؟

یک نیروی جبهه فرهنگی انقلاب باید دارای اطلاعات و تحلیل های به روز باشد تا خود بتواند در برابر شبهه افکنی های گسترده بدخواهان و دشمنان انقلاب ایستادگی کرده و مسیر را گم نکند که این مهم با کسب علم و مطالعه کتب و روزنامه ها و سایت های تحلیلی و معتبر حاصل می شود و بعد هم این مطالب و تجربیات را جهت آگاه سازی و روشنگری عموم مردم در اختیار آنان قرار دهد تا در موقع بروز فتنه هایی مانند سال 88 که قطعا ادامه خواهد داشت در دفاع از مبانی انقلاب و مقابله با دیدگاه های انحرافی مثمر ثمر واقع شوند.