مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، بار دیگر بر اهمیت مقوله فرهنگ تأکید کردند و از وضعیت فرهنگی کشور ابراز نگرانی فرمودند.

ایشان با اشاره به جایگاه و اهمیت فرهنگ در نظام اسلامی فرمودند :” اگر رخنه‌ای در فرهنگ ایجاد شود مثل مشکلات اقتصادی نیست که بتوان با سبد کالا و یارانه نقدی آن را رفع کرد !”  ایشان همچنین رهنمود‌هایی نیز درباره بهبود وضعیت فرهنگی کشور بیان نمودند؛ رهنمود‌هایی که باید توسط نهاد‌های فرهنگی اجرایی شوند . پس از سخنان معظم له علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بیانیه‌ای به بیانات مقام معظم رهبری لبیک گفت. در این بیانیه آمده است: سخنان حکمت‌آمیز رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نمایندگان محترم مجلس خبرگان، همچون همیشه روشنگر مسیر حرکت کشور به ویژه در حوزه فرهنگ بوده و دیدگاه حکیمانه، عالمانه و واقع‌بینانه معظم‌له راهگشای مدیران فرهنگی کشور و همه اهل فرهنگ و هنر به افق‌های رشد و تعالی است و بر عزم و همت آنان در صیانت از هویت دینی، ملی و انقلابی کشور خواهد افزود . …” اما این پایان کار نبود و مجلسی ها هم مواضع رهبری و وضع موجود را مورد نقد قرار دادند . حجت‌الاسلام احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، در واکنش به سخنان رهبر انقلاب می‌گوید: در واقع در رابطه با دغدغه‌ای که رهبر معظم انقلاب نسبت به آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی دارند، مدیران و مسئولان باید بیش از این نسبت به این آسیب‌ها دردمند باشند و بعد باور کنند می‌توانند مشکلات فرهنگی و اجتماعی را با هدایت‌های مقام معظم رهبری و حمایت مردم حل کنند. اینکه فقط شعار بدهیم و بعد کنار برویم، صحیح نیست. باید به خواسته مقام معظم رهبری جامه‌عمل پوشانیم؛ چراکه ایشان راهبردهای بسیار خوبی ارائه کردند.

لاله افتخاری، نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس  نیز به ابراز نگرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از مسائل فرهنگی اشاره می‌کند و می‌گوید: ” در این راستا باید دید مسئولان چه کرده‌‌اند که ایشان نگران شده‌اند؟ آیا دچار رفتارهای سلیقه‌ای و مقطعی یا اجتهادات شخصی در مورد دین شده‌اند که در این صورت، نظر در مورد دین توسط علمای دین باید داده شود، نه مسئولان اجرایی . ” نکته مغفول این سالیان اخیر این است : ” بی شک خطاب سخنان رهبری کیست ؟ مسئول اصلی نگرانی های فرهنگی  چه کسی است؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نظر قانونی مسئول همه اتفاقات حوزه فرهنگ و هنر کشور است. حداقل می‌توان گفت که هیچ فعالیت فرهنگی و هنری در کشور بدون مجوز ارشاد برگزار نمی‌شود. وزارت ارشاد مسئول پیاده‌سازی سیاست‌های فرهنگی دولت است، پس زمانی که مقام معظم رهبری نسبت به وضعیت فرهنگی به دولت هشدار می‌دهند، در اصل وزارت ارشاد را مخاطب خود قرار داده‌اند.

نگرانی‌هایی که از نحوه عملکرد وزارت ارشاد در ماه‌های گذشته وجود داشته است به خصوص اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مسائلی چون ممیزی کتاب که اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نیز به آن اشاره دارند، باعث شده است تا نوعی نگرانی از آینده فرهنگی کشور به وجود آید . اما پر واضح است که نمی‌توان تنها از یک وزارتخانه انتظار داشت که بتواند به تنهایی همه بار این مسئولیت را به دوش کشد .

در آخرین اظهار نظر ها حمید رسایی هم لب به سخن گشود . نطق رسایی و مخالفت او با رای اعتماد به جنتی و شعار زنده باد مخالف من که با اهدای کتاب به وزیر پیشنهادی آن زمان توام شد خاطرات چند ماهه گذشته را زنده می کند . رسایی در بخشی از سرمقاله هفته نامه ۹ دی مورخه ۱۷ اسفند اینگونه می گوید :

وقتی وزیر ارشاد که باید عامل به قانون باشد، ترویج شبکه های اجتماعی صهیونیست ها را اولویتش می داند،  از لزوم بازگشت به دوره وزارت ارشاد خاتمی سخن می گوید و ارادت خود را نسبت به هاشمی رفسنجانی نه تنها شخصی بلکه فکری می داند، آیا علما نباید نگران حرکت فرهنگی کشور باشند؟ وقتی فقط در چند ماه اخیر ولایت امیرالمومنین در شب عید غدیر زیر سئوال می رود. نسبت به عزاداری برای حضرت زهرا تشکیک می شود، برخی از احکام مسلم بانوان به عنوان تبعیض جنسیتی معرفی می شود و حکم الهی قصاص غیر انسانی دانسته می شود، وقتی وزیر ارشاد در پاسخ به سئوال نمایندگان خود را متولی مطبوعات می داند و از برخورد با این رسانه های هتاک ابراز تأسف می کند و وعده می دهد که جلوی این روند را بگیرد و در گفتگو با یک رسانه خارجی ادعا می کند که دستگاه قضایی باید خودش را با رأی مردم تطبیق دهد، وقتی رئیس جمهور پس از رأی منفی مجلس به وزیر ارشاد، به دفاع از وی می پردازد و می گوید که از کارت زرد مجلس واهمه ای ندارد، وقتی رئیس جمهور از تفکیک هنر به ارزشی و غیر ارزشی انتقاد می کند، آیا علما نباید نگران وضعیت فرهنگ باشند؟ آیا رهبری نباید از همین ابتدا نسبت به این انحراف فرهنگی نهیب بزند و از مسئولان فرهنگی بپرسند که آیا می دانند چه می کنند؟ … امیدواریم مسئولان دولت و خصوصا وزیر ارشاد همانطور که ادعا کرده است جهت گیری خود را تغییر دهد تا به عاقبت مهاجرانی مبتلا نشود. علی جنتی از یاد نبرد که عطاءالله مهاجرانی نیز وقتی اولین تذکرات امام خامنه ای را شنید با صدور بیانیه ای خود را تابع ایشان اعلام کرد اما در عمل همان مسیر قبل را ادامه داد. “

