حجت الاسلام سعید مهدوی، دبیر ستاد مردمی بزرگداشت عید غدیر استان گیلان عصر امروز(۷ مهر) در نشست خبری نذورات عید غدیر خم در دفتر کار خود اظهار کرد: عید غدیر از اعیاد الهی و مذهبی است که هر ساله بدین مناسبت آبگوشت نذری در شهرستان رشت توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه پخش نذورات همدلی و محبت را در اذهان افزایش خواهد داد گفت: یکصدو ۱۰ دیگ آبگوشت نذری‌ همزمان‌ با شب عید غدیر خم در نقاط مختلف شهرستان رشت بین عموم  توزیع خواهد شد.

حجت الاسلام مهدوی اذعان کرد: برپایی ستاد مردمی برزگداشت عید غدیر درصدد تعظیم شعائر دینی است و در این راستا با برگزاری همدلی در جمع مومنین و با بهره  گیری از آموزه‌های دینی، اقدام به پخت غذای نذری در عید غدیر خم کرده است.

وی تصریح کرد: پخت غذای نذری به همت هیئات، مساجد و خیرین ارادتمند به اهل بیت(علیهم السلام) همه ساله صورت می گیرد.

حجت  الاسلام مهدوی به مکان‌های پخش طعام نذری اشاره و اذعان کرد:  میدان بسیج(صیقلان)، فلکه گاز با مدیریت هیأت محبان اهل بیت(علیهم السلام) و همچنین در کمربندی شهید بهشتی، جنب کانون صفا به مدیریت هیأت جنت المهدی و بلوار شهدای گمنام در مسجد صاحب الزمان، جنب آرامگاه شهید میرزاکوچک جنگلی با مدیریت مسجد سلیمانداراب، فلکه نیروی دریایی با مدیریت مسجد فاطمه زهرا(سلام الله علیها)، میدان امام حسین با همت مسجد امام حسین(ع) و هیأت دانشجویی باقرالعلوم از جمله مکان های توزیع پخش آبگوشت نذری در شب عید غدیر خم است.

makanhaye_pokht

دبیر ستاد مردمی بزرگداشت عید غدیر استان گیلان به سخنی از امام رضا ( علیه السلام ) پرداخت و افزود: در روایتی از امام رضا(علیه السلام) آمده است:”هر کسی در روز عید غدیر مومنی را اطعام دهد و پذیرایی کند،مانند کسی است که تمامی انبیاء و رسولان الهی را اطعام و پذیرایی کرده است”.

حجت الاسلام  مهدوی  اظهار کرد: برنامه‌های فرهنگی، برپایی نمایشگاه حجاب و عفاف، نمایشگاه کتاب با محوریت موضوعات دینی و مذهبی، نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی و آذین بندی و مجالس مدیحه سرایی در مرکز شهر از دیگر برنامه های جانبی عید غدیر خم است.

وی در ادامه با تاکید بر بهره‌گیری از آموزه‌های دینی در مراسم و جشن‌های مذهبی  تصریح کرد: متاسفانه برخی از دستگاههای متولی فرهنگی در اعیاد مذهبی  به سبک آموزه‌های غربی به دلیل سهل الوصول بودن آن عمل کرده و آسیب‌های جدی را در فرهنگ اجتماعی و رفتار دینی در جامعه ایجاد کرده‌اند.

دبیر ستاد مردمی بزرگداشت عید غدیر در ادامه اذعان کرد: برخی از مراکز فرهنگی که دارای بودجه های کلان فرهنگی بوده با اختصاص مبالغ کلان برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی در اعیاد مذهبی همچون اعیاد شعبانیه برای ایجاد سرور اقدام می‌کنند که خروجی بزرگداشتشان با مبانی دینی و آموزهای مکتب اهل بیت تطابق ندارد.

وی اضافه کرد: در بسیاری از طیف‌های مذهبی اجرای کنسرت یک امر عادی تلقی شده و این الگو مناسب آموزه‌های دینی نیست چرا که در این کنسرت‌ها به متون دینی و روایت معصومین توجه نمی‌شود.

حجت الاسلام مهدوی به آثار مطلوب پخت و توزیع نذورات در اعیاد دینی پرداخت و افزود: پخت و توزیع نذورات آثار بسیار مطلوبی در روح و روان افراد جامعه می‌گذارد، مشارکت مردمی در این نوع مراسمات به تقویت باورها و ساماندهی توسلات مردمی می‌انجامد و همه مردم در این نوع سرورها هم فضای آرام بخش دعا و توسل و تبرک را درک می‌کنند و هم زمینه ظهور و بروز اظهار محبت اجتماعی در بین آحاد مرد فراهم می‌آید.

دبیر ستاد مردمی بزرگداشت عید غدیر خاطرنشان کرد: از همه مسئولین فرهنگی و مراکز اثرگذار تبلیغی انتظار می‌رود این سبک برگزاری اعیاد مذهبی را ترویج و تبلغ کنند تا به واسطه الگوگیری‌های غلط بخشی از محافل و مجالس مردمی مذهبی آغشته به گناه در گوشه و کنار نشود.

وی در ادامه تاکید کرد: امسال غدیر ما توام با یک بغض و غصه ولایی ناشی از تحقیر و توهین حج ابراهیمی که به واسطه بی‌کفایتی و بی‌توجهی رژیم سعودی اتفاق افتاده، است.

حجت الاسلام مهدوی افزود: مناسک حج  مورد هدف دجال صفتان آخر زمان همچون دستگاه‌های رسانه‌ای صهونیست با برخوردهای زشت، سبک و  خشن ماموران سعودی در حین انجام است. مثلث هجمه روشنفکر نمایان به حج ابراهیمی و خشونت و سوء مدیریت سعودی‌های وهابی و ضلع سوم آن، اسلام تکفیری حج را که محل تجمع اهل توحید روی کره زمین است نشانه گرفته تا این مناسک دینی و الهی سبک، خار و تحقیر گردد.

دبیر ستاد مردمی بزرگداشت عید غدیر با تاکید برباشکوه برگزار کردن عید غدیر تصریح کرد: در عید ولایت همه مومنین به دفاع از حج به عنوان مناسک الهی بپردازند و با اعلام بغض و نفرت از عمال نظام استکباری به سلطه سعودی‌های وهابی و عروسک‌های تکفیری مامور آمریکایی و همه نقش آفرین دجال صفت صهیونستی بپردازند.