پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر کرد؛

0
857

پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به ۱۱ استفتاء جدید

حضرت آیت الله خامنه‌ای به ۱۱ استفتاء جدید مقلدان خود پاسخ داده‌اند که پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری اقدام به انتشار متن پرسش و پاسخ آن کرده است.

ایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.

«وضو داشتن برای سجده سهو»، «پس گرفتن طلاهای هدیه شده»، «بیرون ماندن قسمتی از بدن در اماکن تخییر»، «مانع بین پیشانی و محل سجده»، «نیّت نماز صبح در وقت مشکوک بین ادا و قضا»، «قنوت فراموش شده»، «خمس لباس و وسائلی که استفاده نشده»، «خرید محصول باغ در زمان برداشت»، «برداشت گیاهان دارویی»، «تبعیت مأموم از امام جماعت» و «شکار حیوانات» عناوین سوالات مطرح شده هستند.

متن کامل این استفتائات به همراه پاسخ‌های آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه آمده است:

* وضو داشتن برای سجده سهو
سؤال: آیا داشتن وضو برای سجده سهو، لازم است؟

پاسخ: لازم نیست، بلکه احتیاط مستحب است.

* پس گرفتن طلاهای هدیه شده
سؤال: طلا و هدایایی که در دوران ازدواج، مرد به همسرش هدیه می دهد، آیا پس از طلاق و در صورت مطالبۀ زوج، زوجه باید برگرداند؟

پاسخ: اگر بین زن و شوهر خویشاوندی نسبی وجود نداشته باشد، در صورتی که هدایا موجود باشد مرد می تواند پس بگیرد، هر چند احتیاط مستحب آن است که پس نگیرد.

* بیرون ماندن قسمتی از بدن در اماکن تخییر
سؤال: اگر در نماز جماعت حرم امام حسین(علیه السلام) شرکت کنیم و قسمتی از بدنمان بیرون از محدوده حرم بود، آیا می توانیم نماز را شکسته بخوانیم؟

پاسخ: در فرض سوال حکم تخییر جاری نیست و مسافر باید نماز را قصر بخواند.

* مانع بین پیشانی و محل سجده
سؤال: اگر هنگام سجده، چادر یا کلاه روی صورت بیفتد و پیشانی با واسطه چادر یا کلاه روی مهر قرار بگیرد، یا پیشانی بر چیزی که سجده بر آن صحیح نیست، گذاشته شود، چه وظیفه ای داریم؟

پاسخ: باید بدون بلند شدن از سجده، مانع ـ چادر ـ را کنار بکشید تا پیشانی بر مهر قرار گیرد یا پیشانی را به طوری که سر بلند نشود، بر چیزی که سجده بر آن صحیح است، قرار دهید.

* نیّت نماز صبح در وقت مشکوک بین ادا و قضا
سؤال: اگر هنگام نماز صبح ندانیم آفتاب طلوع کرده یا نه، به چه نیتی نماز بخوانیم؟

پاسخ: تا یقین نکرده‌اید که آفتاب طلوع کرده است، می توانید به نیت ادا نماز بخوانید و در هر صورت می‌توانید به نیت نماز صبح همان روز – بدون نیت ادا یا قضا – نماز را بجا آورید.

* قنوت فراموش شده
سؤال: اگر قنوت نماز را فراموش کنیم، آیا راهی برای جبران آن هست ؟

پاسخ: اگر در رکوع متوجه شوید قنوت انجام نداده اید، مستحب است بعد از رکوع انجام دهید و اگر در سجده متوجه شوید، مستحب است بعد از سلام نماز، انجام دهید.

* خمس لباس و وسائلی که استفاده نشده
سؤال: آیا پرداخت خمس قیمت لباس و امثال آن که در حد شأن است اما تا پایان سال خمسی پوشیده نشده است، واجب است؟

پاسخ: اگر هنگام خرید مورد نیاز بوده است، یعنی در آن هنگام باید ـ هر چند برای زمان نیاز ـ لباس خریده می شده است، خمس ندارد، حتی در صورتی که تا پایان سال خمسی استفاده نشده باشد.

* خرید محصول باغ در زمان برداشت
سؤال: خرید محصول باغ میوه در زمان برداشت (با توجه به اینکه وزن میو ها مشخص نیست و معمولاً به صورت تخمینی و با وزن کمتر از واقع تعیین قیمت می شود) چه حکمی دارد؟

پاسخ: اگر قبل از چیدن میوه از درخت، با توافق دو طرف خرید انجام شود، اشکال ندارد.

* برداشت گیاهان دارویی
سؤال: برداشت و استفاده از گیاهان دارویی و خوراکی که در بیابان می روید، چه حکمی دارد؟

پاسخ: اگر زمین ملک شخصی نباشد، با مراعات مقررات، اشکال ندارد.

* تبعیت مأموم از امام جماعت
سؤال: کیفیت تبعیت از امام در نماز جماعت چگونه است؟

پاسخ: متابعت مأموم از امام در افعال نماز واجب است؛ یعنی مأموم نباید افعال نماز را زودتر از امام انجام دهد و نیز نباید با تأخیر زیاد بعد از امام انجام دهد، اما نسبت به اقوال و اذکار ـ جز تکبیره الاحرام ـ تبعیت واجب نیست، اما در تکبیره الاحرام نباید زودتر یا هم زمان با امام تکبیر بگوید و بنابر احتیاط واجب، قبل از تمام کردن تکبیره الاحرام امام، شروع به گفتن آن ننماید.

* شکار حیوانات
سؤال: شکار حیوانات برای خوردن یا تجارت، چه حکمی دارد؟

پاسخ: تابع قوانین و مقررات مربوطه است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

6 + = 10