اینها همه یک طرف قضایا است . چالش همیشگی دولتمردان و مجلش نشینان امری بدیهی ست که یکدیگر را نقد کنند . اگر چه دستگاه مجری متولی است اما جایگاه رسانه و سرباز مرزهای آن وزارت ارشاد است ؟ حال ذره ای به عملکرد صدا و سیما بنگریم . همه چیز به قول دوستان مثل گل و بلبل است؟! آیا نزاع رسانه ای متولیان فرهنگی مطالبات رهبری را رفع می کند ؟

صدا و سیما که امروز از آن بعنوان رسانه ملی اطلاق می کنیم تریبون همه ملت ایران است از سیاستمدار آن گرفته تا عامه مردم . باید صدای همه ملت را فریاد بزند و طبیعتا به نمایندگان تمام طیف های دوستدار انقلاب مجال ارائه طریق و تولید فکر دهد . با نگاهی گذرا به موضوع توافق ژنو و مانور رسانه ای آن می توان پی برد که صدا و سیما وحدت نظر را بهانه رپرتاژ  عظیم این توافق مبهم نمود و از همان صبح روز سوم آذر ماه ۱۳۹۲ رسانه ها از توافق نهایی ایران و ۵+۱ خبر داده و اعلام کردند تیم مذاکره کننده هسته ایران در ژنو موفق به انعقاد توافقنامه مشترکی با طرف مقابل شده است . در حالیکه بسیاری از کارشناسان  معتقدند بودند باید تا زمان روشن شدن جزییات توافق، از موضع گیری له یا علیه این مساله خودداری کرد چرا که نمی توان تا پیش از مشخص شدن مفاد توافقنامه ، اظهار دقیقی پیرامون آن اتخاذ نمود .

این رشته تا جایی ادامه یافت که ۱۵ بهمن ماه رییس جمهور به دانشگاه شهید بهشتی رفت و با کم سواد خواندن منتقدان توافق ژنو، از اساتید دانشگاه خواست تا برای دفاع از این موضوع وارد میدان شوند اما  معدود استاد دانشگاهی حاضر شد تا اعتبار علمی خویش را صرف دفاع از این توافقنامه کند اما منتقدان توافق ژنو همچنان از حضور در صدا و سیما و بیان اظهارات خود در این باره خطاب به مردم محروم ماندند . این در حالی است که موضع رییس جمهور مبنی بر کم سواد بودن منتقدان توافقنامه از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد . چرا رییس رسانه ملی نسبت به درخواست ۲۹ نماینده مجلس مبنی بر پاسخگویی به سخنان رییس جمهور حرکتی نکرد ؟ پاسخ منتقدان به موضوعات مطروحه که چون قضیه هسته ای تبیینی و حمایتی نیست !

این کنش ها و واکنش ها دردی از اصل موضوع دوا نمی کند . دولت و متولیان فرهنگی آن صدا و سیما و ارگان های خارج از دولت را دخیل و منتقدان دولت نیز مجریان و متولیان اجرا را متهم می کنند . جبهه فرهنگی انقلاب پر است از جوان ها و نیروهای متعهد و با انگیزه . شاید انزوا و بهره نجستن از آنان آفت بسیاری از این نگرانی هاست . رهبری که خود را سهیم در این مسئولیت دانسته و ابراز نگرانی می کند کدهای راهگشایی ارائه می دهد . با کمی توجه به اشارات رهبر فرزانه انقلاب این کد ها به سهولت قابل دسترسی است  : ” واقعاً همه باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را بدانند زیرا همین جوانان هستند که در روز خطر، سینه سپر می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به کثرت جوانان مؤمن و انقلابی در عرصه فرهنگ و دیگر عرصه ها، تأکید کردند: کسانیکه به این جوانان با بدبینی نگاه می کنند و تلاش دارند آنها را منزوی کنند، به انقلاب و کشور خدمت نمی کنند. پیام مشخص است است و نیازمند واکاوی و تحلیل ژرف ندارد . آنچه که امروز با آن مواجهیم همان برخورد های فرمایشی و سطحی به منویات ناخدای با خدای کشتی انقلاب است . آسیب شناسی در این حوزه بسیار صورت گرفته اما نکته تاریک تمام آنها مسلما مقوله رابطه فرهنگ و قدرت است که اگر از بعد جامعه شناسی فرهنگی تحلیل گردد  شبهات بسیاری به سهولت قابل حل خواهد بود . باید هوای تازه و فکر جوانی تزریق کرد . باید جنس کارهای فرهنگی را از برگزاری مجالس مناسبتی به تولیدکادر تغییر داد . باید پوست اندازی در بدنه فعالان فرهنگی صورت گیرد تا قانون طبیعت خود با مقررات خویش تغییر ایجاد نکند .