«آن روی فمینیسم» بیان واقعیاتی از زندگی زنان آمریکایی است که توسط فیلیس شلافلی و سوزان ونکر به رشته تحریر درآمده و در ۲۴۰ صفحه در سال ۲۰۱۰  توسط WND Books منتشر و توسط زهرا قربانعلی اللهیاری به فارسی ترجمه شده است.

شلافلی و ونکر در این کتاب در هشت فصل و سه پیوست به مبارزه فمینیسم با فطرت انسانی و تأثیر فمینیسم بر تغییر نگرش‌ها اشاره کرده و شرح می‌دهند که چگونه این تغییر نگرش‌ها به بی‌بندوباری جنسی، بی‌تفاوتی مادران نسبت به نیازهای فرزندان، آسیب‌های مهدکودک بر رشد روانی و شخصیتی کودکان، تضعیف مردان در خانواده و جامعه، گسترش طلاق، کاهش نقش تربیتی پدران بر فرزندان، ترویج سقط جنین، همجنس‌بازی و خود ارضایی و در نتیجه کاهش ازدواج منجر شده است.

در بخشی از یادداشت مولفان در این کتاب می‌خوانیم: «این کتاب در مورد تأثیر چپگراها بر روی جامعه آمریکا صحبت می‌کند. برخلاف بسیاری از آمریکایی‌ها نظرات این گروه با تعصبی افراطی همراه است، در حال حاضر گفت‌وگوی حاکم در هر بخش از زندگی آمریکایی شدیداً به زنان جناح چپ متکی است. به دلیل تأثیر غیرقابل انکار این گروه، در هر دو جناح سیاسی زنان و مردان پیشرفت در زندگی را مدیون پیروی از الگوهای فمینیسم می‌دانند. خیلی‌ها شرایط و موقعیتشان را با تمایز بین انواع مختلف شاخه‌های فمینیسم بیان یا ارزیابی می‌کنند. برخی معتقدند تحت تاثیر فعالیتهای فمینیسم امروزه آزادی و فرصت‌هایی برای زنان فراهم شده است. اما از آنجائیکه امروز به تساوی دست یافته ایم دیگر احتیاجی به فمینیسم نداریم.

دیگران عقیده دارند که فمینیسم دارای سه نوع طبقه بندی است: موج اول (قرن نوزدهم ـ اعطای حق رأی به زنان)، موج دوم (فمینیستهای دهۀ ۱۹۶۰) و موج سوم (فمینیستهای امروزی).

برخی سعی در بازسازی فمینیسم دارند با ادعای تعلق زنان محافظه کار (سنتگرا) به « فمینیسم جدید» یا حتی «فمینیسم طرفدار زندگی» (اگر چنین چیزی وجود داشته باشد). به گفته دانا لوشِ  در واشنگتن اگزماینر  «کسی از مخالفت زنان محافظه کار بدلیل تعلق فمینیسم به جناح لیبرال شگفت زده نمی‌شود». در واقع ایده فمینیسم لیبرال شکست خورده است.»

نویسندگان در بخشی مقدمه می‌نویسند: کتاب «آن روی فمینیسم» پایانی است به سردرگمی‌ما دربارۀ نقش فمینیسم در زندگی خود. این کتاب به عنوان یک پس زمینه برای جلوگیری از پیروی نسل نو از جنبش فمینیستی به چاپ می‌رسد.

