حضور محسن تنابنده در نقش ساموئل، تاجر یهودی و درگیری‌هایی که او تا پایان فیلم با هم‌مسلکان خودش و مسلمانان داشت و همین‌طور زبان عبری وی در تمام طول اثر مسائلی بود که به نظر می‌رسید به‌زودی صدای صهیونیست‌ها را در آورد اما آنها فعلاً در مورد این موضوع سکوت کرده‌اند و در یکی از اولین گزارش‌هایی که در مورد «محمد رسول الله(ص)» کار کرده‌اند به دعوای شیعه و سنی بر سر این فیلم پرداخته‌اند.

مطلب این سایت صهیونیستی که بازنشر گزارش مفصل رویترز است با این جملات آغاز می‌شود: اگرچه انتظار می‌رود فیلم زندگی حضرت محمد(ص) رکورد باکس آفیس را در ایران شیعه بزند اما برخی سنی‌ها در دنیای عرب خواستار توقیف فیلم توسط تهران هستند.

رویترز که به بودجه ۴۰ میلیون دلاری فیلم هم اشاره کرده، گفته ساخته جدید کارگردان نامزد اسکار ایرانی پرخرج‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران بوده است. جالب اینجا است که آنها نقل قول مجیدی را از «خط حزب‌الله» بازتاب داده‌اند، جایی که وی می‌گوید برای مبارزه با موج جدید اسلام هراسی در غرب تصمیم به ساخت «محمد رسول الله» گرفته است.

با بیان نحوه نشان دادن پیامبر در این فیلم، رویترز وارد اختلافات شیعیان و اهل سنت می‌شود. الازهر مصر با نشان ندادن چهره رسول الله راضی نشده، آنها معتقدند بازیگران نباید نقش خاتم الانبیا را بازی کنند، چرا که اکثر آنها در طول دوران بازیگریشان نقشهای متفاوتی را به‌عهده می‌گیرند که بسیاری از آنها شایسته کسی نیست که می‌خواهد نقش پیامبر اکرم را ایفا کند. آنها معتقدند شریعت نه تنها چهره، بلکه اجازه نشان دادن بدن پیامبران را هم نمی‌دهد.

جالب اینجاست که هنوز عربستان سعودی بیانیه‌ای رسمی در مورد این فیلم ارائه نکرده است. سامی یوسف خواننده ایرانی الاصل و مسلمان بریتانیایی بیشتر این انتقادات را سیاسی می‌داند. او که خواننده یکی از ساوندترک‌های فیلم تازه مجیدی است، به رویترز گفته: «من مطمئنم الازهری‌ها و کسانی که به فیلم انتقاد می‌کنند هنوز آن را ندیده‌اند. آنها مخالف فیلمند فقط به این دلیل که صادرات فرهنگی ایران است».

مطلب رویترز که توسط اورشلیم پست بازنشر شده در پایان همه مسلمانان را یکی می‌کند و عکس العمل آنها را نسبت به کاریکاتور چهره پیامبر اسلام در سال ۲۰۰۵، که به‌ادعای آنها با خشونت، حمله به سفارت خانه‌ها، بایکوت کالاها و کشتار همراه بود، حمله نظامی با نام اسلام به دفتر شارلی ابدو و کشتن ۱۲ نفر و فتوای امام خمینی(ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» را به‌صورت مغرضانه‌ای یادآوری می‌کند. رویترز با اشاره به اینکه «محمد رسول الله» دومین ساخته سینمایی پس از «الرساله» مصطفی عقاد با بازی آنتونی کویین در سال ۱۹۷۶ است، می‌گوید فیلم نخست هم با اینکه پیامبر را اصلاً نشان نداد باعث خشم عده‌ای از آنها شد و در نهایت این کارگردان سوری سال ۲۰۰۵ و در یک بمب‌گذاری در عمان کشته شد، اما مشخص نیست بمب‌گذاری به فیلم مرتبط بوده یا خیر!

در پایان رویترز با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری از دکور و صحنه فیلم تازه مجید مجیدی این اقدام را نشانه یک پشتیبانی محکم از فیلم توسط رهبری دانسته، آنها از قول مسئولان یک سینما که خواسته‌اند به‌خاطر مسائل قانونی(!) نامشان فاش نشود عنوان کرده «محمد رسول الله» تا این لحظه پرطرفدارترین فیلم سینمایشان است.