نویسندگان کتاب را بیشتر بشناسید

فیلیس مک آلپین استورات شلافلی در ۱۵ آگوست ۱۹۲۴ در خانواده‌ای کاتولیک در میسوری آمریکا به دنیا آمد. پدر او وکیل و مادرش معلم مدرسه بود. او پس از اتمام کارشناسی در دانشگاه واشنگتن، کارشناسی ارشد را در رشته علوم سیاسی در دانشگاه‌‌هارواد شروع کرد و دکترای حقوق خود را در سال ۱۹۷۸ از دانشکده حقوق دانشگاه واشنگتن بدست آورد. در سال ۱۹۶۳ «جایزه زنان موفق» را از آن خود کرد. با انتشار اولین کتاب خود در سال ۱۹۶۴ به شهرت رسید. و در سال ۱۹۷۰ به مخالفت با اصلاحیه حقوق برابر ERA پرداخت. در سال ۱۹۷۲ به رهبری جنبش محافظه‌کاران انتخاب شد. نام او در «مجله زنان خانه‌دار» بعنوان یکی از ۱۰۰ زن موفق قرن بیستم آورده شده است. او بیش از ۲۰ کتاب با موضوعاتی در مورد خانواده و فمینیسم نوشته است. او و همسرش جان شلافلی دارای ۶ فرزند هستند.

سوزان وِنکر خواهرزاده فیلیس نیز در رشته حقوق در دانشگاه بوستون تحصیل کرده و دارای کتاب‌هایی در زمینه‌ی ازدواج، خانواده و مادری است. او از مخالفان فعال فمینیسم است و مصاحبه‌های رادیویی و تلویزیونی زیادی در سی ان ان، بی سی اس، فاکس نیوز و…. در مخالفت با فمینیسم داشته است. کتاب‌های معروف او عبارتند از «روش‌های انتخاب همسر خوب» و «۷ رویای مادران شاغل».

کتاب «آن روی فمینیسم» با ترجمه زهرا قربانعلی اللهیاری در ۳۰۰ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۲۰۰۰ نسخه و قیمت ۸۲۰۰ تومان منتشر شده است.

مجموعه «فمینیسم در ترازوی نقد» از سوی گروه مطالعات زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی‌و دفتر نشر معارف در جهت تحقق نقد برون دینی فمینیسم و نقد آن از طریق آثار و پیامدها و کتابهای نویسندگان غربی منتقد و مخالف فمنیسم عرضه می‌شود و از این مجموعه تاکنون کتابهای «عریان کردن فمینیسم»، «تأثیر فمنیسم بر دختران در غرب»، «تأثیر فمنیسم بر فروپاشی حکومتها»، «تأثیر فمنیسم بر فرزندان»، «غریزه مادری»، «مطالعات زنان»، «دختران به عفاف روی می‌آورند»، «جنگ علیه والدین»، «وضعیت اسفبار پسران»، «دروغ‌هایی که زنان باور می‌کنند و حقایقی که آنها را آزاد می‌کند»، «فمنیسم در آمریکا تا سال ۲۰۰۳»، «فمنیسم؛ راه یا بی راه» و… منتشر شده است.

***

برای تهیه کتابهای مجموعه «فمینیسم در ترازوی نقد» می‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا طریق فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن ۸۸۹۱۱۲۱۲)، دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) پاتوق کتاب قم (تلفن ۳۷۷۳۵۴۵۱)، پاتوق کتاب شیراز (تلفن ۰۷۱۱۲۳۴۴۶۱۵)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن ۰۵۱۳۲۲۲۰۱۱۹)، پاتوق کتاب کرمانشاه(تلفن ۰۸۳۱۷۲۳۸۴۱۱)، پاتوق کتاب ساری (۰۱۱۳۲۵۳۰۲۰)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن ۰۳۴۱۲۲۳۱۴۶۶)، پاتوق کتاب تبریز (تلفن ۰۴۱۱۵۵۷۶۰۰۰)، پاتوق کتاب قزوین (۰۲۸۳۳۳۶۲۸۰۶)، پاتوق کتاب ارومیه (۰۴۴۳۲۳۵۴۵۲۲)، پاتوق کتاب کرج(۰۲۶۳۴۴۳۵۲۹۰)، پاتوق کتاب اراک (۰۸۶۳۳۶۷۵۵۹۲)، پاتوق کتاب شهرکرد (۰۳۸۱۲۲۴۳۲۲۲) و پاتوق کتاب رشت (تلفن ۰۱۳۱۳۲۲۰۶۹۷) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.